EEN IIEEANT.illI.IKE SOIIEDAMSE IMMSIISII Eerste Ned. Fabriek van Manometers 180 Manometers. Thermometers. Pyrometers. Het zijn belangrijke instrumenten voor alle machines, die met „druk" (manometers), of met temperaturen (therino- en pyrometers) van doen hebben. Weet u nu, dat op tal van schepen, die de wereldzeeën bevaren Neder landse en buitenlandse schepen dat in fabrieken over de gehele wereld instrumenten worden gebruikt, ver vaardigd in een te Schiedam gevestigd bedrijf: De Eerste Nederlandse Fa briek van Manometers? Aan de Lange Achterweg, verscholen achter een eenvoudige gevel, staat dit bedrijf, de enige fabriek in ons land, die zich op het vervaardigen van deze instrumenten heeft gespecialiseerd en die haar productie voor veertig procent aflevert in ons eigen land en voor zestig procent exporteert, voornamelijk naar de Scandinavische landen, naar België, Engeland, Frankrijk, Zwitser land, Turkije, Indonesië, en die nu contacten heeft gelegd in de Zuid- Amerikaanse landen, waar de belang stelling voor de in Schiedam vervaar digde apparaten groot is. In nog twee andere Nederlandse be drijven worden manometers vervaar digd, maar als nevenproducten. De eerste Nederlandse Fabriek voor Mano meters is daarop geheel gespecialiseerd. Het bedrijf werd vijf en veertig jaar geleden gesticht te Rotterdam door de heer J. Donkervoort, twintig jaar ge leden overgebracht naar Schiedam en het wordt, na het overlijden van de stichter, nu vier jaar geleden, voort gezet door diens drie zoons. De fabriek heeft vertegenwoordigers in tal van landen; zij exposeert op jaarbeurzen in binnen- en buitenlandzij zit boorde vol met binnen- en buitenlandse orders en zij zoekt naar een nieuwe bedrijfs ruimte in onze stad, omdat expansie in de tegenwoordige fabriek, waar zestig man personeel werkt, niet meer mogelijk is. Het is een machtig interessant be drijf, dat manometers (instrumenten voor het meten van druk bij gassen, vloeistoffen, stoom, lucht, olie) in allerlei grootte, wijzerthermometers voor temperaturen van stoomketels, uitlaatgassen, koelwater van motoren, baden; pyrometers (apparaten voor het aflezen van temperaturen boven 500 graden C.) voor bakkerijen, uitlaat gassen van Dieselmotoren fabriceert en dat zich nu ook is gaan toeleggen op het produceren van temperatuur- en drukmeters voor auto's, die tot nog Hier xvordt gedraaidgeboordgeslepengefraisdgestansd en geperst In de giet-spuilmachine, de grootste van het vasteland van Europaworden de kastjes gegoten en gespoten toe in ons land moesten worden ge- importeerd, en op de fabricage van ovenklokjes en trekmeters, een spe ciaal soort manometers. Op de nieuwe thermometers voor auto's is de be drijfsleiding heel trots. Die zijn voor zien van een rood en een wit lampje. Wordt het koelwater van de motor te hoog, dan gaat het rode lampje branden. De meeste instrumenten, die worden vervaardigd, zijn zowel aanwijzend als registrerend. Zij wijzen, afleesbaar op schaalverdelingen, de druk, de tem peratuur aan en registreren die auto matisch op rollen papier. De grondstoffen, als messing, nieuw zilver, staal, brons, aluminium, moeten in staven of in blokken worden ge- importeerd uit België, Duitsland, En geland en Zwitserland. Alle onderdelen worden echter in het bedrijf vervaar digd. Dat is een uiterst secuur werk. Het begint eigenlijk in de spuit - gietmachine. Het bedrijf bezit het grootste exemplaar op dit gebied van het vasteland van Europa. Deze ma chine werd uit Amerika geïmporteerd en spuit-giet al naar gelang de grootte: een, twee, vier, zes of acht dozen tegelijk. Deze dozen (of kasten), nog ruw, worden geschuurd en gepolijst, gecontroleerd op sterkte en overge bracht naar de volgende afdeling. Daar worden de Bourdonveren er in aan gebracht, veren genaamd naar de (Franse) uitvinder Bourdon. Intussen worden in een andere afdeling de on derdelen, die verder nodig zijn, ge draaid, geboord, geslepen, gefraisd, ge stansd, geperst. Er kunnen vierduizend

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1952 | | pagina 12