DITDAT 5 en nog wat 1 Trouwens, om voetballen 70 J\ J LOPEN AL menig voorjaartje mee, maar nog nooit was er een bij, zo vol van gebeurtenissen als deze lente,die ons nauwelijks tijd liet om een paar passen verder te gaan dan de rijk gevarieerde doelen in de eigen stad. En niemand weet hoe we gehaakt hebben naar de rustige wandeling door de bloeiende buitenwijken, waar het leven in zo'n tijd dubbel beleefd wil zijn. Maar goed, voor ons was er toch ook schoonheid weggelegd, al was het van een andere soort. In de Grote Kerk keken we met Marius Richters (zelf bescheiden) bewonderend op naar de twee nieuwste gebrandschilderde ramen, die er drie van maakten in het koor. Nog twee kleine ramen moeten er ter weerszijden komen om het monument Nederlandse glaze nierskunst volledig te maken. Mis schien mogen we spoedig een opdracht van de kerkmeesters aan Richters tegemoet zien? We hopen er niet zo lang op behoeven te wachten als op de Vereniging voor Vreemdelingen verkeer, waarnaar we jarenlang met verlangen uitzagen, maar die eerst dezer dagen zich formeerde en meteen een sectie werd van de Schiedamse Ge meenschap. Het laatste was uitstekend bekeken en getuigde van meer inzicht dan bij het Christ. Sociaal Convent wel moest worden opgemerkt toen dit z'n open brief zond aan het dage lijks bestuur van de S.G. Principiële bezwaren zijn te waarderen, zo men ze tenminste heeft, maar teleurstellend kan het zijn wanneer ontdekt moet worden dat ze slechts worden opge worpen om de Gemeenschap een stok tussen de benen te steken. Verheugend was in dit geval dat uit de groep gezondere geluiden werden gehoord van de Rotterdamse predi kant ds. G. A. van Veldhuizen en zijn Schiedamse collega ds. J. Gras. „Ga met de Gemeenschap praten en blijf in geen geval terzijde staan", was hun advies. Dat het niet voor dove mansoren gesproken mag zijn. IN HET PASSAGE-THEATER za ten we te genieten van „Bobbeltje", zoals Guus Hermus het stuk met Coinedia bracht. De Haagse Comedie kwam tot besluit met „Het meisje van buiten". In de gemeente-biblio theek aan de Lange Haven raakten we niet spoedig uitgekeken op het vele interessante dat de tentoonstel ling „Reizen en trekken" te bieden had. De bovenzalen van het Stedelijk Museum, die in Augustus zullen laten zien wat goed en goedkoop wonen in onze tijd betekent, toonden langs de wanden ontwerpen voor gebrand schilderde ramen (Grote Kerk) en schilderijen met tekeningen van de Rotterdamse kunstenaar Marius Rich ters. Maar niet alleen naar diens baard keken wij vol ontzag, vanuit de verte kwamen ook romantische trekjes in onze gedachten toen we de hoge masten ontdekten van de „Pamir", 's werelds laatste grote zeilschip, dat bij de werf „De Nieuwe Waterweg" in een Schiedams dok lag. Bij andere Schiedammers bleef het niet bij dro men over verre reizen, maar zij maak ten ze werkelijk. Ary Kooy (de tippe laar) en D.R.Z. trokken naar België, de eerste om er vanuit Brussel terug te wandelen naar huis, D.R.Z. om er Benelux-handen te drukken met de voetballers van Red-Star. 't Beviel allen uiteraard best. leuk te vinden behoefden we niet zo ver weg te gaan. Het Feyenoord- stadion was dicht in de buurt en veel stadgenoten (zo'n twintigduizend) brulden zich de keel schor toen Hermes- D.V.S. (nooit gedacht) het Rotterdam se, al even achtenswaardig oude Sparta met een nederlaag de poort van Van Krimpen's heiligdom uit joeg. We hehben het geweten, want 's avonds was de Rotterdamsedijk te klein om al de enthousiastelingen te bevatten. Hoog op de wagen zagen zij de elf voetbalgoden naar het Ste delijk Museum en het Corner-House rijden. Burgemeester Peek liet geen verstek gaan en kwam met de wet houder van Sportzaken een dronk uitbrengen na het uitspreken van de beste wensen voor het landskampioen schap. Zover zijn de blauw-witten wel niet gekomen, maar ondanks dat ver geten we die spontane uiting van oude clubliefde niet licht. Met zoveel zicht bare vreugde ging de promotie van de Harmonie Wilton-Feijenoord naar de Vaandelafdeling van de Ned. Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen niet gepaard, maar toch is deze zeker niet minder de moeite van het vermelden waard. Met O.B.K. telt Schiedam in deze superklasse thans twee corpsen. Een eer, die we zeker op prijs stellen. NOG IS ER TE WEINIG verteld o.ver de afdeling sport, want begon nen de straatclubs niet een compe titieachter de Parallelweg en ving het aloude cricketspel z'n competitie niet aan? Voor de zevende maal sleepte no taris Meyer de titel „Schaakkampioen van Schiedam" in de wacht, 't Ziet er naar uit dat het geen achtste keer wordt want hij denkt zich zo lang zamerhand uit het wedstrijdschaken terug te trekken, hetgeen door de plaatselijke schaakwereld zeker be treurd zal worden. Brengt afscheid wee, zoals de dichter van het levenslied reeds opmerkte, de komst van iets nieuws is meestal in staat glimlachen op blijde gezichten te doen verschijnen. Zelfs de ouden van dagen in de beide flats aan de Vlaardingerdijk, die al zoveel moesten mopperen over kolen en huur, hadden nu eens reden tot lachen. Aan de Vlaardingerdijk kunnen ze voortaan de trap op en af gaan inplaats van de gevaarlijke afdaling langs de sterk glooiende helling te beginnen. Met een beetje moeite kunnen ze achter hun woningen van dag tot dag op de hoogte blijven met de bouw van de nieuwe woningen in de polder Nieuwland. Muys en de Winter zetten er daar

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1952 | | pagina 14