MEEMWAARS VAN J Bij de voorplaat 163 Er hebben al veel plaatjes van Schiedam, mooie plaatjes mogen we wel zeggen, de pagina's van „De Schiedamse Gemeen schap" gesierd. En steeds weer verbazen wij, van de redactie, ons, dat de tweede stad aan de Maas, die door zovelen ook in de eigen kring voor weinig fraai werd (wordt?) versleten, met vaak zo simpele middelen ons oog weet te boeien. Neem nu weer dit plekje aan de Buitenhavenweg, waar een binnenschip onder de kraanbrug van de Verenigde Glasfabrieken is gevaren om er van z'n vracht te worden verlost. leven. Groot was de belangstelling, niet alleen uit Nederlandse Leger-kring, tone zijn stoffelijk overschot volgens traditie van het Leger, op de Algemene Begraaf plaats ter aarde werd besteld. Vanuit Zeist moest ons het bericht bereiken, dat Dr. H. J. Castendijk, zo lange jaren con rector aan het Stedelijk Gymnasium, in de kring van zijn geloofsgemeenschap, die der Hernhutters, was overleden. Zijn dood was aanleiding om voor de laatste maal nog eens het licht te doen vallen op de be scheiden figuur van deze Schiedammer, die in vroeger dagen ook bestuurder was van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. AAN aandacht voor de jeugd ontbreekt het in deze dagen niet. Was er niet een verdienstelijk jeugdconcert met een Beethoven-programma, waarvoor Toon kunst-krachten aantraden en hoe sloeg het initiatief van de Gemeenschap in, die vier filmvoorstellingen in het Passage- theater organiseerde, waar een alleszins verantwoord programma werd afgedraaid. In diezelfde lange vacantiedagen zwommen ze voor goedkope prijs in het anders voor bescheiden beurzen nogal prijzige Sport- fondsenbad. Er werden ook postzegels ge ruild en wie zag ze niet dwalen door de stad, de kinderen, die bezig werden ge houden met het initiatief van de Gemeen schap om bekende gebouwen te tekenen. Ze ruilden ook postzegels, maar het meest onvergetelijke als het 's avonds niet zo had geregend was het nog beter geweest was toch wel het verbranden van alle Schiedamse kerstbomen op de Zandvlakte. Naar dat zeulen hebben de mensen van de Gemeenschap vooral met vreugde ge keken omdat daarmee nu eens heel simpel maar ook heel duidelijk werd gedemon streerd wat een enthousiasme en zelf werkzaamheid de jongens en meisjes van onze tijd nog kunnen opbrengen. "T'OEN we ons nog niet door al de lijvige kranten van Oudejaarsdag hadden heengeworsteld, leek het maar slecht te gaan met dat beroep op twee inillioen gul den burgerzin. We hebben er Schiedam op aan gekeken, maar ten onrechte, want nog maar nauwelijks hadden wc Mr. Peek in de aula van het museum de hand ge schud, of er was al beter nieuws, 't Werd meer dan een millioen, bijna twee millioen, twee millioen. Als we ergens blij mee waren, dan was het wel met deze buidel met geld, die met de rest van de meevallers en oude leningen alvast zo'n pot van vijf millioen gulden vormde, waarmee we direct vierhonderd woningen kunnen gaan bouwen. De nieuwe kinderafdeling (f 350.000) in het gemeente ziekenhuis behoefde er niet van te worden betaald. Over het waar maken van de plannen hierover deden we bijna vijf jaar, maar het resultaat was er ook naar. Een kleine zestig bedden kwamen er niet alleen bij, maar we kregen de beschikking over verpleegruimte voor kinderen, die een voor beeld voor veel grotere ziekenhuizen in het land kan zijn. Ir. Viergever, de man van het nieuwe Rotterdamse ziekenhuis was er ook. „Hier is veel verwezenlijkt waar we bij ons nog niet aan toe zijn", was zijn oordeel in een gesprek. rPOEN de Schiedamse kunstenaars, vcr- enigd in de S. 45 hun werk weer toon den in de etalages van het Gemeenschaps tehuis aan de Gcrrit Verboonstraat, deelden B. en aan de Raad mee, dat er alweer een stuk van het laatste stuk Sterrebos wordt afgeknabbeld. Gelukkig was er slechts enkele dagen later een burge meester Peek, die de goe-gemeente kon vertellen dat nog dit jaar het nieuwe volkstuincomplex klaar komt en dat er ook wordt begonnen met de aanleg van vier nieuwe sportvelden in de nabijheid van de spoorweg naar Delft. In de Gorzen vierde het R .K. volksdeel het zilveren feest van de eigen H. Hartkerk, die dan in alle opzichten zwaar belast mqg zijn, maar waar men toch een levendig centrum van ge- loofs- en gemeenschaps leven vindt. Op de jubi leum-Zondag waren er glas in lood-ramen en een doopvont als stoffe lijke geschenken. Uit het „mus" vertaald door Sebastiaan Uitverkoop! Verrukkelijk! Kwiek je mijn vriendinis me 's morgens vroeg komen halen. We zijn de hele dag op stap geweest. Pas toen het donker werd kivamen we thuis met de poten en vlerken vol voordelige koopjes! Jan zat nijdig op een half gaar graantje te kauwen. „Ben je der eindelijksjilpte hij En wat doe je nou met al die rommel Zo zijn de mannetjes-mussen! In plaats dat ze het waarderen dat je zo pienter bent om overal het goedkoopste uit te pikken vragen ze pedant-dom: „Wat doe je nou met al die rommel?'''' Het was helemaal geen rommel en zeker niet als je er de prijs bij hoorde.... Ik had een paar dozijn onderveertjes voor de kinderen. Der zat maar een héél klein beetje de mot in en het was nog niet de helft van wat het anders kostte. Er was een flesje snavel-geel extra goedkoop omdat het flesje van boven een pietsie gebarsten nas befjes voor Jankeurigbijna precies zijn maat met alleen maar hier en daar een grauiv plekje van het liggen Nog een flesje snavel-geel, haast voor niks omdat er geen dopje meer op zat.... Veertien vatenkwastjes waar de steeltjes een beetje van wiebelden, een ander flesje snavel-geel dat troebel aan het worden ivas, maar dat kon je echt bijna niet zien. „We gebruiken toch nooit snavel- geel!'''' mokte Jan. „Je vraagt niet eens naar de prijs!" snibde ik terug. „Al had je het cadeau gekregen gierde hij.... „Ik uil die vuiligheid niet in mijn huis!" Onhebbelijk gewoon! Daar heb je nou een hele dag de vleugels voor uit je lijf gevlogenJe zou hem „Als je maar niet denkt dat je een cent méér huishoudgeld krijgtsnauw de hij. Het is soms heel moeilijk om met een onredelijke man getrouwd te zijn. Ze hebben absoluut geen verstand van uitverkoop Ik heb de flesjes snavel-geel met Kwiekje geruild voor een tafelkleedje waar maar een paar heel kleine weef- foutjes in zitten.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1952 | | pagina 15