J AXsW <1 Er kiram een brief uit Roodepoort O „DE SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP" 122 Bij het secretariaat van De Schie- damse Gemeenschap bracht de post een van de eerste Septemberdagen een brief „per lugposuit Roodepoort in Zuid- Afrika. Het bleek een verre groet van een oud-stadgenoot aan zijn Schiedam dat hem plotseling zoveel nader kuam door het aantreffen van een naar dat verre Zuiden verzonden speciaal van Riebeeck-nummer van dit maandbladdat de weg van alle kranten en maandbladen alweer was opgegaan en gedegradeerd bleek tot vullingdie een goede export order sigaren naar Rhodesia voor breuk moest vrijwaren. Hij schrijft over die ontdekking zelf: „De volgende tien minuten van die gewone werkdag in onze sigarenfabriek in Roodepoort op de Westrand van Transvaal waren geen werktijdmaar werden tot een flitsende rondgang door de geboortestad. Eerst kostte het me moeite om op de omslag de zo bekende Oranjestraat terug te vindenmaar verder was alles vertrouwdzoals het Oude Kerkhof mij niet bekend als de plaats w aar het archief zeteltmaar wel als een heerlijk voetbalveld met als enige gevaar het optreden van twee agenten tegelijkwaardoor beide elf tallen radicaal in een val zaten en alleen redding mogelijk was door een overhaaste vlucht over het nu groene grasgazon, toen een wildernis, meestal ten koste van een scheur in broek of bloes. Natuurlijk heb ik ook het Schiedams museum gezien en de hoek met de dis tilleerderij-inventaris was ik zeker niet vergeten. Andere beelden komen op, zoals dat van het jongmaatje dat ik was, die zelf de kit in de distilleerderij met een zwaai op de arm wipte na hem eerst onder de roodkoperen zwengel juist tot de rand gevuld te hebben. Veel is er hier niet, dat aan Schiedam zo sterk herinnert als dit maandblad een wandbord, een Liduina-relief een oud kleurprentje van lang geleden en in de zitkamer een tekening van de Ko- nijnenbuurt in oorlogstijd met een molen, die de sirene in de top draagt en zonder de fusten aan de voet, maar die laatste och, het geheugen fantaseert ze er zo gemakkelijk bij... Ik heb het nummer van „De Schie- damse Gemeenschapin mijn tas ge borgen, met een verwarde explicatie aan een verwonderde kantoorjuffrouw's A- vonds heb ik met mijn vrouic, die geen Schiedamsc is, maar er lang genoeg woonde om dat te vergeten, de Schie- damse advertenties zitten naslaan. Mijne heren, hartelijk dank voor de ongewilde uren van vreugde en her innering die U mij bezorgd hebt. Met vriendelijke groeten en beste wensen voor de Schiedamse Gemeenschap en zijn streven voor Schiedam woord gingen napluizen om er daarna een vaak treffende uitdrukking in het Zuid-Afrikaans voor te vinden! Wat de Kabouter-bar en de ten toonstelling verder betreft, de gezel ligheid in het gastvrije Schiedamse- huis werd ongetwijfeld sterk getem perd door het in Zuid-Afrika nog steeds geldende verbod voor vrouwen om aan de bar te zitten. De Amsterdamse orgelman, die vorig jaar al naar Zuid- Amerika was afgevaardigd, ontbrak ook in Oud-Culemborg niet'. Hij had het gemakkelijk want maar al teveel grage handen werden uit de mouwen gestoken om het wiel te doen draaien. Als tijdelijke hulp charterde de man daarbij nog een neger, die echter bij het zo echt Hollandse beeld van het pierement wel wat uit de toon viel. Een nog niet zolang geleden naar Zuid-Afrika geëmigreerde Nederlander richtte een poffertjeskraam in. Men verkocht er een product, dat met onze bekende kermiskost niet veel meer dan de naam gemeen had. Drie weken zou die wederopleving van een brok Oud-Holland oorspronkelijk duren, maar het succes maakte er vier van. Niet alleen uit de Kaapprovincie doch uit heel Zuid-Afrika met zijn voor onze begrippen onmenselijk lange afstanden Johannesburg-Kaapstad is zoiets als Amsterdam-Rome zijn -ze er naar toe getrokken om er rond te kijken, alleen al van dat draai orgel meer dan duizend foto's per dag Administratie en Abonnementen: Algem. Secretariaat, Plantsoen Gerrit Verboonstraat, Giro No. 549934, Tel. 68043 - Adv.: Kon. Ned. Boekdrukkerij H.A.M. ROELANTS, Lange Haven 141, Schiedam, Tel. 69300 Aan dit nummer tcerkten mede t M. Holl, voorzitter Stichting S.G., Willem O. Duys, P. Groenendaal, Wim Hagers, Henk Visser, en Sebastiaan, De foto's zijn van C. Breur, André V'éry, uit de verzameling van het Gemeente Archief en het archief van de firma Herman Jansen. te maken en er te luisteren naar het klokkenspel. Voor de naam van Nederland heeft dit oud-Hollandse marktplein in Kaap stad zeker heel veel goeds gedaan. Voor Schiedam is het bij alle teleur stelling over de bescheiden plaats bij deze herdenking van het 300-jarig be staan van de Unie van Zuid-Afrika toch in ieder geval een geruststelling om te weten dat het weinige waartoe we dan toch nog in staat waren, al thans volledig benut is om Schiedam daar in het stamverwante land niet te doen vergeten. Tot de gastendie een bezoek brachten aan de Schiedamse pleisterplaats op de Oud- Hollandse markt in Kaapstad, behoorde ook de Nederlandse Ambassadeur in Zuid- Afrika, de heer J. v. d. Berg vierde van links)

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1952 | | pagina 18