DE SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP ^Qeizen ió een levenókunót GASTVRIJHEID TROUWENS OOK 37 4e Jaargang - Mei 1952 - Nummer 3 Administratie en Abonnementen: Algem. Secretariaat, Plantsoen Gerrit Verboonstraat, Giro No. 549934Tel. 68043 - Adv.: Kon. Ned Boekdrukkerij H. A. M. ROELANTS, Lange Haven 141, Schiedam, Tel. 69300 Maandblad verschijnend onder auspiciën van de Stichting „De Schiedamse Gemeenschap f TET is gelukt. Schiedam heeft een V.V.V.-kantoor. De eerste reizen naar het buitenland zijn geboekt bij Lissone Lindeman. Wij kunnen begin nen met verder te kijken dan onze neus lang was. Met recht had men van de opening van het V.V.V-werk een feestelijke ge beurtenis gemaakt. De Aula was door conservator Daan Schwagermann met de Nederlandse driekleur en de Schie damse kanarie-strepen aantrekkelijk aangekleed en rond de tafeltjes groe peerde zich een gezelschap, dat vol verwachting uitzag naar datgene wat Schiedam wel te tonen zou hebben. Wisten de Schiedammers zelf het eigenlijk wel? Het was maar al te waar wat de burgemeester later op de dag zeide: „De vreemdelingen hebben ons erop attent gemaakt, dat onze stad hun iets te bieden heeft. Zij hebben er vaak hun verwondering over geuit, dat wij menen, dat Schiedam niet aan trekkelijk genoeg is om toeristen te stimuleren". Wat maakt een stad of een land voor een vreemdeling aantrekkelijk? Op de eerste plaats de gastvrijheid. Dat was het thema, dat de heer Woltjer, voorzitter van de Provinciale Federatie van Verenigingen voor Vreemdelingen Verkeer in Holland, uitwerkte. Een oud Nederlands gedichtje maakt dui delijk, hoe men door de vreemdeling goed te doen aan „geest" en „huid" ervoor zorgt, dat hij bij ieder de naam van zijn weldoener prijst en bovendien bereid is voor die weldaden een flinke som gelds neer te leggen. Men behoeft er zijn eigen ervaring maar op na te gaan, dan zal men ontdekken, dat vele reisherinneringen op de eerste plaats die zijn aan prettige of vervelende mensen. Men prijst de ene Nederlandse landstreek, omdat de mensen er zo prettig zijn en een andere zeker zo mooie streek wrordt kleiner in waar de, omdat de mensen er stug of on voorkomend zijn. Zo is het ook met de reizen naar het buitenland. Verhalen van reizigers gaan vaak op de eerste plaats over het eten en over het goede bed en dan pas over de schoonheid van land of provincie. Dezelfde indrukken, die wij ten gun ste of ten kwade bij anderen opdoen, kunnen vreemdelingen voor Schiedam winnen of ervoor zorgen dat zij een be zoek aan Schiedam afraden. Een geest van gastvrijheid is dus wel het eerste wat een stad moet bezitten, wil V.V.V- werk slagen. Die geest is belangrijker dan het bezit van mooie historische gebouwen of schilderachtige plekjes. Hoe die gastvrijheid in de hand ge werkt kan worden, werd op de eerste dag bewezen tijdens de rondrit, die de gasten van de Schied, Gemeenschap maakten. Zij werden tijdens een tocht van een klein uur in ijltempo langs de bejangrijkste oude en moderne punten van Schiedam gebracht, waarbij een bezoek aan de buurten rond de Noord- vest evenmin vergeten werd als dat aan Tuindorp-Kethel, aan het Hoofd en aan de Grensflat. Hier was men door Symbolische enkele reis Delft: Burgemeester Peek tcordt als eerste klant door de Heer A. H. van Riel, directeur bijkantoor Schiedam, geholpen. de welwillendheid van de heer Schotel zelfs in staat de deelnemers aan de rondrit een blik over de stad en de ver re omstreken te geven. Wat nu mondeling gedaan werd, is ook mogelijk in een klein boekje. Vreemdelingen, die hier terecht komen, moeten bij de V.V.V. op korte termijn inlichtingen kunnen krijgen, die hen in staat stellen een paar uur in onze stad door te brengen. Het toerisme, dat Schiedam kan ver zorgen, is immers geen activiteit van enkele dagen. Dat beklemtoonde de heer Boteel, directeur van Lissone Lindeman, in zijn toespraak, waarbij hij vooral het Amerikaanse bezoek onder de loupe nam. Nederland kan niet rekenen op een verblijf per Amerikaan van vele dagen, maar het kan wel zich toeleggen op een kort bezoek van twee dagen door steeds meer mensen uit de States. In dit korte bezoek kan Schiedam een rol spelen door te zorgen voor enkele karakteristieke bezoek-plaatsen, die ingelast kunnen worden in een pro-

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1952 | | pagina 5