mmm f r~ 179 Dat modelbouwen vraagt drie avon den in de week en het is te begrijpen, dat mevr. Scholten vaker in de kelder zit bij de rijdende treinen dan meneer Scholten in de huiskamer bij de bran dende haard. Er is één voordeel aan verbonden. De Sinterklaascadeaux van vader en zoon ontlopen elkaar heel weinig. Daar kan bij de een als diepste wens een Marklin-locomotief op het verlanglijstje staan en bij de ander een bananen-koelwagen. Als alles klaar is zal de baan 50 meter lang zijn en 18 wissels tellen. Vier treinstellen moeten dan gebouwd en in roulatie zijn. En daarna? Wie zal het zeggen? Een model bouwer komt nooit aan een eind. Steeds ziet hij dingen, die verbeterd kunnen worden. Er zijn voortdurend nieuwe gedachten, die om een experiment vragen. Nee, mevrouw Scholten krijgt voorlopig geen kans om haar man 's avonds in de huiskamer te hebben. Want als hij zelf uitgedacht zou raken, dan is er de Zaterdagse clubavond van de R.M.C. met de meer dan 25 actieve leden, die elkaar helpen en raadgeven. De sfeer onderling is ge weldig. De heer Scholten heeft nooit een technische opleiding gehad, maar zijn medeleden helpen hem over moei lijkheden heenkomen. Men komt bij elkaar op bezoek en geeft raad, men wisselt nieuwe vindingen en eventueel materialen uit. En onder die 25 actieve van de 70 ingeschreven leden zijn er velen, die heel andere ambities hebben dan het bouwen van spoorwegemplace menten. Daar zijn er, zoals de heer G. J. M. v. Zeijl uit de B.K.laan 281b, die sterrenkijkers bouwen en studie maken van het hemelgewelf bij avond; daar zijn er, die scheepsmodellen tot op de kleinste kleinigheid nacon- strueren; maar allen hebben tijdens hun vrije tijd een liefhebberij, waaraan zij zich met een ongekende liefde en van ganser harte geven. En al zal moeder de vrouw wel eens wat jaloers zijn op die tweede liefde van de man, het is een onschuldige en zij houdt hem in huis. Als de tevreden modelbouwer nog een geluid van verlangen wil laten horen, dan is het naar een winkel in Schiedam, die eens de moeite wil nemen zich wat te specialiseren op dit gebied. Er is zeker emplooi voor, want er zijn slechts weinig zaken in de verre omtrek en er zijn veel modelbouwers. Nu is men op Rotterdam aangewezen, maar zelfs daar is men over de ver leende diensten niet zo te spreken. Er zijn dus ook nog zaken te doen met de modelbouwers. STICHTING NA TUVRBESCHERMING in samenwerking met DE SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP OP DINSDAG 18 MAART TE 8 UUR IN GEBOUW „IRENE' NIEUWE HAVEN 155 De bekende vogelkundige en cineast Simon de Waard zal 5 natuurfilms voor u vertonen en toelichten, waarvan er drie in kleuren zijn opgenomen. De eerste van de kleurenfilms, de füm „Bos en Hei", laat ons de bossen, heide vlakten en zandverstuivingen zien van het Nationale Park „De Hoge Veluwe". Maar ook met de dieren, die hier leven, maken wij kennis: met de herten, reeën en moeflons (wilde schapen) en ook met enkele karakteristieke vogelsoorten als korhaan, wulp en specht. De tweede film voert ons naar Noordwest-Ovcr- ijsel, naar de uitgestrekte plassen en moerassen van Beulaker- en Belter V ijde, waar in de stilte en de eenzaamheid van de grote rietwildemissen enkele zeldzame vogelsoorten voorkomen, zoals blauwe kiekendief, purperreiger, roerdomp en verschillende andere „geheimzinnige" bewoners van het moeras gebied. 1 rachtig is ook de flora in dit gebied; in de natuurlijke kleuren zien we ratelaar, koekoeksbloem, wateraardbei, mocraslathyrus en nog vele andere mooie planten, die karakteristiek zijn voor laagveengebied. In de film „Strand en Wad" krijgen we opnamen te zien van het mooie eiland Texel, beelden van het vogelleven op het strand en op het wad en ook van allerlei zeedieren, zoals herenuetkreeft, zeekreeft, poon, harnasmannetje, enkele haaisoorten en o.a. ook zee-anjelieren en zcedahlia's, bloemdieren, die opvallen door hun sierlijke verschijningen en door hun fijne kleuren. ooraf worden twee zwart-wit films vertoond, waarvan de eerste tot onder werp heeft het leven van de velduil, een interessante documentaire, waarin we behalve het broeden van de velduil en het grootbrengen van de jongen, ook de jacht van de uil te zien krijgen en ook op wat voor een manier zo'n I zijn prooidieren, bestaande uit veldmuizen, naar binnen werkt. De tweede zwart-wit film maakt ons vertrouwd met het werk op een vinken- baan. Deze film laat ons het bedrijf en de vangtechniek van de vinkenbaan op Ockenburg zien, waar vogels gevangen worden ten dienste van het vogeltrek- onderzoek. De gevangen vogels worden geringd en geregistreerd en daarna weer vrijgelaten. Hierdoor is het mogelijk met zekerheid een aantal dingen over de vogels te weten te komen, o.a. welke weg zij volgen naar hun wintcr- gebied, waar zij overwinteren, waarheen zij tegen de broedtijd reizen en nog een aantal andere interessante zaken. De film geeft hiervan een duidelijk beeld. Kaarten ad 50 cent verkrijgbaar: Bureau van „De Schiedamse Gemeen schap V.V.V.-kiosk, Plantsoen Gerrit Verboonstraat, telefoon 68043.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1952 | | pagina 11