__J 19 vloeibare lucht, expansie-machines en apparaten voor autogene metaalbe werking. Vele schakels zijn in de loop der jaren aaneengesmeed in de Anker en Ketting fabriek en het zal moeilijk te schatten zijn hoe groot de afstand wel zou worden'wanneer men h.v. alle hier vervaardigde kettingen, hoofd zakelijk voor de scheepsbouw, achter elkaar in een lange rij zou leggen. Experts in het vervaardigen van me talen trappen zijn de Gebr. Vincent, die menige nieuwbouw in binnen- en buitenland, o.a. Indonesië en Brits Oost-Afrika, biervan voorzagen. Ook kent men in dit bedrijf de vervaar diging van grote hek-constructies en mengtrommels voor de groot-indus- trie. Als onderdeel van de Ned. Schroef- boutenfabriek in Helmond heeft de Nederlandse Klinknagelfabriek reeds lang connecties met de Unie van Zuid- Afrika en men vindt daar dan ook een groot afzetgebied voor de in Schiedam vervaardigde kolom-schroeven, hou ten schroeven en hol-nagels. Uit de sector van de kleinere, maar daarom niet minder belangrijke industrie mo gen hier ook nog enkele namen ge noemd worden: Greve en Co, choco lade- en suikerverwerkende machi nes, Klemicafé- en restaurant installaties, D. Vogelij, machine fabriek, vervaardiging van aluminium en roestvrij stalen tanks, w.o. speciaal melktanks, Technicavertragings- kasten, P. W. van Brakel, inodelgie- terij, het als verzorgingsindustrie van de oude Schiedamse branderijen uit gegroeide bedrijf in koper- en zink werken en centrale verwarmingsin stallaties van de firma Meyer en Steg- man, firma P. Sneep, Stalen ramen, ijzerconstructies en centrale verwar ming en niet te vergeten de speciaal- industrie, die de naam Manometer- fabriek draagt. Naast al deze tot de metaalindustrie behorende of daarmee nauw verwante bedrijven, kent de Schiedamse nijver heid nog een gevarieerd arbeidster rein, waarin het brood voor meer dan de vijf en zeventigduizend inwoners wordt verdiend. Ook duizenden Rotter dammers vinden hier dagelijks hun werk. Uit die andere sector van het in dustriële leven nog de volgende namen: W. H. van den Toorn1 s Industriële Ondernemingen, bekende klank bij de industrie, welke capsides en dopkur- ken beho9ft. Wellicht als enige firma in Schiedam kan men bij Van den Toorn bogen op een bijna veertig jarige handel met Zuid-Afrika, waar men in de vroegere Schiedamse fami- Kuipertje, kuipertje, kuipertje hoe vliegen \le spaanders in 't rond je hakt en je schaaft en je kerft het hout met een pruim in je kauwende mond. Je dwingt er de dingen een keurslijf op; van de spaanders stook je een vuur; je hamert en klopt op de ijzeren ring: zó wordt het een ton op den duur. •0nn boor je een spongat, giet water erin, je rolt en je speurt naar een lek; dan druk je een gloeiend merk in zJn ziel en het vat is gereed voor vertrek. n je denkt bij jezelf: 't is nvn zoveelste ton en begint weer van voren af aan: kuipertje, kuipertje, kuipertje neem een verse pruim en. pak aan.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1952 | | pagina 19