VAN HAASTEREN kwam met fraaiste penning uit de bus 84 In dit blad wordt uitvoerig melding gemaakt van alle op handen zijnde evenementen. Zou men alle avonden zo willen draaien, dat zij zichzelf betaalden door het bezoek, dan moesten er iü totaal een 40.000 betalende belangstel lenden de controles passeren. De ervaring van de vorige jaren is, dat juist de avonden, die werkelijk van artistiek belang zijn eerst langzamerhand meer bezoekers gaan trekken. Het zou zelfs bij iedere avond „Ramblers" of iets dergelijks moeilijk zijn 40.000 bezoekers te halen en dat nog wel tegen de belachelijk lage en nergens gangbare prijs van zeven stuiver 35 cent. Het aantal bezoekers van de bijzondere artistiek- culturele avonden heeft echter in de afgelopen jaren de 4.000 niet overtroffen. 4.000 X 35 cent is f 1400, Minder dan 1/7 van de totaal voor de avondvoorstellingen gemaakte kosten. (Hierin zijn niet berekend de bezoekers van de pure amusementsavonden). Dat de S.G. niet beperkt is gebleven tot summiere ar beid, die uiteindelijk van geen betekenis zou zijn gebleken, is wel te danken aan de allereerste steun van de Overheid, maar nadien aan tal van particuliere bijdragen, aan de op brengst van de loterij en niet het laatst van het attractie- centrum. Over de practische onmisbaarheid van het laatste is reeds veel geschreven. Zóu iemand willen ontkennen, dat de voordelen, die dit centrum oplevert, niet opwegen tegen de nadelen, dan leze hij nog eens aandachtig de rest van dit nummer. Hij zal daar ook tegenkomen het nieuwe con cert-podium in de Plantage. Kosten: f25.000,De Schiedamse Gemeenschap is als een paddestoel gerezen uit de eerste sporen van Gemeenschapszin. Zij is niet meer los te denken van datgene wat tot stand werd gebracht. Er is een middel om dit alles lam en steriel te maken. Dat is haar een der huidige financiële bronnen: subsidie, bijdragen, contributie, opbrengst attractie-centrum te ontnemen. Er is een middel om haar te helpen verder te gaan: aanvulling van genoemde bronnen. In dit stadium zal de Gemeenschap uit eigen beweging geen der levensaders kunnen of mogen afsnijden. Dit moge ook diegenen, die afzijdig blijven en de opposanten in de Raad toch eens duidelijk worden. Uiteindelijk zou het werk doelloos en het geld weggeworpen zijn als al deze kosten geen baat in de toekomst zouden op leveren. Tot nu toe heeft de S.G. alle reden om aan te nemen dat men reeds bezig is de good-will aan ruime rente te innen. En dat na nog geen vijf jaar. Welke handelszaak kan dit nazeggen Dit bedrag is dank zij giften van enkele Schiedamse bedrijven beduidend lager geworden. JK las het in de krant," zegt Van Haasteren, als ivij binnen- gelaten zijn in zijn woning aan de Broersvest 141. „Ik las, dat de Schiedamse Gemeenschap het plan had opgevat om een ere-penning uit te reiken aan hen, die zich op cultu reel gebied bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voor onze stad en ik knipte het stukje uit." „Het merkivaardige is, dat ik al een jaar geleden plannen gesmeed had om op eigen houtje een serie ontwerpen voor leg-penningen te maken voor de SG, die dan betrekking zouden hebben op diverse facetten van ons stadsleven, de distilleerderijen, de handel, de scheepvaart enzovoort. Maar ja, hoe gaat dat, ik kon me niet veel tijd veroorloven voor een project, dat misschien helemaal niet op prijs gesteld zou worden en de plannen bleven dus plannen." „Tot dat krantenstukje onder uiv ogen kivam." „Precies." „Bent u toen direct aan de gang gegaan „Nee-nee, ik heb het eerst allemaal eens rustig laten be zinken." „Kijk eens," gaat Van Haasteren voort, „het ontwer pen van zo'n penning heeft nogal wat om het lijf. Doel en streven van de Schiedamse Gemeenschap moesten er in gesymbolisserd zijn en het valt niet mee om nog eens iets origineels te bedenken voor de uitbeelding van culturele en ideële doelstelling." „U bent er anders aardig uit gekomen "Ja, dat paard Pegasus was de beste oplossing naar mijn smaak. Pegasus besteeg als gevleugeld ros de toppen van de Parnassus en dat gaf dus de strekking van de SG goed weer. Maar de samenwerking tussen alle SG-onderdelen leverde moeilijkheden op. Twee in elkaar grijpende handen be antwoordden wel aan de vraag, maar konden nauwelijks oorspronkelijk genoemd worden. En de in elkaar grijpende

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1952 | | pagina 8