V. 40 zinnen lag in het verzwakken of ver loren gaan van een sterke levensover tuiging, die de kracht kon hieden om de tegenslagen op te vangen. De bin ding in de gezinnen viel weg en de kinderen waren min of meer aan zich zelf overgelaten. Maar een kind zoekt juist de bescher ming en de veiligheid van de eigen kring; het kan daar niet buiten. Naar de beginselen van dit werk en de Katholieke overtuiging, waaruit het voortkomt is er voor het S.F.L. maar één methode. Het wil door de kinderen toegang krijgen tot de gezinnen; daar vertrouwen winnen en in dit herstelde vertrouwen het uitgangspunt zoeken voor een hersteld geloofsleven en dien tengevolge voor een hechte gezinsband. Mocht dit niet in elk concreet geval lukken, dan wil men de kinderen toch klaar maken voor een goed eigen ge zinsleven als zij later zelf getrouwd zijn. Het zijn de keren, dat een huwelijk tot stand komt tussen twee jonge mensen, die zonder het S.F.L. naar alle waar schijnlijkheid nooit een vaste richting in hun leven hadden weten te vinden. Het zijn de gevallen, waarin een mis lukkend huwelijk in het goede spoor komt doordat man en vrouw uit de zelfde overtuiging gaan leven en han delen, terwijl het voordien juist aan overeenstemming in dit allerbelang rijkste uitgangspunt schortte. Wie de jeugd wil trekken, moet dichtbij die jeugd zitten; moet daar neerstrijken, waar door vaak onbe kende oorzaken sociale toestanden de verantwoordelijkheidszin hebben ver minderd. De Paters van het H. Hart, die te zamen met leken dit werk in Schiedam ter hand hebben genomen, vestigden een „patronaat" (clubhuis) op de Lange Haven en een op de Maasdijk tegenover de Gusto. Zij zoeken al lang naar de mogelijkheid om ook in het Oosten vaste voet te krijgen. Dan kun nen zij ook daar hun typische werk beginnen. Eerst het aantrekken van enkele nieuwsgierigen; dan de uitbrei ding van dit aantal inet vriendjes en vriendinnetjes, al gauw een ouder avond, waarop de vaak nog onbekende ouders komen kijken naar de prestaties van hun kroost. Als het eenmaal zover is, is de voorwaarde voor een goed S.F.L.-werk geschapen. Dan vindt men al gauw een aantal vaders, die de ge regelde kaartavonden komen mee maken en moeders, die tijdens de brei- avond met elkaar kunnen praten. Dan hebben de Paters contact. Eerst nog wat losjes en stroef, maar al spoedig leert men de gezinnen kennen en gaat men aanvoelen, waar de schoen wringt. Huisbezoek volgt. Niet altijd met succes. Zeker niet. Maar toch vaak genoeg met een resultaat, dat de moed geeft om door te werken. Want zo gemakkelijk als het hier aangegeven staat, is het nu ook weer niet. De jongens worden in de reeds ge noemde groepen opgenomen. Zij gaan op zomerkamp, zoals het vorig jaar met 250 van de 900 vaste klanten ge beurde. Zij leren er met elkaar omgaan en zelfstandigheid. Ook voor de meisje (voor wie het S.F.L. het St. Francisca Romanawerk is) zijn er kampen, waar van ze kunnen vertellen als zij later Bespaar incassokosten en maak het abonnementsgeld voor de 4e jaargang over op postrekening N. 549934 van de Schiedamse Gemeen schap. Ook kunt u het storten op onze rekening bij R. Mees en Zoonen, N. Haven of op ons bureau Plantsoen Gerrit Verboonstraat. Het abonnementsgeld bedraagt f 3 voor Schiedam en voor buiten de stad f3.25. thuiskomen. De ouders, die vaak uit zichzelf niet in staat zijn hun kinderen dit alles te geven, genieten met hen mee en gaan voor het „patronaat" voelen. De weldaden aan hun kinderen be wezen, worden maar langzaam erkend, maar er groeit toch dankbaarheid. Zo komen de gezinnen voor het werk open te staan. Langzamerhand beginnen de oproepen tot een hernieuwde belang stelling voor godsdienstige en geloofs zaken uitwerking te vertonen. De kapel wordt de graadmeter, waarnaar het succes van het werk wordt afgemeten. Is er veel bezoek aan deze kleine kerk in het huis, dan gaat het goed, want gedwongen wordt men niet. Men komt uit zichzelf, al moeten aansporingen wel eens over laksheid en tegenzin heenhelpen. Het gaat er niet om, hoeveel jongens en meisjes de instuif bezoeken; de lei ders willen op de eerste plaats, dat hun werk de enkeling en het gezin helpt. Deze houding sluit niet uit, dat er zeer mooie zuiver menselijke resultaten geboekt zijn. Men zal begrijpen, dat men niet met naam en toenaam kan vermelden welke veranderingen er te weeg zijn gebracht. Hoe een arbeider, die geen nut meer zag in zijn werk weer een arbeidzaam en gelukkig man werd; iets dat zijn productie ten goede kwam. Hoe twee jonggehuwden een gezin opbouwen, dat een voorbeeld is voor de omgeving, zelfs voor diegenen die nooit tot de ongrijpbare jeugd behoorden. Hoe gezinnen, waar de kinderen uittrokken, omdat het op straat gezelliger was, weer de eigen haard zijn geworden, die voor allen goud waard is. Werk als dit blijft voor de buiten staander niet te beoordelen en in een reportage niet afdoende te beschrijven. Wij hebben niets meer willen doen, dan de grondslagen van een werk be schrijven, dat voor grote groepen in de stad een zegen is geweest en dat daar om aan allen ten goede is gekomen. Onder een rookgordijn tcordt de klaver gejast

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1952 | | pagina 8