i JU n DATen nog wat 96 %|Q§|g| ATV. f -,r. U OEWEL er weinig gebouwd werd, was de bouwerij onderwerp van gesprek in ons Schiedam, dat z'n naam plotseling weer van de (afgewaaide) daken van Kethel heel het land door schreeuwde, 't Was niet de eerste keer dat we er ons mee bezig hielden, zodat het in de Maandagse sport kranten nogal enig effect sorteerde. Al die Tuindorpers, met of zonder dak boven hun hoofd, kregen het er benauwd van en schre ven dan ook naar het gemeentebestuur dat men graag eens zou komen praten. Het was niet het enige schrijven over dit onder werp dat op de Grote Markt in de bus viel, want ook de raadsleden willen er wel iets meer over horen. Vol verwachting zijn we nog steeds naar de bevindingen van (onbe vooroordeelde) deskundigen. Hun rapport zal ons ook over argwaan voor toekomstige montagebouw moeten heenhelpen. En in dit opzicht valt ons nogal wat te wachten. Van die grootscheepse plannen voor „Bre- derode-bouw" in Kethel mag dan voor lopig, dank zij Den Haag, niets terecht komen, ervoor in de plaats krijgen we dichter bij huis toch weer enkele honderden woningen in flatbouw. In Nieuwland kunnen de eerste gegadigden uit de (lange) rij woningzoekenden eind Augustus of be gin September terecht in de straten, die met hun namen van Nederlandse staats manswijsheid gaan getuigen. nog even door te gaan over plannen en de daarvoor benodigde duiten, ze zijn er nu beide. Lang hebben we het alleen met, „wegens de schaarste aan geldmidde len nog niet direct realiseerbare plannen" zoekers binnen te leiden in deze exo tische wereld. Dat zowel de dansen als de muziek zullen worden toege licht, moet het des te gemakkelijker maken om deel te hebben aan deze schat van beschaving. Het Ballet der Lage Landen is de financiële moeilijkheden te boven. Dat is maar goed ook, want toen des tijds het programma werd bekeken, was men vol vertrouwen in een optreden voor de Schiedammers. Mascha Stom en Pieter v. d. Sloot, de beide cory- pheeën van het Ballet zullen zeker in staat zijn de bezoekers te overtuigen van de schoonheid van het ballet op klassieke grondslag, terwijl zij met het gehele gezelschap in staat zijn voor een spontane lach te zorgen, zowel in de Camera Obscura als in „The Garden Party". De ruimte op het podium is groter dan die in de Amsterdamse Stadsschouwburg en Wolfgang Wijde- veld zal er wel voor zorgen, dat de pianobegeleiding even puntig en geestig is als altijd. Voor diegenen, die totaal onbekend zijn met ballet zal er ook nog uitleg gegeven worden. Met deze avond sluit het serieuze deel van de Plantage-Parade af. Het circus en de zotternij komen achter aan. Allereerst met een Variété-avond, waarin optreden „The Hotcha's", dat zijn die mondaccordconisten, die de Sabeldans van Katchaturian zo mees terlijk spelen, Rens van Dorth, die steeds meer een eigen plaats krijgt in de Amusements-wereld, Gery Jong leur en de Dutch Rolling Stars, een rolschaatsnummer op een paar vier kante meter, de Bertwini's en Logosba, terwijl Martin Rijken zijn Clavioline meebrengt, waardoor iets van Ham mond-orgel in de lucht komt. Op Vrijdagavond zullen de 12 Dames van „The Hanny's Dutch Sisters" moeten tonen, dat zij in Schiedam net zo'n gezellige sfeer weten te maken als in de Lunchrooms, waar hun Beierse, Cubaanse en Spaanse Shows de lach spieren danig wisten los te werken. Angst om te spelen hebben ze niet, want practisch non-stop blijven ze van 8 tot 11 bezig, waarna uit den Bosch de Hofkapel van Z.M. Prins Amadeiro, alias de Kikvorsen onder lei ding van Kees Stiphout weer is ge- requireerd om de Parade af te sluiten. Dat kan weer laat en leutig worden. Die staalconstructie van het podium zal duchtig beproefd worden. In ieder geval vuurwerk genoeg om U te doen verlangen naar echt vuur werk op Zaterdag aan de Vlaardinger- dijk. moeten doen, maar daar kwam nu toch verandering in. De ondemcmingsbelasting viel nogal mee, er konden in die schaarste- tijd alvast een paar kleinere leningen wor den aangegaan en er viel ons (tegen een rente van 4 1/i procent met een looptijd van dertig jaar) tenslotte nog plotseling zes millioen in de (gemeentelijke) schoot. Lang hebben burgemeester en wethouders er niet mee gewacht om een aardige was lijst op te maken. Er werd al het een en ander van bekend ook. Vier scholen in de stadswijk Nieuwland zijn er bij en ook het plan voor de school voor Bijzonder Lager Onderwijs, waarin de drie richtingen gaan samenwerken, maakt een goede kans op verwezenlijking. Met de 700 800 monta gewoningen in hoogbouw vormen ze in West-Nieuwland een begin. Ondertussen is men bij het gemeente-ziekenhuis al be zig een nieuwe röntgen-afdeling klaar te maken de ook zo hoognodige operatie- afdeling is nog toekomstmuziek en de H.A.V.-bank kon de bekende bouwmees ter Dudok reeds opdracht geven plannen uit te werken voor de uitbouw van zijn schepping, het bankgebouw aan de Gerrit V erboonstraat. r/OALS trouwens sedert het begin van dit jaar, gonsde de stad aan de Schie van de activiteit, die op allerlei gebied aan de dag werd gelegd. Het oude feestterrein in het Volkspark droeg er het zijne toe bij. Het zag de cricketploeg van Excelsior '20 naar de Oudedijk gaan om daar alvast het nieuwe veld in gebruik te gaan nemen met een wedstrijd tegen Hermes-D.V.S. en ont ving evenals vroeger weer vogels van aller lei pluimage. Het Christelijk Gymnastiek- verbond was er met een paar duizend jonge gymnasten op een Zaterdagmiddag bijeen en het C.N.V. hield er een meeting. In ieder geval bleek duidelijk welk een grote behoefte ook Schiedam heeft aan een der gelijk groot terrein, dat in zoveel behoeften kan voorzien. fJP sportgebied was er weer een zomer avond-concours voor de wielrenners, die op deze wijze de kas van het Medisch Bureau voor de Sportkeuring spekten. Of eigenlijk deden zij dat maar ten dele. De dubbeltjes werden aangebracht door de duizenden toeschouwers, die langs de kant stonden om het evenement te volgen. Dat was dus zomeravond-(ont)spanning voor de ouderen. De jeugd zat op school pleinen te kijken naar hetgeen leden van jeugdorganisaties brachten. Soms werd er volop gespeeld door allen en eigenlijk was dat de bedoeling dan ook van heel dit werk, dat voor het eerst werd aangepakt en met een een start kreeg die het beste voor vol gende jaren belooft. Bij Hermes-D.V.S. gebruikten ze twee van die uitgezochte avonden in de Juli-maand om een vijfkamp te houden aan de Damlaan, waar in Augus tus de terrein-accommodatie met 1716 plaat sen zal worden vergroot, 't Wordt een ver plaatsbare tribune, want tenslotte is ook Hermes voor de toekomst niet zeker van de datum waarop na al die jaren de ver trouwde plek aan de Damlaan zal moeten verlaten. Voetballende scheidsrechters kon- t

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1952 | | pagina 20