TWEEMAAL Piet van Wijngaerdt 181 Deze jongedame is belast met het testen van de meters onderdelen worden gemaakt. Elke soort onderdelen heeft een eigen code nummer. In de montagehal worden de onderdelen in de kasten of dozen, intussen voorzien van een Bourdon- veer, aangebracht; de schaalverdeling wordt gemonteerd, de wijzers worden geplaatst en tenslotte wordt elke meter getest, beproefd, nog eens getest en nogmaals gecontroleerd. Want elke meter moet van voortreffelijke kwali teit zijn en uiterst secuur aanwijzen. andaar ook, dat bijv. voor thermo- en pyrometers contrólebakken aan wezig zijn, met temperaturen van vele graden onder tot vele graden boven 0. Tenslotte gaat het gereedgekomen product naar de expeditie. Heel summier, zonder in technische détails te treden, hebben wij iets willen vertellen van dit uitzonderlijk interes sante en belangwekkende Schiedamse bedrijf, waar hard en uiterst precies wordt gewerkt, waar vakarbeiders met plezier hun arbeid verrichten, waar een prettige geest heerst en waar, mede door de grote exportorders, wordt mee- gearbeid aan de wederopbouw van ons land. Dat de bedrijfsleiding vooruit wil, blijkt wel uit het feit, dat, al zijn deportefeuillesvolorders, ook al komen regelmatig nieuwe bestellingen van duizenden mano- en andere meters binnen, steeds weer wordt gezocht naar nieuwe afzetgebieden, o.m. in Zuid- Amerika. Zou dit misschien een van de vruchten kunnen zijn van de reis, die Z.K.H. Prins Bernhard daarheen heeft gemaakt? HET vervaardigen van een olie verfschilderij is, al naar geaard heid van de maker, een meer of minder langdurig proces en geeft het gemiddelde resultaat van een groot aantal indrukken weer. De tekening daarentegen heeft vaak de charme van het directe, het spontane. De schilder kan met zijn uiterst subtiele hulpmiddelen als potlood, krijt, waterverfpenseel of de pen vrij wel onmiddellijk zijn bedoelingen op het papier vastleggen. De grote be koring die er meestal van tekeningen uitgaat vindt haar oorzaak in het on bedachte, het ongecompliceerde, ja zelfs het incomplete. Zoals wij een eigen, een persoonlijk, handschrift bezitten, zo toont de schilder dit ook in zijn tekeningen, die hem tot gevoelige plaat dienen om elke geraaktheid in een momentopna me te kunnen vastleggen. Hoe vol emotie zijn Brouwer's vlijmscherpe pennekrabbels van vech tende boeren, die hij in herbergen noteerde; hoe gevoelig-raak beeldt Rembrandt, met een enkele lijn, het tedere dat er tussen een moeder en haar kindje bestaat. Opent Hokusay niet, met een enkele veeg van zijn geniaal penseel, een gans landschap voor ons, waarin de wind de bomen onder zijn druk doet krommen. Naast een schilderij van Piet van Wijngaerdt verwierf het Stedelijk Mu seum nu ook een fraaie tekening van deze door en door Hollandse meester: Een brok Poldervaart, vermoedelijk in het aan veenplassen zo rijke gebied van Kortenhoef ontstaan. Een half op de kant getrokken en half in het water verzonken vlet ligt op de voorgrond tussen de rietkragen; daarachter op het water lichttinte- lingen der laatste zonnestralen en in het verschiet een verre boerderij, het geheel overkoepeld met het rood-geel van de vallende avond. De straffe forsheid van lijnvoering en kleur jaagt de tederheid niet op de vlucht, de poëzie van de komende avond is alom. Deze tekening van Piet van Wijn gaerdt vormt met nog enkele andere schenkingen, welke de laatste tijd voor de verzameling van het Stedelijk Museum werden verkregen, wellicht voor vele belangstellenden een goede gelegenheid om de kennismaking met het eigen museum te hernieuwen. Voor onszelf mogen we in de moge- lijkheid om van deze exquise tak van de menselijke uiting, de tekening, te genieten, een streven verankeren dat tot doel heeft te komen tot een in tensieve uitbreiding van de prenten- verzamelingen, zo mogelijk de stich ting van een Prentenkabinet te be werkstelligen.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1952 | | pagina 13