2C oe komt ^Schiedam aan zijn straatnamen? 1frmi Plein Eendragt was eens Huize Eendragt "WTIE, vooral in het voorjaar en in de zomer, komt op het Plein Eendragt en zich, in het jachtende leven van deze tijd, een ogenblikje rust gunt om zijn ogen te laten glijden over de kleurenpracht van de vele en velerlei soorten bloemen, die daar staan te prijken en te geuren, zal weinig ver moeden, dat dit plein en dit plantsoen eens een klein onderdeel hebben ge vormd van een tuin, een lusthof, die zich uitstrekte van deTuiidaan tot aan de Buitenhaven en van het postkan toor tot aan het klooster. Die tuin werd aan het oog onttrokken door de kan toren van de firma Simon Rijnbende, het daarop aansluitende zeventiende eeuwse herenhuis, dat het laatst be woond werd door de familie Maas, en een hoge tuinmuur, die was opgetrokken tussen dit deftige herenhuis en de tuinmanswoning, die tegen het klooster aanleunde. Achter de kantoren, het herenhuis, genaamd: Huize Eendragt, de tuin muur en de tuinmanswoning, lag de tuin, met hoge bomen, prachtige bloemperken, gazons, grindpaden, een prieel, een terras met een mozaïek van tegels en met een zandbak voor de kinderen. De Tuinlaan zag er toen zo een vijftig jaar geleden wel wat anders uit dan tegenwoordig. Hobbelige keien vormden het plaveisel, waar nu glad de straatstenen liggen. In Huize Eendragt resideerde de familie Maas, de laatste bewoners van dit rijke bezit. Zij was in de jaren rond 1900 een bekende, voorname en voor uitstrevende familie. De leden ervan trokken de wereld in. Geen bleef er in Schiedam. Maar aan Huize Eendragt behielden allen de mooiste herinnerin gen en hun nakomelingen, verspreid over de wereld, hebben allen hun wo ningen als herinnering aan dit huis: Huize Eendragt, genaamd. Kantoor, herenhuis, tuinmuur en tuinmanswoningen werden afgebroken. Ervoor in de plaats kwamen woningen en het Plein Eendragt, de naam voor een plein, die herinnert aan Huize Eendragt, dat eens zijn stempel drukte op en cachet gaf aan de Tuinlaan. En van de eens zo uitgestrekte tuin bleef alleen het plantsoen van het Plein Eendragt over.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1952 | | pagina 9