85 raderen, waarop het tenslotte uitgedraaid is, deden mij me zelf aanvankelijk afvragen, of hiermee genoemde samenwer- kingniet al te machinaal en weinig spontaan tot uitdrukking was gebracht. Daar komt nog bij dat ik mij afstemde op de leuze „Eendrachtig Samenwerkend „Inderdaad, de opdracht luidde „Eendrachtig Samen- strevend." „Weet ik. Dat komt, omdat de journalist die kleine fout in zijn stukje had gemaakt en ik daarop voortgebor duurd heb. Het maakt overigens niet veel uit, op de pen ning wordt het natuurlijk veranderd." Scherpe pijlen „Mijnheer Y an Haasteren, de eerste drie gekozen ont werpen waren alle van uw hand, was u daar zelf verbaasd over?" „Eerlijk gezegd niet. Kijk eens, ik was mij bewust dat ook de overige ontwerpers hun uiterste best zouden doen en durfde dus niet alles op één kaart te zetten. Persoonlijk vond ik de bijtjes als symbool van alle bij de SG-aange- slotenen niet slecht, terwijl het overkoepelende werk uwer instelling door de koepel uiterst duidelijk werd voor gesteld. En bij het laatste ontwerp richtte ik mij meer op het samengaan van sport en muzen, zodoende had ik drie vrij scherpe pijlen op m'n boog." Terwijl wij dit gesprek voeren, is Van Haasteren bezig met wel getrainde vingers zijn ontwerp op een platte schijf was-klei, ofwel plasticine, over te brengen. „U voert uw ontwerp ook zelf uit, is het niet?" „Inderdaad en het is een heel karwei, om eerlijk te zijn. Gelukkig ondervind ik bijzonder veel medewerking van de N.V. Koninklijke Begeer, die mij deze plasticine heeft gestuurd en tevens enkele nuttige aanwijzingen daarbij. Ik moet bijvoorbeeld de letters van de spreuk niet direct tegen de kant van de penning plaatsen, anders verminken ze bij het gieten. U weet immers, dat de penning gegoten inplaats van geslagen wordt. Zelf had ik het voorwerp in zilver gedacht, maar nu het brons wordt ben ik be nieuwd of mijn figuren uit zullen komen zoals ik ze me voorgesteld heb. In ieder geval ben ik er momenteel wat je noemt „be zeten" van." Zware strijd En daarmee komen we van de penning op de persoon terecht. Van Haasteren vertelt van zijn opleiding Aca demie in Rotterdam van de verdere cursussen, die hij heeft doorlopen, van zijn dromen en ideeën en van zijn strijd om 't bestaan. Yi'ant ja, de kunstenaarsmarkt is overvol <^n het zijn niet altijd de grootste artisten, die de beste kooplui blij ken te zijn. oor Y an Haasteren is het een zéér zware strijd geweest, jarenlang, en het zou dwaasheid zijn om zijn animo voor de SG-prijsvraag alleen op scheppings- drang te schuiven. Daarvoor betekende 't geld teveel voor hem, plus de bijbehorende puhlfciteit en de eventuele ver dere kansen. Dat dit alles zo gelopen is verheugt ons bijzonder. Want wel zeer nadrukkelijk werd de prijsvraag alleen voor Schie dammers uitgeschreven, wier neuzen reeds zovele stede lijke opdrachten zagen voorbijgaan naar buitenstaanders. Voortbouwen Yan Haasteren heeft van vele bekwame inzenders het beste ontwerp gemaakt. Daarover bestond bij de jury gei» enkele twijfel, evenmin als bij de andere deelnemers. Y an Haasteren bouwt nu voort op de welverdiende basis van een nieuwe toekomst. Een toekomst waaraan hij met frisse moed en moreel gesterkt bouwt, nu reeds gebogen over de fijne kleilaag, waaruit straks zijn Paardje Pegasus zal opstijgen, om dan via een gipsafdruk en een bronzen gietsel bij de heren Focke en Heyboer en anderen te belan den. En daarmee is ook dit initiatief van de Schiedamse Ge meenschap een vreugde voor de betrokkenen geworden en een cultureel evenement. Want was er een half jaar geleden niet een zekere Yran Haasteren, die meende dat bij beter schoenen kon gaan lappen bij zijn vader? Het was in December 1951, dat de ere-penning voor het eerst ter sprake kwam. De heer Wm. F. H. Focke was 0 jaar en vierde z'n gouden toneeljubileum en hem geteerd een grootse hulde in het Passage-theater nadat het doek achter Dorp in Onrustgevallen was waarin de jubilaris zo voortreffelijk zijn rol van gees telijke had vertolkt. Onder de vele sprekers was toen ook de heer M. Holl, voorzitter van de SG, die het sterk betreurde, dat in Schiedam op geen enkele wijze een bijzonder blijk van waardering voor bijzonder cultureel werk bestond. Maar, zei de heer Holl, tvanneer er straks een ere penning van onze Gemeenschap zal zijn, bent u, heer Focke, de eerste, die daarvoor in aanmerking komt! Er gingen maanden overheen, maar in die maanden werd een prijsvraag uitgeschreven voor genoemde ere penning. Weer duurde het enige tijd voor de uitslag bekend werd, maar op Vrijdagavond 11 Juli kwam de Schie dammer C. Fvan Haasteren als beste ontwerper uit de bus. Hij kreeg de f 300,als eerste prijs en was dolgelukkig. Het is met van Haasteren, dat wij nog eens over de penning zijn gaan praten en dat gesprek treft ge in nevenstaand artikel.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1952 | | pagina 9