CWat er gebeurt in de ^77ieuwtandpoider Wij zien dit allemaal gebeuren en vragen ons onwillekeurig af, wat is hier nu precies aan de band, in welk verband gebeuren deze dingen, wat is de omvang, en hoe ziet dat stads deel er straks uit? nnn \JXJ 92 DOOR E. F. GR 00 SM AN, ARCHITECT B. N .A. TEDERE Schiedammer die met zijn stad meeleeft, zal hebben gemerkt, dat in de Nieuwlandpolder aan de voet van de Ylaardingerdijk, de laat ste 4 maanden de boerenkool en de dahlia's van de volkstuinders door een grote bouwactiviteit zijn verdreven en plaats hebben moeten maken voor betonijzer, grint en zand. Als bij tover slag zijn de romantische tuinders huisjes verdwenen en nuchtere direc tieketen en opslagloodsen kwamen daarvoor tijdelijk in de plaats. In 4 maanden tijds zijn enkele kilo meters straat aangelegd, meer dan 1200 betonpalen geslagen en met de spreekwoordelijke groeikracht der boe renkool rijzen nu de woningblokken uit de grond. Zoals elke gemeente in Nederland, heeft ook Schiedam zijn algemeen uitbreidingsplan. Dit is een bestemmingsplan van de grond in de onmiddellijke nabij heid van de bestaande stad. Een deel van dit algemeen uitbrei dingsplan is het plan „Nieuwland". Ten noorden van de Ylaardingerdijk komt hier een tegen de spoorlijn aan leunende segmentvormige woonwijk. Een grote gebogen weg midden door deze wijk wordt de hoofdader van dit stadsdeel en moet de tegenwoor dige oost-west verbinding door de stad ontlasten. Deze wijk wordt zo groot, dat hier straks meer dan 8000 gezinnen zullen kunnen wonen. Wanneer wij weten, dat Schiedam in 1952 ongeveer 17.500 woningen telt, betekent dit dus een uitbreiding van ongeveer 50%. Dit is de plattegrond van een der étagewoningen, welke in de Nieuwlandpolder in uitvoering zijn. De linker woning heeft, behalve de woonkamer, 3 ticeepersoonsslaapkamers, keuken en badcel. De rechter woning heeft 2 tweepersoons slaapkamers, keuken en badcel. Een der slaapkamers ligt steeds „en suite" met de icoonkamer en kan dus ook als eetkamer of studeervertrek worden gebruikt. De badcel ligt tussen de keuken en een dezer slaapkamers in. Behalve voor de dagelijkse lichaamsreiniging kan de badcel dus ook van de keuken uit gebruikt worden voor het doen van de gezinsuas. Elke woning heef t zowel aan straat- als tuinzijde een balcon. OntwerpGroosman

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1952 | | pagina 16