r MEEMWAARS VAN „DE SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP" 97 den worden gesignaleerd op het S.V.V.- tcrrein, waar de Zuid-Hollandse arbiters een geslaagd tournooi hielden. Het be langrijkste sportnieuws van deze dagen: Er wordt begonnen met de aanleg van de eerste vier van in totaal zestien nieuwe sportvelden ten Westen van de Poldervaart. TT* R kwamen veel vreemdelingen naar Schiedam. Als stad van Liduina raken we steeds meer bekend bij de R.K. gemeen schappen in ons land en vaak ook daar buiten. Het werd duidelijk gemaakt door een tweetal processies naar de Frankeland- kerk. Zo'n drieduizend Nederlandse en Belgische bedevaartgangers namen er aan deel. Ook bij Lissone-Lindeman en het bureau van de S.G. kwamen heel wat nieuwsgierige buitenstaanders aanbellen. Het contingent distilleerderij-bezoekers ging aan deze deuren echter stilzwijgend (teruggaande misschien wat luidruchtiger) voorbij. Ook de Tsjechische filmster Romana Markova deed dat, maar de pers kreeg er lucht van, zodat krantenlezend Schiedam iets meer van deze vreemdelinge te weten kwam. Een belangrijk element ze kunnen nog belangrijker worden vormen de molens in het Schiedamse vreemdelingenverkeer. Vandaar dat we met vreugde gewagen van de restauratie die de uit 1710 daterende molen „De Drie Koornbloemen" op de hoek van Vlaardin- gerdijk en Vellevestsingel dezer dagen onderging. de werven heerst nu al jarenlang een ongekende drukte en met de grootst mogelijke regelmaat glijden dan ook nieuwe schepen van de hellingen. De „Maasdam", zusterschip van de al eerder klaargekomen „Rijndam", die Wilton-Fyenoord bouwde, zal voor het eerst naar Amerika gaan; bij de Gusto gleed de coaster „Megrez" het water in. Van de werven kwam nog meer opgewekt nieuws, want droegen in het kader van de 1 uur loon-actie werknemers en directie van beide werven niet ieder de Administratie en Abonnementen: Algem. Secretariaat, Plantsoen Gerrit Verboonstraat, Giro No. 549934, Tel. 68043 - Adv.: Kon. Ned. Boekdrukkerij H.A.M. ROELANTS, Lange Haven 141, Schiedam, Tel. 69300 Aan dit nummer werkten mede i M. Holl, voorzitter S.G., Willem O. Duys, P. Groencndaal, Wim Hagers, Leo Nelissen, Henk Visser, Sebastiaan, en voorts E. F. Groos- man, en D. Schwagermann. De foto's zijn van C. Breur, uit par ticulier bezit en afgestaan door het Gem. Archief. Houtsnede door H. Zoomermeyer. Er zit iets te komenIk voel het aan de kriebel in mijn veren dat er iets uitgebroed wordt daar beneden ons in het Gemeenschapshuisje. Die ene meneer met dat mooie gladde hoofd zit aan één stuk door in de telefoon te sjilpenover slingers en vlaggenover podium en drukwerkenover attracties en tentoon stellingenover haast en „op tijd klaar", over „het mot en het zalen intussen veegt ie alsmaar nerveuze druppels van zijn blote bol af. Ik kón het niet meer verkroppen, ik moest er het mijne van hebben „Jan, vertel me es, wat gaat er hier allemaal gebeuren „Meid, weet je dat niet eens, "s nepte Jan.... „Der komt een vacantieweek .tien dagen oliebollenkruimels, mu ziek en laat naar bed.'''' Zo, dat weet ik tenminste. Gisteravond heeft Jan me meege nomen naar een gebouw in de stad. Achter in dat gebouw was een zaaltje. In dat zaaltje zaten allerlei grappige vogels bij elkaar: twee rare sijzen, die ze Spit en Spat noemden, een koppeltje vinken, die mooie liedjes floten, een dozijntje kolibrietjesdie koket heen en weer trippelden, een stel schreeuwende parkieten, die de gekste grimassen maak ten, een uil