DIT.., DAT. MEEMWAARS VAN J 47 Er is een tijd geweest dat iedere stad een besloten gemeenschap was, waarbinnen het vre emdc element niet veel kans kreeg. Die afzondering van vroeger zijn wc in de loop van de jaren wel kwijtgeraakt en een blik op het intense verkeer is vol doende om te zien hoezeer wij in onze moderne samenleving elkaar van node hebben. Zo op liet gebied van de gasvoor- ziening, waarvoor binnenkort in onze om streken ook kraakgas als grondstof zal worden geleverd. Zes gemeenten in Zuid- Holland, w.o. Schiedam, gaan samenwerken bij de afname van het kraakgas, dat de grootste raffinaderij van West-Europa, die van de B.P.M. in Pernis, gaat leveren. De voorbereidingen voor de nieuwe productie wijze zijn al in volle gang. Voor de Schie- damse Technische Bedrijven golden deze vooral de nieuwe watergasfabriek, die na een langdurig proefdraaien bezoek kreeg van vele raadsleden en algemeen bewon dering afdwong. Het kraakgas kan komen!! Het kan ons spijten, maar we hebben er ons nog steeds bij neer te leggen dat van verdere restauratie van het oude St. Jacobs- gasthuis aan de Hoogstraat voorlopig nog niets kan komen. Ook in het stadhuis en bij Gemeentewerken zou men het stellig wel anders willen, maar helaas.de pot van Monumentenzorg laat het beslist niet toe. Eigenlijk mogen we al blij zijn dat het uit zicht van het nog niet gerestaureerde deel voorzover het het monumentale midden stuk betreft, enigszins zal worden ver beterd door kleine herstellingen. Ook op de hoek van de Lange Kerkstraat en de Nieuwstraat, op één van de oudste punten van de stad, zal wel enige verandering ko men wanneer t.z.t. de restauratie van de Grote Kerk wordt vervolmaakt met het hierin betrekken van de oude Waag. De mogelijkheid is er voor gekomen door de verkoop van de Waag aan de Ned. Herv. Gemeente, die er volgens de oorspronkelijke plannen ook een automatische brandbe veiligingsinstallatie in zou willen aan brengen. Het zou geen overdadige weelde zijn. Oud van dagen zijn, wil voor het manne lijke deel van de Schiedammers niet meer als vroeger betekenen doelloos slenteren Hè, hèis me dat een drukke maand geueestl Eerst hebben we onze dochters naar de goot van het stadhuis gebracht, toen heb ik onze dakpan een grote schoon maakbeurt gegeven en nou zit ik op mijn eitje-karweitje. Piet en Koos hebben het reuze ge troffen. Die hebben een keurige man netjesmus in de kuif gepikt en wonen nu op ,,stand,\ Stinkic, de jongste, had natuurlijk weer wat bijzonders. Die rustte niet voor ze een buitenlander in de hutcelijksboot had.een Zuid Afrikaanse manne tjesmus, die de hele dag Sarie Marijs sjilpt. De volgende week gaan ze samen naar de Jan van Riebeeck-feesten. „Ek es nie bang niezei Stinkie, toen hij haar voorspelde: „Ek sal jou hè, ek sal jou krij." Beneden ons, in het V. V.-gebonie tje, komt een reisbureau. Dat is reuze interessant, zo'n reis bureau. Nu kunnen we onze aardrijks kunde nog eens öphalen. Je kan er Uit het „Mus'" vertaald door Sebastiaan spoorkaartjes krijgen naar alle plaatsen op de wereld, van VlaardingenAm bacht tot Zanzibar. Je kan er een pension bespreken voor een weekeind in Rockanje en kamers in een hotel op Florida. Ze zeggen je precies welke tram je moet nemen als je van de Via Appia in Rome naar het Quirinaal wilt en wat de kortste busverbinding is van de Vlaardingerdijk naar de Gorzen. Ze hebben folders over de wintersport in Montreal en weten wanneer de Betuwe in bloei zal slaan. Ze kienen voor je uit wat een bootreis naar Hono lulu kost en wat je kwijt bent als je met de kinderen een dagje naar Hoek van Holland gaat, inclusief de ijsjes, de zure bommen en de hardgekookte eieren. Roelofarensveen of Voko Hama, Pur- merend, Sluiskil, Stockholm of de kleine Sosnda-eilandenvoor een reis bureau ligt het allemaal vlak bij elkaar, in het middelste mapje van de onderste la.WonderlijkDoor dat reis bureau is Schiedam plotseling het mid delpunt van de wereldbol geuorden! langs de straat of keuvelen op tochtige hoeken, maar wel: verpozing zoeken in de eigen sociëteit. We schreven al eens vaker over dit toevluchtsoord voor honderden ouden van dagen, die vaak zo moeilijk de dagelijkse taak van vroeger ontberen. Of moeten we zeggen ontbeerden, want er is ontegenzeggelijk veel veranderd in de vrijetijdsbesteding van deze grote groep stadgenoten. Met hun sociëteit verhuisden ze van Pieterman aan de Westvest naar zaal Marijke in het Broersveld en vandaar nu kortgeleden weer naar de Kethelstraat, waar ze in zaal Astoria een vaste wijk plaats hopen te hebben gevonden. Met hun verhuizing had Bureau Huisvesting dit keer eens niet te maken. Trouwens, dit pakte op zekere dag zijn boeltje in de Nieuwstraat en bracht het over naar de vertrekken van het oude klooster aan de Korte Haven, waar ruimte genoeg was om er ook de kinderleeszaal van de Ge meente-Bibliotheek, het Bureau Bescher ming Burgerbevolking en de kamer van de wethouder van Gemeentewerken in onder te brengen. Van heel andere aard was de restauratie, welke de St. Liduinakapel in de R.K. Frankelandkerk aan de Nieuwe Haven onderging. Toen ruim 3500 gelovigen hun jaarlijkse bedegang maakten om hier de reliquieën van deze heilige te vereren, was het interieur juist gereedgekomen en dwong aller bewondering af. Over de verhuizing van „De Baronie" naar Alphen aan de Rijn zouden wij hier nog wel heel wat kunnen vertellen, maar waarom ook eigenlijk. De kogel is blijkbaar door de kerk gejaagd, dit moeten wij in Schiedam wel afleiden uit de mededelingen, die heirover in de pers verschenen. Vrucht baarder lijkt het ons, te vertellen dat de heer A. van Pelt een halve eeuw lang in dienst was bij de drukkerij „De Eendracht", waarvan het grootste deel als directeur. Het eigen blad van Horeca hield een plei dooi voor een parkeerplaats op het Koe- marktplein op de plaats waar we nu ons op een geitenweitje gelijkend plantsoen vinden, waaromheen de trams hun rondje maken. Die parkeerplaats zien we er nog niet zo vlug komen, nee, dan keken we liever uit naar de klok, die vanuit Heiliger- lee naar de Westvest kwam om daar in het kerkgebouw van de Ned. Prot. Bond de herinnering wakker te houden aan de Schiedammer, die zoveel voor zijn stad deed, de heer G. W. van Bergen Wal raven Sr. Aan goede raad en zorg ontbreekt het ons in deze dagen niet. Kwam er niet een Bureau voor Praenatale Zorg zowel in Kethel als Schiedam en vertelde mevr. van Wilzen-Bruins ons op aanraden van de Spaarbank Anno 1820 niet hoe we zuinig kunnen, ja moeten leven? Het waren de huisvrouwen en moeders, die er hun nut

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1952 | | pagina 15