Een Reportage, die geen reportage kon worden maar er toch een werd aanschouwd, waaruit een week nadat wij dit schrijven, weer een koekjes fabriek moet zijn ontstaan, een gezellig praatje gemaakt met de heer W. Kester jr. Want onze reportage zou gaan over de Koek-, Banket- en BiscuitfabriekW. Kester aan het Broersveld te Schiedam. De heer Kester jr. dan vertelde, dat zijn vader een van vijf zonen was van een tuinder in Poeldijk. Vier zoons begonnen een tuinderij en kregen van papa daarvoor de nodige contanten, de vijfde zoon voelde meer voor het broodbakkersvak en kreeg van zijn vader het bedrag van f 150 om in Poel dijk een kleine broodbakkerij over te nemen. De jonge Kester toog aan het werk, zorgde voor prima kwaliteitde zaak groeide, maar de eigenaar wilde „naar de-stad omdat hij meende, daar zijn vleugels breder te kunnen uitslaan. In het Broersveld in Schiedam kon hij een broodbakkerij van Kok kopen, een zaak met een kleine omzet en een ouderwetse spaanders-oven. Moeilijke tijden kreeg Kester daar. De omzet was klein, groeide langzaam. De eige naar begon een suikerwerkbedrijfje, dat ook al niet best liep en toen begon hij koekjes te bakken, eerst alleen voor de winkel, maar spoedig trok hij het Westland in om zijn koekjes aan de man te brengen bij winkeliers. De koekjes, overdag besteld, werden 's avonds gebakken en de volgende dag bezorgd. Het lukte. De spaanders-oven werd vervangen door een moderner exemplaar, de broodbakkerij werd aan de kant gedaan, belendende panden werden aangekocht en bij het bedrijf getrokken. Langzamerhand ontstond er aan het Broersveld een modern fabriekspand, onderbroken door het ouderwetse gebouwtje, waar de heer Wij zouden een reportage schrijven over een bedrijf, dat in onze stad en ver daarbuiten bekendheid heeft ge kregen en dat, ruim vijftig jaar geleden heel klein begonnen, is uitgegroeid tot een fabriek van importantie. Die groei ging voetje voor voetje, omdat de stichter, kortelings overleden, van het standpunt uitging, dat hij alleen dan uitbreiding aan zijn zaak gaf, als hij die zelf kon financieren. Hij wilde niet de zorg op zich laden van het beheer over gelden van anderen. En zijn zoon, die hem is opgevolgd, huldigt hetzelfde standpunt. Laten wij nu net een bezoek aan dat bedrijf gaan brengen op een ogenblik, waarop de fabricage geheel stop was gezet omdat.omdat de hand werd gelegd aan de laatste uitbreiding, die het noodzakelijk maakte, het hele per soneel, behoudens enkele dames van het kantoor, twee weken met vacantie te sturen. iNu heeft het bezoeken van een fa briek in volle werking zijn bekoring, maar het bezichtigen van een stopgezet bedrijf, waar echter hard wordt gewerkt door allerlei mensen, die er metselen, timmeren, stucadoren, machines de monteren en elders opnieuw monteren, nieuwe machines neerzetten, enz. enz., is weer eens wat anders dan anders en dus hebben wij, na de chads te hebben

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1952 | | pagina 12