Broersvest en Broersveld 118 voorstellingen in het Passage-theater, die eigenlijk de ruggegraat vormen van heel het uitgebreide programma dat voor dit seizoen óók Georgette Hage- doorn, de natuurreiziger Dr. Paul Julien, de pianist Paul Niessing met zijn paedagogische concerten, de bekende Bernard Verhoeven („De Ka tholieke Emancipatie") en de voor drachtkunstenares Hélène Oosthoek- Zoetmulder, van geboorte Schiedamse, vermeldt. Over dit programma en alles wat daaraan vast zit het is niet weinig zijn we ook eens een avond met de heer N. J. van Baarle, voorzitter van de Kath. Kring, gaan praten. Van hem hoorden we hoe moeilijk het was om te komen tot waar men nu is. In de eerste plaats hangt het af van de men sen in en rond het bestuur, of zij hun enthousiasme op anderen weten over te planten, daarnaast is de programma keuze van ontzaglijke betekenis. In de Katholieke Kring had men het bij dit alles in zoverre gemakkelijk dat het falen van het Kath. Cultureel Genootschap, dat z'n publiek aan het programma probeerde op te halen zonder vrijwel enige concessie te doen, als een teken aan de wand was. Men heeft het anders aangepakt en met succes. Natuurlijk geeft deze werkwijze ook bezwaren te zien. Zal het gelukken straks zowel naar binnen (bestuur) als naar buiten (publiek) het gemak kelijk aanvaardbare maar eigenlijk niet tot de culturele kring behorend deel van het programma tijdig af te voeren? De toekomst zal het de Kath. Kring en Schiedam moeten leren. Voor de niot-Katholieke Schiedammers zou het ondertussen te wensen zijn dat zij het (wankele) begin alvast te pakken hadden. HOE KOMT SCHIEDAM AAN ZIJN STRAATNAMEN? CAM maar dadelijk met de deur in huis te vallen, de namen Broers- vest en Broersveld houden verband met een klooster. Dat heeft van de middel eeuwen af (oude archiefstukken spre ken van 1443) tot 1584, toen het, als gevolg van de reformatie, aan de stad verviel, gestaan op een gebied, dat nu wordt begrensd door de tegen woordige Broersvest, het Hceren-pad, het Broersveld en de Lange Kerk straat, waarvan het gedeelte tussen Broersvest en Broersveld eens: Land van Belofte, was geheten. Dat klooster was van de Kruisbroeders ofKruisheren (vandaar de naam Heerenpad) en het bevatte o.m. een' Broederhuis, dat des tijds Broershuis werd genaamd. Doordat Schiedam in 1275 Stads rechten verkreeg, mochten er rond de stad grachten worden gegraven en wallen met poorten worden opge trokken. Zodat in 1355 aan de oost zijde van de stad een gracht of vest werd gegraven, die de naam Corte Vest kreeg. Na de bouw van het Broe derklooster sprak men alras van Broersvest en in de jaren rond 1500 werden de namen Corte- en Broersvest door elkaar gebruikt, wat verwarring bracht, zodat tenslotte werd besloten, officieel de naam Broersvest in te voeren. Nabij het klooster lag het „veldt der Cruycebroeders", een landelijk gebied met tuinen en boomgaarden, een gebied, dat in de volksmond weldra het Broersveld was geheten. Vandaar, dat toen er in de plaats van tuinen en boomgaarden huizen kwamen met een grachtje, de naam Broersveld zo was ingeburgerd, dat het niet anders kon of deze nieuwe gracht met huizen werd het Broersveld geheten. Dat grachtje van het Broersveld werd aan het eind van de 19e eeuw gedempt en de straat werd een secon daire verbindingsweg tussen de Hoog straat en de Lange Kerkstraat, een straat, die zou blijven een afsluiting van het meer moderne zich ook naar het Oosten uitbreidende Schiedam en de oude binnenstad met haar nauwe straatjes, haar hofjes, haar oudenamen (en bijnamen), herinnerend aan oude ambachten. Deze straat heeft tot op dit ogenblik daarvan nog het karakter behouden, al zijn er dan hier en daar moderne panden verrezen in de plaats van de oude huisjes. En wat vele jaren geleden zeker niemand ooit zal hebben gedacht, is wel, dat de Broersvest, aanvankelijk de grens van Schiedam, tal van meta morfosen zou ondergaan en tenslotte zou uitgroeien tot één der belang rijkste winkel- en verkeersstraten, tot een soort boulevard. De gracht of vest, waaraan in later jaren verscheidene molens werden gebouwd, (dè Witte, de Oostmolen, de Washington, de Eendracht en de Batavier), verspreid tussen de Lange Kerkstraat en de plaats, waar nu de Hema staat, en die aan die gracht zo'n bijzonder aan zien gaven, werd, eveneens tegen het eind van de vorige eeuw, gedempt; vandaar de naam Gedempte Broers Broersveld: Omstreeks 1900

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1952 | | pagina 14