Nieuwe Koers: Uitsluitend politiek •loiige Strijd: Uitsluitend Vakbond 158 De drie democratisch-socialistische jeugd-groeperingen in Schiedam, even als elders, zijn de A.J.C., de „Jonge Strijd" en de „Nieuwe Koers". We beginnen achteraan, want het stand punt van de oudere jeugd van de Partij van de Arbeid ten opzichte van de Gemeenschap is kort geformuleerd. In de Nieuwe Koers komen jonge men sen van 18 tot 30 samen om er de poli tiek te bestuderen en aldus zich zelf pa raat te maken voor het leven in de huidi ge maatschappij, strijdend tevens voor verbetering dier maatschappij. Er wordt generlei cultuur, anders dan geestelijke, bedreven. Wel heeft men een cabaret-groep, maar deze is volle dig politiek georiënteerd en valt daar door automatisch buiten de belangen- kring van bijv. de Sectie Toneel. De N.K.'ers hebben zelf heel duidelijk ge formuleerd, dat de Gemeenschap (de „Schiedamsc" wel te verstaan) hen niet nodig heeft en omgekeerd. „We zijn een studieclub", zei er een, „en we treden, behalve op congressen en landdagen, niet naar buiten." De N.K.ers bekijken echter met interesse en waardering het S.G.-werk, om zo hun mening eens te formuleren. Bij de „Jonge Strijd" zijn het orga nisatorische moeilijkheden, die een actief deelnemen aan het gemeen- schapswerk in de weg staan. Bestuurslid Boender vertelde, dat de leden het qua werk en vakbond zo druk gehad hebben, dat de plaatselijke af deling vorige zomer ophield te bestaan en pas aan het eind van de herfst weer tot nieuw leven is geroepen. „Wat zijn de problemen?" „Geld, animo en goede jeugdleiders". 1. Men dient te weten, dat Jonge Strijd gelden ontvangt uit contributies van de actieve leden, rijkssubsidie en steun van het Hoofdbestuur van het N.V.V. In sommige plaatsen komt daar nog een gemeentelijke subsidie bij. Utrecht gaf bijvoorbeeld f2200, Rotter dam en Schiedam houden de hand op de portefeuille. Vele leden zijn onte vreden over de steun van de plaatselijke vakbonden. Dat wat het geld betreft. 2. De animo geeft reden tot klagen, omdat zij verminderd is, naarmate Jonge Strijd (automatisch) tot een massa-organisatie is uitgegroeid. De leden kamperen en maken tochten, maar voelen zelf dat ontspanning niet het enige doel kan zijn. Een vooraan staande Jonge Strijder vertelde ons, dat naar zijn mening het doel zou moeten zijn het voorbereiden van de leden op een later te vervullen taak als vakbondsleider. 3. En wat de leiding betreft, de aanvoerders worden in cursussen en op congressen wel geschoold, maar zij missen veelal de ervaring, zonder welke parate kennis van het vakbondswerk slechts ten dele te nutte kan worden gemaakt. „Kan de Schiedamse Gemeenschap daar wat aan doen?" Men geloofde van niet. Het is een Overkoepelde jeugd met initiatief

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1952 | | pagina 10