89 I?Je tegenover de Beurs op de Lange Haven de huizen in vreemde cubistische samenvoeging door de tijd gedrongen ziet aan de voet van de St. Janzou denken, dat er een Cézanne voor nodig zou zijn geweest om dit op te merken. Maar de heer Zoomermeijer, een der leden van de S '45, heeft het plekje gevonden en weergegeven in een houtsnede, die de sfeer van dit hoekje op ideale wijze vastlegt. Kestcr was begonnen en dat, mede uit piëteit, onaangetast bleef. Totdat het, kort geleden, noodzakelijk werd, ook dit oude pandje af te breken en de vrijgekomen ruimte te trekken bij de links en rechts daarvan opgetrokken nieuwbouw. En juist die nieuwbouw veroorzaakte een volledige revolutie. Want tot nog toe stonden, omdat stukje voor stukje aan het bedrijf was toegevoegd, de ovens en machines her en derwaarts verspreid, zat er geen lijn in het bedrijf, moesten transport banden overal de koekjesblikken aan- en afvoeren. Maar nu de nieuwbouw gereed is, worden de twee bestaande ovens naast elkaar gezet, komt er een nieuwe, derde oven (het zijn nu mo derne kettingovens geworden) parallel te lopen met de twee oude ovens; wor den de deegmachines opgesteld onder de meelzolders voor de ingangen van de ovens en komen er moderne spuit- machines, waardoor het deeg, via deze spuitmachines, komt op de platen, die aan de lopende band, dag en nacht (want het is een continu-bedrijf) door de ovens schuiven en aan het eind worden de koekjes opgevangen, gepakt en in blikken naar de expeditie over gebracht. Transportbanden zijn niet meer nodig. Die kunnen worden afge broken. De blikken worden elders in het bedrijf schoongemaakt, van etiket ten voorzien, in een droogtunnel ge droogd en aangevoerd naar het eind van de ovens om daar te worden gevuld. Zo moet het worden. De monteurs zijn dag en nacht bezig om ervoor te zorgen, dat de ovens met de andere machines tijdig gemonteerd zijn, zodat, als het personeel na een welverdiende vacantie van twee weken weer aan de arbeid gaat, de zaken meteen flink kunnen worden aangepakt. Dat is nodig, want de voorraad koekjes is, nu het bedrijf stop is gezet, minimaal en de klanten uit heel het land vragen maar om afleveringen, ook al hebben zij bericht ontvangen, dat die afleve ring door de verbouwing en reorgani satie enige weken zou moeten stag neren. De heer Kester liet,ons zien, hoe alles moet worden en voor ons staat vast, dat, als de koekjesfabriek geheel volgens de plannen zal zijn ingericht en geïnstalleerd, Schiedam in het bezit is gekomen van een bedrijf, dat, op zijn gebied, de toets der critiek volledig kan doorstaan. 4

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1952 | | pagina 13