PODIUMBOUW IN DE PLANTAGE Schoolpleinen „En waar wil je een en ander dan doen plaats hebben?" „Op de pleinen en achter de scholen. Misschien kunnen we hier en daar een geïmproviseerd podium krijgen, wel licht is er ook aan een geluidsinstallatie te komen. En midden in de stad moet de politie natuurlijk een beetje meehelpen om de orde te bewaren." „Zijn de verschillende verenigingen en organissaties er voor te vinden?" „Gelukkig wel. De Buurtvereniging „Singelkwartier" heeft al de eerste avond bij de Ambachtsschool geleid en dan hebben we C.J.M.V. „Harmonie", 't N.P.V.- orkestje, A.J.C. met volksdansen en lekenspel, Mond- accordeonvereniging „Bravo" en de twee clubhuizen St. Joris Doele en St. Franciscus Liefdewerk." Er is een iverkcomité gevormd en de zaak draait reeds vlot, tot oneindige vreugde van jeugd èn ouders.'''' „Moet er nog onderscheid zijn tussen geloofsgroe- peringen?" „In zoverre, dat met de wensen van de verschillende bevolkingsgroepen rekening wordt gehouden. De katho lieke jeugd speelt bijvoorbeeld liever onder katholieke leiding. Welnu, waarom niet?" Toekomst-optimisme „Dit betreft dus allemaal de avonden." „Ja. Over de vulling van de lange zomerdagen buiten de Vacantieweek en de dagen met Kerstmis en Pasen is weer een aparte boom op te zetten. Maar het begin is er in elk geval en ik geloof dat Schiedam en de Schiedamse Gemeenschap in dit opzicht alweer een behoorlijk stuk pionierswerk aan het verrichten zijn. Als dit goed lukt, gaan we wel weer een stapje verder." En het grenzeloze optimisme van Scholten, gepaard aan diens merkwaardige successen als leider en bezieler van de jeugd, rechtvaardigt de hoop, dat in de nabije toekomst vele moeders van vele problemen verlost zullen zijn. Daarom is dit gemeenschapswerk van de bovenste plank. Het zal wel altijd de vraag blijven of de Zochers, onze grote landschaps architecten en ontwerpers van de Plantage het ermee eens zouden zijn geweest. De kans is echter heel groot, dat zij goedkeurend hadden geknikt, als zij gehoord hadden, waarom er een aan slag gepleegd ging worden op hun, reeds lang niet meer ongehavende schepping, ten gunste van de culturele zorg voor de Schiedamse burgerij. Zij zouden het op prijs gesteld hebben, dat met zoveel eerbied ge tracht is de bestaande toestand met de nieuwe eisen te verenigen en met trots zouden zij erop gewezen hebben, hoe zij bepaalde boomgroepen pas klaar als omlijsting voor het nieuwe concertpodium hadden neergezet. Men kan de voldoening begrijpen van de architect en de heren Kammer en Pol, toen bij het uitzetten van het bouwterrein alles beloofde te zullen meewerken met zijn plan om Schie dams openlucht-cultureel centrum ge heel te doen opgaan in de omgeving. Die opgave was niet gering, want het gaat hier niet om een muziektent van betrekkelijke grootte, maar om afmetingen, waarop menige kleine stads-schouwburg jaloers zou zijn. Een frontbreedte van 17£ meter is, uitgezet tussen de bomen een hele afstand, waarbij de diepte van 10 meter de ruimteindruk nog eens extra, versterkt. Misschien zal het gevoel van zeker heid omtrent de waarde van wat men doen ging nooit sterker geweest zijn, dan toen op Dinsdag 10 Juni de werklieden van Gemeente Werken onder leiding van de heer v. d. Laar schot precies de plaats hadden uit- gepaald; toen de plantsoendienst onder toezicht van de heer Kroon de struiken De „generaals" op het terrein van de strijd. De architect Kammer, de Gem. Tuinarchitect Schipper, de architect Pol, de stimulator Piet Groenendaal en de aan nemer Leenderts. en planten had gerooid en men staande op de plaats van het podium de „zaal" inkeek. Dit zou een openluchttheater wor den, zoals men moeilijk in den lande zo in het hart van de stad en toch zo geheel in de natuur zal vinden. De hoog opgaande oude bomen omsloten de ruimte, waar zeker 3000 mensen een zitplaats zouden kunnen vinden. De huizen van de Tuinlaan en de Lange Nieuwstraat schermden de flanken tegen de wind af en waar nog open plekken waren, wist men in de toekomst een zaalmuur van bomen. De heer J. J. Schipper, gemeentelijk tuinarchitect, had voor de Schiedamse Gemeenschap officieus goed nieuws. In het najaar zal als de besomming het tot de begroting en de Raads- goedkeuring kan brengen zeer waar schijnlijk begonnen worden met op hoging van het terrein in drie terras sen, waardoor de idee van openlucht theater nog groter wordt, want men zal dan een amphitheatersgewijze plaatsing van de toeschouwers krijgen. Wat het podium, als het op I Au gustus klaar zal zijn, gaat betekenen voor de Schiedamse Gemeenschap en haar aangesloten secties en vereni gingen is moeilijk te zeggen. Het zal, als de voortekenen niet bedriegen, zo veelzijdig van bruikbaarheid zijn, dat het in de loop van het zomerseizoen wellicht zo vaak in gebruik is, dat het gebruik tijdens de Vacantieweek maar een bijkomstigheid is. Niemand zal daarom treuren, want dan heeft Schiedam eindelijk een Cul tureel Centrum van waarde. Daar kan veel uit groeien.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1952 | | pagina 6