Tandarts: een geziene gast op de seliolen Dank zij actieve stichting volgend jaar 8000 kinderen onder controle SCHIEDAM moet nog wat wennen aan de dental-car, die dan hier, dan daar voor de ingang van een school staat, 't Is een grote grijze vlek in het straatbeeld en heel wat keren zullen voorbijgangers zich hebben af gevraagd wat het doel mocht zijn van deze tamelijk geheimzinnige aanhang wagen, die één of meer dagen op de zelfde plaats verblijft en dan weer verder wordt getrokken door een auto van de G.G.G.D. Vaak zal het een schoolkind zijn geweest, dat het ant woord gaf op een vragend gezicht: „Da's de dentalkar van de schooltand- verzorging". 't Mocht dan een beetje Engels klinken, er was geen woord Spaans hij. Met deze rijdende instal latie trekt de schooltandarts dagelijks langs de Schiedamse scholen om er de nodige voorzieningen te treffen in het gebit van jong Schiedam. Die dental-car van de Stichting Schooltandverzorging in Schiedam is de laatste aanwinst van het instituut, dat sedert de oprichting in Februari 1949 een activiteit ontplooide, die door de buitenwacht misschien niet direct werd opgemerkt, maar die, ge zien de resultaten op het gebied van de schooltandverzorging elders in ons land, bewonderenswaardig mag heten. Met de tandverzorging in Nederland heeft het jarenlang niet willen vlotten. De tijd, dat men het als een normaal verschijnsel aanvaardde dat iemand op leeftijd met een waar tandenkerk- hof in z'n mond rondliep, ligt nog niet zo ver achter ons. Nieuwe normen op het gebied van de lichaamsaesthetiek en de voortschrijdende volkshygiëne deden echter andere inzichten opkomen, waarbij het technisch kunnen een ste vig handje meehielp. Welke volwassene in onze dagen was nog nimmer bij de tandarts om zijn gebit te laten con troleren of althans de zwakke plekken te laten verwijderen. Het zullen er niet velen zijn. Toch werd het in de kringen van hen, die waken over de volksgezond heid als een leemte gevoeld dat tand heelkundige hulp meestal eerst werd (en wordt) ingeroepen wanneer het duiveltje van het tandbederf met z'n vernielend werk al te ver is kunnen gaan. Op initiatief van de Ned. Ver eniging voor Sociale Tandheelkunde gingen begin 1949 de gemeentelijke overheid, tandartsen, ziekenfondsen

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1952 | | pagina 7