Jeugdbeweging moet niet gaan demonstreren 128 VORMING VRAAGT EEN INTERN KARAKTER T¥ET gesprek over de inschakeling van de jeugd in het werk van de Schiedamse Gemeenschap kreeg, wat de Katholieke Jeugd Beweging betreft, het karakter van een ronde tafel gesprek, waaruit na korte tijd reeds spoedig bleek, dat dit probleem voor de betrokkenen allerminst nieuw was; dat men mogelijkheden zag, maar nog veel meer moeilijkheden en dat men bij een intensievere medewerking van de jeugd toch allereerst dacht deze via de normale kanalen te doen verlopen. Er is in het werk van en voor de jeugd, vanuit het standpunt van de eigen aard van de jeugd-beweging geen enkele behoefte om reclame hier voor te maken, m.a.w. om naar buiten te treden, te demonstreren of te mani festeren. Het spel, dat gespeeld wordt, is op de eerste plaats een karakter vormend element, dat helemaal niet om ruchtbaarheid vraagt. Dit wil niet zeggen, dat groter begrip van ouders, opvoeders en bui tenstaanders niet gewenst zou zijn, maar dit begrip kan niet gewekt wor den door naar buiten te treden, om dat men dit steeds moet doen met middelen en op wijzen, die veelal vreemd zullen zijn aan het eigenlijke werk. Vandaar de moeilijkheden, welke ontstaan als men de jeugdbewegingen te werk wil stellen aan concrete ob jecten als de organisatie van jeugd- attracties in de Vacantie-week. De zomerkampen elders in de bossen zijn voor grote groepen van de Katholieke Jeugdbeweging de instituten hij uitstek om de kroon te zetten op een jaar spel. Op die kampen moet alle aandacht geconcentreerd zijn en er blijft dus weinig tijd over om zich te belasten met andere taken. Dit is ook in het verleden wel gebleken, als vanuit de Nederlandse Jeugd Gemeenschap plannen tot medewerking naar voren kwamen. Tijdens het gesprek kwam de plaats en de activiteit van de Schie damse afdeling der N.J.G. nog her haaldelijk naar voren. Het bleek, dat men dit contact-orgaan nog steeds het aangewezen lichaam achtte om de georganiseerde jeugd van Schie dam te vertegenwoordigen, al is het mogelijk er een veel werkzamer ka rakter aan te geven. Maar het zou^ Als in dit nummer drie artikelen zijn opgenomen over de verhouding van de jeugd lot de Schiedamse Gemeenschap in ons volgend nummer door twee van nog andere groepen gevolgd dan is dat om haar plaats te bepalen in de harmonie van taken en functies, in de paradoxale balans van macht en ver antwoordelijkheid. Een taakbepaling, die voor menig andere groep een diepe bron van bezinning zou kunnen zijn. naar de inzichten van de leiding van de K.J.B. een vergissing zijn te me nen, dat men er op de eerste plaats een instituut tot het stimuleren van gezamenlijke activiteiten in bezat. Juist de grote verschillen in inzicht omtrent de betekenis en het doel van de jeugdbeweging maken het moeilijk om, gelijk dit in de sport, bij muziek of toneel gebeurt, bepaalde concrete objecten te vinden, waaraan men con amore kan medewerken. Louter contact De Nederlandse Jeugd Gemeen schap moet veel meer zijn een contact orgaan, waarin van gedachten kan gewisseld worden over problemen van jeugdwerk, maar waarin bovendien de wegen gezocht worden om de stem en de noden van de jeugd te laten door dringen naar de burgerij en naar de stedelijke overheid. In deze zin zou de instelling van een sectie Jeugd van de Schiedamse Gemeenschap eveneens zeer toe te juichen zijn, mits de Ned. Jeugd Gemeenschap in navolging van de S.B.L.O. de harde kern van deze sectie zou vormen. Dat er dan nog wel concrete ob jecten onder handen te nemen zijn, blijkt wel uit de nood aan jeugd centra en buiten-verblijven, waarmee de diverse organisaties te kampen heb ben. Dat er bij de aanleg van het re creatie-oord in Kethel rekening is gehouden met de wensen van de jeugd beweging is in zoverre maar gedeel telijk waar, dat de indruk, die omtrent dit recreatie-oord tijdens de voorbe sprekingen gewekt is een geheel an dere scheen te zijn dan nu feitelijk het geval is. Men meende hier te doen te hebben met een vrij besloten gebied. Uit de publicaties is evenwel gebleken, dat men hier met zeer drukke en door de bevolking intensief gebruikte ont- spannings-gelegenheden te doen zal hebben. In deze omgeving is het on mogelijk het spel go^d te spelen. Hieraan helpt ook geen eiland, dat enige afzondering biedt, maar dat toch te veel midden in het gewoel en te midden van afleidende bezoekers ligt. Daarom betekent dit recreatie-ge bied, waarnaar men hoopvol heeft uitgezien, voor de jeugd geen oplossing. Toch zal deze oplossing gezocht moeten worden en het is aan de Schiedamse Gemeenschap, door een vertegenwoor diging van de jeugd bewust gemaakt van die jeugd, om haar autoriteit en haar inzicht te stellen achter plannen, die eventueel in de Ned. Jeugd Ge meenschap op dit gebied uitgewerkt kunnen worden. Met de Nederlandse Jeugd Ge meenschap heeft men echter uitslui tend de georganiseerde jeugd gebon den. Hoe staat het met de vertegen woordiging van de ongeorganiseerde jeugd? Zeer sterk leeft in de kringen van de districtsleiding van de Kath. Jeugd Beweging de gedachte, dat er op niet geheel te verantwoorden wijze met twee maten gemeten wordt, als het

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1951 | | pagina 8