DE SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP 'bereidheid tot samenwerking en onderling begrip NOCH COMPROMIS, NOCH DE HELFT PLUS ÉÉN 153 3e Jaargang - Nummer 9 - Januari 1952 Administratie en Abonnementen: Algem. Secretariaat, Plantsoen Gerrit Verboonstraat, Giro No. 549934, Tel. 68043 Adv.: Kon. Ned. Boekdrukkerij H. A. M. ROELANTS, Lange Haven 141, Schiedam, Tel. 69300 Maandblad verschijnend onder auspiciën van de Stichting „De Schiedamse Gemeenschap ALS de vergelijking tussen een menselijk lichaam en een stedelijke gemeenschap zich opdringt aan wie eens duidelijk wil weten wat zo'n gemeenschap nu eigenlijk is, dan ligt de vergelijking tussen vitaminen en de S.G. voor de hand. Men hoorde vroeger over vitaminen weinig of niets. Niemand wist nog, dat er in het voedsel stoffen zaten, welke voor het leven onontbeerlijk waren zonder zelf voedingsstoffen in eigenlijke zin te zijn. Maar met het ontdekken der vitaminen is hun betekenis toege nomen. De melkboer mag dan zeggen, dat de mensen vroeger zonder die dingen ook geleefd hebben, maar ieder die bij verkoudheid of bij ziekte, bij zenuwaandoeningen of in de samenstelling van zijn gewone middagkostje de waarden ervan heeft leren kennen om van de reizigers op de zeilschepen en hun scheurbuik maar te zwijgen begrijpt hun betekenis. De Schiedamse Gemeenschap is de vitamine van de Ste delijke Gemeenschap. Deze verliest er een kwijnend beri beri bestaan door. Zij verliest haar zenuwverlammingen. Zij wordt jong en fris door activiteiten. Heeft 1951 dit bij een overzien der gebeurtenissen in onze stad al glansrijk bewezen, de jaarwisseling gaf een extra injectie van kostelijke levenselixirs. Men kwam er zelfs al om vragen, zoals de moeder van de twee peuters, die vroeg, of het waar was, dat de Schiedamse Gemeen schap tijdens de vacantie weer ochtendvoorstellingen in het Passagetheatcr gaf. Het was waar! Door geen regen tegengehouden hebben honderden hun kerstversieringen zien branden op de zandvlakte. De oproep om er op Woensdag 2 Januari alle bomen heen te brengen, was massaal beantwoord. De S.G. heeft een brok goodwill opgebouwd zonder spectaculaire opvallendheid. Juist door de kleine acties is haar betekenis via de kinderen tot de gesprekken aan tafel en dus tot de veiligste kern van het gezinsleven doorgedrongen. Hiermee is bewezen, dat plannen maken een goed ding is, maar dat de practijk zo heel anders kan uitpakken. De S.G. is in het prille stadium opgezet als „Schiedamse Culturele Gemeenschap." Men voegde toen het „culturele" in, omdat men vermoedde op de eerste plaats door middel van de verenigingen te moeten doordringen tot de liefde van de burgerij. De los van elkaar staande groeperingen moesten voorzichtig en met zorg tezamen gebracht wor den middels hun organisaties. Het middel: geen gemeen schapsideaal, want dat moest immers nog ontluiken. Nee, een concreet bijna materialistisch gegeven: een zaal. Met het gebrek aan een goede zaal kampte vrijwel iedere vereniging, of zij nu toneel beoefende of beroepstoneel bood, of zij harmoniemuziek speelde of gymnastiek maakte. Het zich verwerven van een zaal moest reden zijn tot samenwerking, zo meende men. Het beste, misschien wel het enige middel in deze verscheurde stad. Wij herhalen de gebeurtenissen met het Cultureel Cen trum niet. Als de opzet om dat te bouwen mislukt is, dan is toch niet mislukt het veel belangrijker doel, dat bij de bouw voorzat. Immers de samenwerking tussen de ver schillende groepen is tot stand gekomen. Sub b) van ar tikel 2 van de statuten is bewaarheid: „Het bevorderen van het onderling begrip en de bereidheid tot samen werking van de verschillende bevolkingsgroeperingen in Schiedam," is een nog steeds groeiende werkelijkheid aan het worden. En het gevolg? Naar onze vaste overtuiging, dat er alsnog een Cultureel Centrum zal komen. Maar niet langer als uitgangspunt tot het scheppen van een basis voor onder linge samenwerking, maar als de noodzakelijke en door allen geëiste bekroning van die samenwerking, die het onmisbaarder dan ooit zal maken. Waaruit blijkt, dat tegen de verwachting in andere middelen gevonden zijn om de S.G. in Schiedam aanvaard en zelfs gewaardeerd te maken. Natuurlijk weet iedereen wat de „Vacantieweek" betekend heeft èn voor de samenwerking tussen de verenigingen èn voor de binding van de burgerij aan de S.G. en aan de stad. Is bij dit alles ook het onderling begrip toegenomen? Is er begrip voor taak en werk van de S.G.? De Vacantieweek is tot nu toe gebleken een der centrale middelen te zijn tot de verwezenlijking van de doelstellin gen van de gemeenschap. Als men dit doel aanduidt met „culturele verheffing," zoals enkele politieke vertegen woordigers hebben gedaan, om vervolgens het middel tot dit doel te „kraken", dan dient men goed dat begrip „culturele verheffing" in de gaten te houden. De eerste

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1952 | | pagina 5