die wijze dingen dacht, een jubelende nachtegaal en een mannetjes putter die op een piano speelde „Dat is nou de revue!'''' zei Jan. Weet ik veel wat een revue is. „Dan zal ik je dat eens uitleggen Uit het ,,Mus" vertaald door Sebastiaan zei Jan, die altijd graag iets uitlegt omdat ie dan zelf zo verstandig lijkt. „Een revue is.... eh.... nou ja, zo van alles door elkaar eigenlijk, „een liedje, een dansje, een grapje, een schetsje, een dinges, een beetje van wat anders en dan hebben we de demi finale „O juist,"" snapte ik direct „en na de pauze weer een zangnummer tje, een gijntjeeen hups-huppeltje, een aardigheidje, een je weet welletje en dan de finale „Precies," bevestigde Jan.„De finale is het slot. Daarna gaan we vol daan naar huis, net als het vorig jaar alleendit jaar wordt het nog alle maal veel beter." Gisteravond was het maar een ge wone door-de-weekse repetitie, met zon der costuums en invallers die invielen maar gelachen dat ik heb! En ook een beetje gehuild als het erg mooi was, en Jan prikkies in zijn lenden gegeven van de leut. En ik heb meegeneuried en heel hard met mijn vlerken gewapperd toen het uit was. Straks als de revue helemaal df is, met décors en een heus orkest, met lange jurken en schijnwerpers, met snorren en baarden en achter de coulissen niks as zenuwachtige luitjes die hun nagels op eten.in het Passage theater.... nou dan gaan Jan en ik vast kijken. Jullie allemaal ook zekerals je tenminste op tijd een kaart gekocht hebt! helft bij van een totaalbedrag van f 18074,68! Vol dankbaarheid hebben de Schiedamse bestuurders van de Stichting '40-'45 het in ontvangst genomen. Een tewaterlating van belang buiten de grote werven was die van de boot, welke stad genoot D. Witter zich in twee jaar tijds bouwde. Geen man van kapitaal maar met een grote wilskracht en een gezin dat ook de handen uit de mouwen weet te steken, zo was het bij deze super-vrijetijdsbesteder, die veel bewonderende blikken naar zijn „Carpe Diem" zag werpen. jE politie heeft een moeilijke taak bij haar bescherming van de gemeenschap tegen het rebellerende individu. Gebrek aan gemeenschapszin is vaak de oorzaak van veel misverstand t.a.v. het gezagsap- paraat dat politie heet. Gelukkig vinden wij zo nu en dan toch weer aanknopings punten voor een betere verstandhouding tussen burgerij en politie. Zo komt er blijkbaar een voorlichtingsbureau, dat na righeid voor de burgerij en veel onnodig werk voor de politie wil voorkomen. Onder het motto: „U vraagt en wij ant woorden", hoopt men de gemeenschap van dienst te kunnen zijn. Er was nog meer. De jeugd deed weer verkeersexamen en geen betere gelegenheid, zouden wij willen zeggen, dan dit ontmoeten van gezagsap- paraat en de jonge generatie dan dit ge beuren, waarvoor de actieve Schiedamse verkeersbrigade zich ook nu weer met zo veel élan inzette. Kort daarna zat een deel van ons politiecorps vier dagen achtereen op de fiets om in de Laura-rit te tonen dat men mentaal en materieel dit wielerge- beuren aankon. De jeugd weerde zich dap per bij de schoolwandelmarscn, die op de laatste dag samenvielen met dat andere belangrijke sportgebeuren dat Schiedam in eigendom verwierf dank zij een actief ven del van de Oranje-Garde. Enkele duizenden tippelaars, deelnemers aan de Kon. Wil- helminamars, trokken van de stad aan de Schie uit het Zuid-Hollandse polderland in om er te ervaren hoe wondermooi zo'n wandeling kan zijn.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1952 | | pagina 21