Pms Rij «Ie voorplaat. 44 ZO IS KOTTEKDAN Wij kijken er naar Er zal wel geen Schiedammer zijn, die het beeld van Rotterdam zoals het zich iedere dag weer aan de bezoe ker voordoet, niet kent. We zijn er als Schiedammers vaak al even ver trouwd mee als de bewoners van de Maasstad zelf. Vandaar dan ook dat we met veel belangstelling het foto boek „Rotterdam as it is" van Ch. A. Cocheret en ir. W.F. van Heemskerck Düker (uitg. Lankamp en Brinkman, Amsterdam) hebben doorgebladerd. Internationaal georiënteerd als de „Poort van Europa" zelf geeft „Rot terdam as it is" een uitstekende indruk van leven en werken in de grote buur stad. Het is reeds de tweede druk van een uitgave, die én door haar karakter én door de prijs grote belangstelling kon en kan vinden. Twee-en zeventig selecte foto's geven het beeld van Rot terdam zoals het is en eenmaal zo als het was. Bij die ene foto van toen, gevolgd door een foto, welke direct of spoedig na het bombardement moet zijn genomen, zal de kenner en regel matige bezoeker van de stad echter het nieuwste Rotterdam, dat zijn dynamiek in de herbouw poogt uit te drukken, missen. Berekend als het is op het trekken van vreemdelingen, biedt „Rotterdam as it is" een goed voorbeeld voor even tuele Schiedamse plannen. Hoe goed ook de eigen stad voor de dag kan komen, bewijst de foto van de West- vest met Walvismolen, die aan het slot in een fotoketen Rotterdam- Hoek van Holland werd opgenomen. K. J. HEIJBOER 70 JAAR Daar zat hij, aan de bestuurstafel bij een vergadering van de Bestuursraad van de Schiedamse Gemeenschap met de leden van het Vacantiecomité 1952. De benen gekruist, de tintelende don kere ogen in zijn grijze kop gericht op voorzitter Holl, die hem toesprak. „Heijboer," zei voorzitter Holl, „je wordt 70 jaar, je bereikt de leeftijd der sterken. Sterk ben je, want je bent nog vol werklust, je blaakt van ijver en je schept er, op jouw leeftijd, nog altijd genoegen in, scheppend werk te doen. Je bent een voorbeeld voor allen en er zijn mensen, die mij hebben gezegd: Als ik met pensioen ga, hoop ik te blijven als Heijboer. Je hebt je hele leven hard gewerkt, niet alleen op de buitengewone school, die al je liefde bezat, maar ook buiten de school. Je hebt korfbal gepropageerd in een tijd, toen men nauwelijks wist, wat dit voor een sport was, je hebt leidinggevende functies in de korfbalwereld ingeno men, je bent actief geweest op vele andere terreinen, je werkt nog steeds met enthousiasme voor het Comité auto- en boottochtjes, voor de Schie damse Kunstkring, in de Vereniging voor gepensionneerden en grote acti viteit leg je aan de dag als lid van het dagelijks bestuur van onze Schiedamse Gemeenschap. Als waardering voor persoon en werk zal de Schiedamse Ge meenschapje de ere-penning aanbieden zodra die gereed is. Voorlopig onze hartelijke felicitaties en de wens, dat je nog lang actief werkend in ons mid den mag zijn." Toen ging Heijboer staan. Hij dankte voor de felicitaties, en hij herinnerde eraan, dat hij heel zijn leven, van zijn jeugd af, hard had gewerkt. Nog steeds wilde hij hard blijven werken. Daar zat hij, op de dag van zijn 70ste verjaardag, in zijn gezellige wo ning aan het St. Liduinaplein, om de gelukwensen, die hem schriftelijk en telegrafisch gewerden, in ontvangst te nemen, om de vele vrienden, de ver tegenwoordigers van vele organisaties en verenigingen, die hem, met bloemen en geschenken, kwamen feliciteren, met een vrolijke glimlach de hand te schud den en hen met een breed en royaal gebaar uit te nodigen, toch even plaats te nemen. Ik zie tegen die dag op, had Heijboer mij, op de dag voor zijn verjaardag, toegefluisterd. Dat wordt een drukke, vermoeiende dag. Maar toen ik hem daarna sprak, zei hij er dankbaar voor te zijn, deze dag te hebben mogen beleven. Het was een mooie dag ge worden. Daar stond hij, in de Seinpost te Noordwijk aan Zee. Om zijn hals was een krans van tulpen gehangen, ge schenk van de C.A.B.-pupillen, met wie hij een dagje uit was en die hun Heijboer met die krans feliciteerden. Zijn grijze haren waren in de war ge raakt, toen de pupillen hem onver wacht omkransten. Toen was Heij boer even ontroerd. Want die hulde van zijn C.A.B.-pupillen betekende veel voor hem. Hij bracht hun dank en omdat de redacteuren van de plaat selijke bladen de tocht ook meemaak ten, dankte hij, over de hoofden der aanwezigen, allen, die hem op zijn 70ste verjaardag gelukwensen hadden ge zonden. Want, zo zei hij, het is mij onmogelijk, allen persoonlijk te be danken. De pers bracht die dank gaarne over. S Heijboer, mag het zo zijn, dat je nog jaren je krachten aan het werk van onze Schiedamse Gemeenschap kunt blijven geven, tot heil van die Gemeen schap en tot voorbeeld van vele jon geren, tot voorbeeld tevens van hen, die nog steeds niet voldoende begrip hebben kunnen opbrengen voor het mooie werk van deze organisatie. Duizendmaal loopt men er langs, dikwijls beklimt men de trappen naar de Kanton- gerechtszaal, leunend op de metalen leu ning met de fraaie krullen. Maar onze fotograaf kwam er slechts éénmaal langs en zag toen dat, wanneer hij door de krullen naar de Havenkerk blikte, dit een prachtig spel van wit, grijs en zwart opleverde, een strakke compositie van rechten en krommen, 'n zeldzame combinatie van bouw- en smeedkunst. En wat hij zag, legde zijn camera voor ons vast.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1952 | | pagina 12