J WAAR IS RITS VOOKKEËIJ) Schiedamse kapitein startte correspondentie met scholen Aan Jan van Riebeeek 20 lie Maas een eigen vertegenwoordiging vindt, of eigenlijk vond, want sedert de import-restricties, welke in 1949 door de Unie van Zuid-Afrika werden gemaakt, is deze oude band doorge sneden. Hoe graag men van Schie- damse zijde de oude relaties weer zou opnemen, tot dusver was alle pogen in deze richting vruchteloos. Een wat fabrikaat betreft enigszins ver want bedrijf is de kurkplatenfabriek van de firma Bouvet. Hier werkt men echter in geheel andere richting, nl. voor kurkisolaties ten behoeve van koelinstallaties en diepvries-inrich tingen in slachthuizen, schepen e.d. Dc vooroorlogse export naar Zuid- Afrika kon in dit bedrijf na de oorlog nog niet weer op gang komen. Bij de Veveoproduceert men verf, ver nis en olie. Belichten we tenslotte nog even de papierindustrie en het drukkerijbe drijf. De distilleerderijen van Schie dam vragen niet alleen veel flessen, waardoor de aanwezigheid van de grootste fabriek en het hoofdkantoor van de United Glassworks te verkla ren is, maar ook kwam hier een uitgebreide verpakkingsindustrie tot stand. Als grootste drukkerij kent de stad de Koninklijke Nederlandsche Boek drukkerij H. A. M. Roelants, waar niet alleen talrijke periodieken en handels drukwerken van de persen komen, o.a. wordt er „De Schiedamse Ge meenschap" gedrukt, -maar waar vooral aan export-mogelijkheden kan worden voldaan wat betreft het spe- ciaal-drukwerk, waarvan voor de bin nenlandse markt tot dusver tram- en buskaartjes wel het voornaamste onderdeel vormen. Niet minder dan ruim 50 millioen kaartjes per maand in velerlei kleuren en formaten en voor duizend en één doelen worden door deze meer dan honderd jaar oude drukkerij in Nederland en daarbuiten afgeleverd. Waar driehonderddertig jaar ge leden wellicht een groot koperen bord gehangen heeft met de naam Van Kiebeeck in fraaie krulletters er in gegraveerd, staat nu zwart op wit geschilderd „NEVAS". NEVAS be tekent Nederlandse Vereniging tot Adoptie van Schepen. En zo is die bepaalde plaats aan de Lange Kerk straat toch in bepaald opzicht met de scheepvaart verwant en verbonden gebleven. De heer A. Hapees, admi nistrateur van de „NEVAS", heeft er ons het een en ander over verteld. Na de tweede wereldoorlog nam Nederland nog al wat schepen van Engeland over. Aan boord van een dier schepen vond men correspon dentie tussen de gezagvoerder en een Engelse school. Bij navraag bleek, dat zulks geen toevalligheid was, want dat reeds vóór 1940 in het Britse eiland een vereniging opgericht was, die contact tussen scholen en schepen tot stand bracht, the British Ship ping Adoption Soc. In Nederland vond men dit zo'n aardig idee, dat op ini tiatief van voornamelijk gezagvoerder Hatenboer uit Schiedam ook hier zo'n vereniging in het leven geroepen werd, „NEVAS" geheten. De „NEVAS" zorgt er nu al vijf jaar voof, dat bepaalde schepen van koopvaardij, visserij en marine, door scholen geadopteerd worden. De scho lieren en het onderwijzend personeel zetten dan een regelmatige correspon dentie met „hun" schip op touw en krijgen zodoende meteen een buiten gewoon practisch inzicht in het be lang van de scheepvaart voor ons land. Met name geldt dit voor scho lieren uit het oosten en zuiden van Nederland, die dikwijls geen notie hebben van wat een schip eigenlijk is. Door de ,,NEVAS"-relatie kunnen zij nu naar Rotterdam of Amsterdam tijgen, om daar met hun pen-vrienden persoonlijk kennis te maken en tege- gelijkertijd „hun" schip (er zijn er al 200 geadopteerd!) van binnen tot buiten te bezichtigen. Het aanboren van nieuwe contacten, het op peil houden daarvan en het stimuleren van de scheepvaartinte resse bij de scholieren, daarmee houdt de „NEVAS" zich in het kantoor Lan ge Kerkstraat 36 druk bezig, aldus de heer Hapees, die tevens meldde dat de oud-gezagvoerder van de Holland- Amerikalijn, de heer J. van Duiken, voorzitter is en de heer W. H. de Monchy president van de Raad van Toezicht. Van Riebeeck heeft er op dezelfde plaats nimmer van kunnen dromen! „Die advancement soeckt, sal geen naerstigheijt spaeren' In 't nijvre Culemborg werd hij geboren doch zijn advancementlag in Schiedam Hij heeft er naerstigzich een bruid verkoren, Toen ging hij varen en voltrok zijn plan. En als hij landde aan de Kaapse kust Heeft hij zijn maats een stevig glas geschonken, En trots en fier en van zijn daad beivust Op Holland en Suid-Afrika gedronken.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1952 | | pagina 20