Buurtorganisaties behoren geen pret-organisaties te zijn J Sebastia€in bij de Vroedschap 127 Gezonde samemverking met de Gemeenschap is noodzakelijk TEELDE vóór de Mei-dagen van 1940 Schiedam maar een enkele buurt vereniging, na de bevrijding rees dit soort organisaties als paddestoelen uit de grond. Dit aantal is intussen weer beduidend teruggelopen, maar nog steeds zijn er in onze stad buurt verenigingen die zich in de eerste plaats tot taak stellen op gezette tijden feestjes te houden. Daarnaast worden er ook wel reisjes gemaakt, hoewel degenen, die in gemeenschappelijk ver band dagtochtjes willen maken, het veelal prefereren lid te worden van een der vele reisverenigingen, die er, onder de naam van: Vriendenkring, Onder Ons, Harmonie enz., bestaan. En dan zijn er enkele buurtverenigin gen, die reisjes voor de kinderen der leden organiseren. Toch behoren de buurtverenigingen, die in onze stad toch in hoofdzaak pret-organisaties zijn, meer ideële doel einden te gaan nastreven. De besturen hebben nimmer meegewerkt om te komen tot oprichting van speeltuin verenigingen. Zulke verenigingen be staan er niet eens in Schiedam, hoe broodnodig die ook zijn. De buurt verenigingen, beter buurtorganisaties, zouden het streven van de Volkshuizen kunnen steunen, zouden in onderling contact kampen voor de kinderen kun nen organiseren en daarbij zorgen voor voldoende kampleiding. De kamplei- ders(sters) zouden de kampeerdiplo- ma's moeten hebben. De Schiedamse Gemeenschap, aan vankelijk een teer kasplantje, is uit gegroeid tot een stevige plant, die bewezen heeft een grote levensvatbaar heid te hebben. Als overkoepelende organisatie heeft die Gemeenschap haar nut bewezen en het bestuur is bezig die organisatie te verstevigen en uit te breiden. Uitbreiding kan gegeven worden door een sectie buurtorgani saties te stichten. In de eerste plaats is daarvoor de medewerking van- de buurtorganisaties zelf nodig. Die sectie zou dan, in nauwe samenwerking met de Schiedamse Gemeenschap, eens kun nen spreken over speeltuinverenigin gen en die oprichten. Er zijn, zowel in de stad als bijv. op de zandvlakte in het Sterrebos, verscheidene speel terreinen en er is op dit gebied veel te doen. Die sectie zou voorts de mogelijkheid tot het inrichten van kinderkampen onder de ogen kunnen zien en de Schiedamse Gemeenschap zou kampeercursussen kunnen organi seren, zodat de deelnemers het kam- peerdiploma zouden kunnen halen. Dan zouden de kinderen zeven of veertien dagen kunnen gaan kamperen onder goede leiding. Die sectie zou dagreisjes voor kinderen en volwassenen kunnen voorbereiden in onderling overleg. Er zou een heilzame samenwerking tot stand komen. De idee van zo'n sectie voor buurtorganisaties is zeker de over weging waard, tot heil van deze ver enigingen en haar leden. OFTEWEL: OVER ONS BLOEDEIGEN STADSBESTUUR JAE Voorzitter van de Schiedamse Gemeenschap heeft mij hoogst persoonlijk uitgenodigd enige vrien delijke regels te schrijven over ons stadsbestuur. Latere geslachten kunnen alles over deze vrome lieden in het nuttige boekje van de vaderlandse geschiedenis lezen ergens achter inna de Batavierende hoekse en kabeljauwse twisten, het twaalf-jarig bestand en het haringkaken. Ik ben naar het raadhuis gefietst om hen in levende lijven te ontmoeten. Op een druilerige Vrijdag-avond zaten ze bijeen In het midden, onder drie dartele, half-blote engeltjes: de burgemeester, waardig en magistraal met het zacht- zilveren haar in rustige golfslag, de fijne handen en de gouden bril,: een aristocratische figuur zoals ze vroeger door Velasquez geschilderd teerden. Voor de wethouders zou ik liever een doekje van Pieter Breughel nemen vier mannen wie het aan te zien is dat ze niet zo lang geleden nog onopval lende burgers warende een bol en glimmend met de struise armen braaf over elkaar, de andere geeuwend en sokken-ophalend, de volgende juridisch slim, zat aantekeningen te maken en de vierde leek een goed huisvader. U zult vragen: „deden ze niks?" Nee, lieve lezer, ze deden niks. Dat viel mij eigenlijk wel een beetje tegen. Ik had verwacht dat ze druk bezig zou den zijn met besturen. Daaraan kunt u zien dat ik maar een leek ben Het stadsbestuur bestuurt onze stad niet zo zeer met de handen als wel met het hoofd. Binnen in die vroede hoofden maalt en mangelt, knarst en piept hetmaar dat kun je aan de buitenkant niet zien. Dat merk je pas in de memories van antwoord, in de pre-adviezen, in de conclusies van B. en W. en in de gemeenteverordeningen en zo. Vervolgens waren op die avond de leden van de raad aanwezig. U weet teel dat zijn de mensen wier hokje u rood gemaakt hebt bij de verkiezingen, de mensen die wij dus zelf gekozen hebben, de mannen die voor onze rechten dp zitten te komenNou, dat deden ze hoor Zoveel mogelijk in het nette, zeiden ze, dat de burgemeester en wethouders, naar hun mening, naar hun smaa of in hun gevoel, het allemaal wel een- een beetje beter hadden kunnen doen1 Er waren vroedelingen die wel een- wilden weten waarom we zo weinig over de gele stadsbussen te zeggen heb ben, waarom er niet eens wat meer hui zen gebouu d wordenof het waar is dat het Emmapleintje gaat verdwijnen en waarom al die rooilijnen niet opge heven worden. Anderen vonden het misselijk dat er van het jaar weer een kermis gehou den was. Waarom ze dat misselijk vonden is mij niet recht duidelijk, want ik heb me in de vacantie-week kostelijk geamuseerd en een kleine honderd duizend medeburgers mèt mijMaar je moet natuurlijk méér raadsvergade ringen hebben bijgewoond om over dit punt een oordeel te mogen uitschrijven. Ik ben dan ook niet gegaan om oor delen uit te schrijven maar om indruk ken op te doenNou, de indruk die ons stadsbestuur op mij heeft ge maakt is, dat moet ik ronduit erkennen, heel prettig. Als je dat allemaal zo eens gezien en gehoord hebt ga je echt vol daan naar huis. Dan zeg je tegen je vrouw: „Maak je nou maar nergens ongerust over, hoor! Daar ginds op de markt knobbelen ze het wel voor ons uit. Dat zit wel snor, schenk mij maar een lekker cognacje in!" Onder de pauze kregen we thee jazeker WEI Dat was nou zo'n echt fijn trekje van Schiedamse Gemeenschapszinde pers en de publieke tribunelingen wer den niet vergeten bij het bakje troost Het ivas net of ze zeggen wilden Jullie hebben hier wel niks in de melk te brokken, maar je hoort er toch bij: wij vormen één groot gezinalle maal thee mèt suiker, net als thuis Ziedat doet het burgerhart goed. Het was trouwens heel goede thee. Ja, alles bij elkaar durf ik gerust te beweren dat het bestuur van ons stadje in goede handen is.er stonden wel twaalf auto's buiten en niet eens van die erge ouwe krakies. Dat geeft zo'n welvarend gevoel, vind ik. Dankbaar en voldaan ben ik op mijn fietsje naar huis gereden. SEBASTIAAN.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1951 | | pagina 7