DE SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP *2)e ^financiën van de ^emeenóckap 83 ORGAAN VAN DE STICHTING „DE SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP", 4e JAARGANG No. 5, AUGUSTUS 1952 pR komen op het bureau van de Schiedamse Gemeenschap regelmatig publicaties van zuster-gemeenschappen uit andere steden. De belangstelling, die hiervoor bestaat, is steeds groot, omdat wederzijdse uitivisseling van ervaringen alleen maar nuttig kan werken. Het is niet om met de neus in de wind te gaan lopen, dat wij steeds weer tot de conclusie komen, dat in vergelijking met anderen Schiedam het nog zo slecht niet doet ja zelfs, dat wij in vele opzichten in kwaliteit aan de kop gaan. Wij bedoelen dat niet alleen wat ons maandblad betreft, dat allerwegen ivordt erkend als het beste wat op dit gebied ver schijnt. zowel door inhoud als door afwerking, maar ook wat betreft de initiatieven en de programma''s van de ge meenschappelijkeactiviteit. Zo ontmoetten wij in een vacantiekrant van een der eerste Gemeenschappen in Nederland o.a. de mededeling, dat in de evenementen van de Vacantieweek toch maar een kleine f 2.500,gestoken was. Als u nu weet, dat de totale besomming van onze Vacan tieweek 1951 ruim f 50.000,bedroeg, dan begrijpt u wel, dat wij even verwonderd hebben opgekeken en ons zelf hebben afgevraagd, of wij de zaken te groots zagen? Als wij dan echter de aan ons adres gerichte opmerkingen, zowel in louter negatieve, als in positieve zin gemaakt, ons te binnen riepen, begrepen wij, dat het nuttig kon zijn omtrent de financiële zijde van de Vacantie-week eens een boekje open te doen. En men moet dan goed bedenken, dat het werk van de Vacantieweek maar een onderdeel is van het gehele Ge- meenschapswerk. Om met dit laatste toch nog maar eens te beginnen. Van Gemeentewege wordt jaarlijks f 11.000,aan sub sidie ontvangen. Dat lijkt op zich een hoop geld, maar als men bedenkt, dat dit per inwoner 15 cent is, dan zal het ieder duidelijk zijn, dat relatief dit hoge bedrag klein is. Voor die 15 cent per inwoner per jaar wordt subsidie gegeven aan verschillende secties, hetzij voor het geven van koor-concerten, hetzij voor het aantrekken van be roepsregisseurs, hetzij voor het organiseren van bijzondere sport-evenementen en niet te vergeten de organisatie van de Nationale Feest- en Gedenkdagen. Bovendien vraagt het blad jaarlijks om een bijdrage, wat het als orgaan van de Gemeenschap wel waard is. Voor de jeugd worden in de vacanties attracties georganiseerd buiten de voorstellingen in het Passagetheater om. De Postzegelbeurs vraagt om geld, evenals de jeugdrecreatie, zoals die nu vele avonden in de week in verschillende stadsdelen wordt opgezet. De V.V.V. werkt en vraagt nu al om ruimere armslag. Het is dan ook geenszins te verwonderen, dat die f 11.000 gemeente-subsidie aan het brood-nodige „interne" ge- meenschapswerk totaal opgaan. Zou men aan vrijwillige arbeidsuren gaan tellen wat er door een aantal mensen wordt ingebracht, dan kwam men op een respectabel aantal man-uren, dat wij per jaar zeker op meer dan 15.000 durven schatten. Dat zijn ruim 300 werkweken van 48 uur. Ondanks deze onbetaalde arbeid in de vrije tijd, is er een overstelpende hoeveelheid werk, die een volledige dagtaak oplevert en die dus gesalarieerd moet worden. En dat alles tezaam van f 11.000,gemeente subsidie. Tenminste dit is het beeld, dat men wel eens krijgt, als men sommigen over deze bijdrage van de Overheid hoort spreken. Die overheidsbijdrage, welke in de vorm van subsidie geleverd wordt, is geen geld op voorhand. Het is een kwar- taals-bijdrage achteraf. Wil de Gemeenschap de lopende ,,geraamte"-arbeid kunnen afwerken dan moeten er men sen met renteloze leningen klaar staan. De gemeenschap heeft echter meer gedaan. Zij heeft zich een onmisbaar centrum verschaft, dat ten behoeve van Schiedam iedere dag meer vruchten afwerpt. Men moet eens een uurtje in de V.V.V.'-kiosk Gerrit Verboonstraat komen zitten, om te begrijpen, hoe broodnodig dit trefpunt was. Kosten van bouw: f 15.000,Financiering tijdens de bouw: renteloos voorschot van welmenende en welwillende Schiedammers. Zou deze interesse ook van de kant van anderen in de vorm van giften en bijdragen niet bestaan; de Schiedamse Gemeenschap zou alle arbeid halverwege moeten laten schieten bij gebrek aan geld. Men kan van de Overheidssubsidie met recht zeggen, dat zij een stimulans is maar ook niet meer. Zij is een vertrekpunt voor Gemeenschapswerk, maar zodra dit werk tot logische ontplooiing komt, is zij volledig onvol doende en kan alleen geld uit andere bron de Gemeenschap verder op weg helpen. Uit andere bron moet dan ook het jaarlijkse tekort op de S.G.-begroting, een tekort, dat bijna 2/3 van de over heidssubsidie bedraagt, worden aangevuld. Dan hebben we nog niets gezegd over de Vacantieweek, die een geheel aparte plaats inneemt.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1952 | | pagina 7