Organisatievorm kan nautv contact in de tveg staan 156 BIJ PADVINDERS ERVAREN ZE DAT AL TE ZEER W7 ANNEER het probleem jeugd en gemeenschap in Schiedam ter sprake wordt gebracht in een gesprek met leiders van stedelijke padvinders- groepen, dan klinkt een geluid op, dat in de eerste plaats is afgestemd op de beslotenheid en zelfstandigheid van de eigen kring, waar inmenging van buiten af in zekere zin niet wordt geduld, maar waar men overigens met niet minder eerder meer problemen zit te worstelen dan elders in de plaatselijke jeugd beweging. de organisatie, die zich tot doel stelt de georganiseerde jeugd dichter tot elkaar te brengen en de vrije vorming van de jongeren tot volwaardige leden van de gemeenschap bewuster dan tot dusver te doen geschieden. De eigen zelfstandigheid bewaren, is een van de doelen van de padvinderij, die een belangrijk deel van de jeugd opvangt in de zo voor haar geëigende romantische sfeer, waarin de bewust wording tot verantwoordelijk deel van de grote gemeenschap kan groeien en rijpen. Voelt men dan niets voor nauwer contact met al die andere groepe ringen? Zeer zeker, al kan niet worden verheeld dat dit contact altijd de buitenkant van het werk zal raken. Wel zouden in algemene aangelegen heden betere organen dan tot dusver kunnen gaan functionneren, zodat de georganiseerde jeugd zich in het be zit weet van een eigen spreekbuis, die doorklinkt tot in al die vertrekken, waar onderwerpen worden besproken, waarmee het belang van de jeugdor ganisaties in Schiedam is gemoeid. In padvindersgroepen heeft men nu al te vaak de indruk, dat gerecht vaardigde verlangens onderweg ergens stranden bij gebrek aan voldoende contact. Wie en wat er de schuld van is, het stellen van deze vraag houdt in het opwerpen van het probleem van voldoende leiding. Goede leiding moet maar al te vaak worden ont beerd en waar zij aanwezig is, wordt de kracht ervan meestal versnipperd door teveel aandacht en tijd vragende objecten. En hoe vaak zou het dan nog niet gebeuren, dat deze goede leiders uit de plaatselijke jeugdbeweging worden weggezogen ten behoeve van het landelijke werk? Bij de padvinders weet men ook daar van mee te praten. De opvoering van het aantal lei ders en het opleiden van jongeren daartoe, zal een van de eerste taken dienen te zijn van elke overkoepelen- Z oma ar een plaatje van zomaar een boerenjongetje met zomaar eén lammetje. Maar voor ons betekende deze foto meer dan het aardige moment van het drinken uit de fles, en niet alleen omdat het diertje het levenslicht in Kethel aanschouwde. Wij zagen er de komende lente in, het nieuw-onlluikende leven en ook de opbloeiende liefde. En zelfs knoopten wij er de gedachte aan vast van de levende gemeenschap, waarin mens en dier hun bestaan moeten vinden en het niet altijd even vredig toegaat als op dit charmante plaatje.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1952 | | pagina 8