„ONZE) WONING" 90 1 Tentoonstelling „Onze woning99 Wanneer dit blad onder uw ogen komtwordt er in het Stedelijk Museum en in de Aula hard, heel hard gewerkt aan de inrichting van de tentoonstelling: „Onze Woning", welke daar wordt gehouden ter gelegenheid van de Vacantief eesten 1952 en zal worden geopend op 21 Augustus a.s., op de dag, waarop de Vacantief eesten beginnen. Tijdens de Vacantief eesten in het Stedelijk Museum dus geen expositie van allerlei zaken, die herinneren aan het verleden, maar een tentoonstelling gericht op het heden, op het gebied van de woninginrichting. De opzet van de tentoonstelling beoogt de bezoekers tot nadenken te brengen over het hoe en waarom van de inrich ting van de woningen, en hen de ogen te openen voor de feilen, die er kleven aan de inrichtingen van woningen, die door de toeschouwers zelf worden bewoond, feilen, die vaak met eenvoudige middelen, soms zelfs al door het verplaatsen van enkele meubelstukken of het „afdanken" van een teveel aan meubilair, tvaardoor kamers te vol en daardoor onrustig zijn, kunnen worden verholpen. En ook, er zijn in de naaste toekomst heel wat Schiedam mers, die een nieuwe ivoning zullen gaan betrekken, bijv. in Nieuwland, in de Klein Babberspolder, aan de Dr. Zomen- hofstraat. Aan die Schiedammers wil de tentoonstelling op lossingen aan de hand doen om de hun toegemeten ivoonruimte zo nuttig, zo prettig en zo gerieflijk mogelijk te besteden. De tentoonstelling is mogelijk geworden door samenwer king van groepen mensen van totaal verschillende instelling, die samen een ideëel doel nastreven en in goede gemeenschaps geest de expositie tot stand hebben gebracht. De schoonste beloning voor de Schiedamse Gemeenschap en voor degenen, die deze expositie hebben ingericht zal zijn een druk bezoek, dat een nuttig effect zal sorteren bij allen, die belangstelling hebben voor goed wonen. CENTRAAL VROUWENCOMITÉ Wist U, dat er vreemde dingen gebeuren in ons museum? Er rinkelen handboeien, brandijzers zweven door de lucht en een rekpaal-wandelt door de zaal. Schutters, strenger nog kijkend dan weleer, wijzigen hun plaats rust en met trommen, vaandels en pistolen verlaten zij hun vitrines. Kanonskogels volgen hun kanonnen en Jan van der Heyden loopt met z'n hele brandweeruitrusting te sjouwen. Het hele museum is in rep en roer. Waartoe zult U terecht vragen. Nu, bekijkt U met mij eens deze 17e eeuwse plattegrond van de stad. Een fraaie plattegrond! Zei Bertus Aafjes niet iets van lasso's om de stad? Zo ook lig gen onze vesten. Kijk, daar op de Broersvest zouden koeien getekend kunnen zijn, grazende koeien. Ja, dit was zo in de 17e eeuw. Nu is die zelfde Koemarkt met haar torenbouw en intensief verkeer het hart van onze stad. Schiedam breidde zich in de laatste 10-tallen jaren sterk uit, vooral in de na-oorlogse. Woningbouw wekt belangstelling voor woninginrichting, ook in onze stad. Daarom is het een goede gedachte van de Schiedamse Gemeenschap geweest toen zij besloot een ten toonstelling „Onze Woning" in het Museum te houden. Vandaar al dat gehamer en gesjouw, dat permanent gerinkel van de telefoon, dat geren om dit en om dat. Er wordt een tentoonstelling gebouwd. Langzaam groeit het resultaat van maanden gemeenschappelijk werken. Kijk, hier op deze vergroting van de plattegrond ziet U nog beter de mooie vorm van de stad in de 17e eeuw en direct ernaast onze moderne gravure, de luchtfoto van de K.L.M. van de Koemarkt. Ja, de tegenstelling tussen de vergane Zijlstraat en de machtige grensflat is wel enorm en dankbaar bedenken wij, dat er in onze stad sociaal wel iets is gebeurd. Over dit onderwerp valt nog wel iets meer te tonen. Klautert U met mij maar eens op die hoog gelegen wandelbrug. Zo, van hier afkunt U de 12 m2 grote maquet te van het hij Kethel geprojecteerde recreatiecentrum beter in ogenschouw nemen. Daar is dan tenminste al mee be gonnen, denkt U, terwijl U verlangend Uw blik over sportvelden, padvinderseiland, vijvers en mooie bospartijen laat glijden. Maar kom, het gesnor van de draaischijf van de potte- bakster, het geklak van de spoel van het weefgetouw trekt ons verder en we kijken met belangstelling naar deze eeuwenoude ambachten. Zie eens hoe Ulco Kooistra daar met zulke eenvoudige middelen zulke mooie doeken drukt. In onze verbeelding zien wij reeds zo'n lapje boven onze schoorsteenmantel hangen. Vindt U de tegenstelling van de moderne keuken met onze fraaie keurig opgepoetste 18e eeuwse keuken niet aardig? De keus tussen beide valt zelfs niet eens mee, hoewel de ijskast mij toch naar de moderne keuken doet overhellen. Maar wij zijn pas aan het begin. De aula, de mooiste zaal van de stad, kreeg een fleurig cachet door de rijke doeken van 't Paapje. Wat? Lokte U op de overloop het uitzicht uit het raam naar buiten? Vindt U ons Frans caféterrasje geslaagd? Niet Hollands? Neen, helaas niet. Nee m'n beste, eerst straks gaan wij naar beneden opi in de kelderverdieping wat uit te rusten van alle kijkver- moeienissen, nu eerst naar de bovenzalen. Op de trap klinkt ons reeds als voorbode uit overgrootmoeders tijd het nasale muziekje van de speeldoos tegen. Hoe vindt U

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1952 | | pagina 14