38 Wie er uaren gramma, dat een tocht langs diverse Nederlandse plaatsen omvat. Maar behalve de Amerikanen zijn er natuurlijk anderen voor wie Schiedam een openbaring kan zijn. Mr. Peek, de burgemeester, merkte terecht op, dat Schiedam niet ten achter staat bij wat iedere gemiddelde oud-Hollandse stad voor te zetten heeft aan attracties voor de vreemdeling. Die andere steden zijn niettemin voorgegaan in het aantrek ken van buitenlandse bezoekers. Dat de Schiedammers vaak vata hun eigen stad zo weinig weten -en dit geldt voor de vele oorspronkelijke be woners net zo goed als voor de duizen den, die in de laatste tientallen jaren zich vestigden maakt, dat zij hun eigen bezit maar heel oppervlakkig en onvoldoende kennen. Vandaar, dat ve len menen, dat onze stad niets te bie den heeft. Pas als die opvatting heeft plaats gemaakt voor kennis van en liefde voor de stad zal men als vanzelf gids willen zijn voor al diegenen, die de stad nog niet kennen. Hoe vreemd het dus ook moge klinken, de V.V.V. Vereniging voor Vreemdelingen Ver keer zal moeten beginnen met de eigen stadgenoten hun Schiedam te leren zien, zoals het werkelijk is. Hoe leren wij de Schiedammers rei zen naar buiten? Hoe kan de Schie- damse Gemeenschap tegemoet komen aan de behoefte naar betrouwbare informatie, die bij de steeds toenemen de trek om tijdens de vacanties de stad achter zich te laten en iets van Neder land of van de wereld te zien ontstaat? Het is een overbekend feit, dat velen ook in steden met een reeds lang bestaande V.V.V. niet weten, waar toe zij deze bemiddelingsbron kunnen gebruiken.- Velen gaan er een dag luk raak op uit. Zij kennen de mogelijk heden van tram- en busverbindingen niet; weten niet, waar zij hun koffie maaltijd kunnen gebruiken en rekenen maar op goed geluk. Ons land is niet zo groot, dat men uren moet lopen voor men ergens een communicatiemiddel vindt en toch werd menige zonnige vacantietocht vergald door het feit, dat men op het nippertje busaanslui tingen miste; juist op het koffieuur ver van een uitspanning zat of na een hele dag lopen, moest ervaren, dat het dichtstbij zijnde station nog eens een twintig minuten lopen verder lag. Men behoeft geen kuddemens te zijn om prijs te stellen op een aantal in lichtingen, die ernstige teleurstellingen bij een dag uit voorkomen. De V.V.V. is in staat dagprogramma's met u op te maken. Als de Schiedammers op deze omgeving zijn uitgekeken, kan men u daar nieuwe oorden ontsluiten en pre cies de wijze vertellen, hoe u er kunt komen. Zo'n dag kan bestaan uit achtereenvolgens tram-, voet-, boot-, bus- en treintochten en van al deze zal men u de duur, de kosten en de aan sluitingstijden kunnen vermelden. Op deze vorm van V.V.V.-werk had vooral de Schiedamse Gemeenschap het oog, toen zij het V.V.V.-werk begon aan te pakken. Voorzitter Holl moest erop wijzen, dat het juist hierom zo moeilijk was geweest om het werk ge start te krijgen. De financiële grondsla gen ontbraken en men moest voor de toekomst kunnen rekenen op een reisbureau. Dank zij de vestiging van Lissone Lindeman kan nu niet alleen de Schiedammer voor kleine reizen zijn licht opsteken, maar hij kan nu tot ver

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1952 | | pagina 6