Critiek punt van industriële expansie Schiedamse industrieën hebben voor het merendeel na de oorlog een grote vlucht genomen. Zij absorbeerden automatisch een veel grotere energie-productie. Voor electriciteit behoefde men geen zorgen te hebben, dat ivas een kwestie van ver groting van het distributieapparaat, ivaarin een millioen werd geïnvesteerd, Anders echter was het met het gas gesteld, dat hier aan de Dwarsstraat in een van Neerlands oudste gasfabrieken vervaardigd wordt. Was de apparatuur van die fabriek teel klaar, om de na-oorlogse opbloei van welvaart op te vangen1 Immers, het gasverbruik teas niet alleen gestegen door de groei van de stad, maar ook door de aard van de toepassing in enkele grote be drijven, zoals de Verenigde Glasfabrieken. Men kan kpt op dit moment niet vol mondig zeggen, dat dit inderdaad het geval is, omdat de productie weliswaar de vraag geheel dekt, maar zij afhan kelijk is van één installatie, zodat eventueel optredende storingen direct hun terugslag zullen hebben. Eerst de voorgenomen verdere uitbreiding, wel ke nog dit jaar haar beslag krijgt, maakt de afdeling Gasfabriek van de Gem. Technische Bedrijven tot de betrouwbare energiebron, welke onze stad nodig heeft. Grote kapitaalsinvesteringen zijn no dig geweest om het bedrijf na de oorlog op geheel andere leest te schoeien. De toewijzing van de aanzienlijke credie- ten door de Raad is juist op tijd ge komen, want er is in de afgelopen winter een periode geweest, waarop men moest vrezen voor de tijdelijke stopzetting van enkele industrieën, omdat de gasvoorraad tot een mini mum gedaald was. Drie belangrijke ontwikkelingen heb ben geholpen over het dode punt heen te komen. De verschuiving van de cokesprijs naar een gunstiger peil t.o.v. kolen dan voor de oorlog het geval was, het dientengevolge op groter schaal produ ceren van watergas en de mogelijkheid tot opvoering van de warmteverwek- kende waarde van dit gas door bij menging met kraakproducten van de olieraffinaderij en. Zou men bijvoorbeeld na de oorlog aangewezen gebleven zijn op de pro- Wit en rood en niet giftige vuurtongen wor den de cokes in de lorrie gestort. Onmiddel lijk rijdt deze dan onder de veilige over kapping en meteen plenst het water met liters op de vuurhel. Het sist ontzettend en het stoomt nog erger. Maar bij de gasfabriek zijn ze voor geen kleintje vervaard.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1952 | | pagina 10