DE SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP ideële balanó toont Louter winót En nu wij middenstanders en huismoeders hebben ge noemd, dienen we ook de stedelijke instanties en de politie bij onze onuitgesproken hulde te betrekken. De autori teiten hebben honderden neuzen verder gekeken dan hun wel eens toegewenst was. Zij hebben, van hoog tot laag, begrepen van welk een belang deze Feestweek was, voor burgerij, maar óók voor de stad als stad, omdat door veel heid en kwaliteit aandacht op deze gemeente gevestigd werd, tot ver daar buiten. Aandacht, die straks stellig ook materiële goodwill zal blijken te hebben gekweekt. Golden voor de politie andere maatstaven, feit is dat het corps buitengewoon soepel, hulpvaardig en doeltreffend is opgetreden, negen dagen lang. De dienaren van Herman dad zagen zich voor geen eenvoudige taak gesteld, maar toonden van begin tot einde begrip voor algemeen belang en sfeer. Dat er strenger opgetreden had kunnen worden in sommige gevallen zal zelfs de grootste herrieschopper moeten toegeven, dat dit niét gebeurde pleit voor de geest in corps en leiding. Overleg in enkele delicate ge vallen had tenslotte steeds een vruchtbaar gevolg, getuige de reorganisatie bij de Plantage-ingang op de laatste avond. 111 ORGAAN VAN DE STICHTING „DE SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP", 4e JAARGANG No. 6, OCTOBER 1952 /'AMDAT een vacantieweek geen zakelijk object is, geen kwestie van louter cijfers en guldens, is liet mogelijk de balans op te maken, vóór tot op een haar nauwkeurig bekend is hoeveel inkomsten er waren en hoeveel uit gaven, hoeveel betalende bezoekers en hoeveel gemaakte arbeidsuren. Men concludere daaruit geenszins, dat genoemde fac toren niet ter zake doen; integendeel, zonder een gezonde verhouding tussen baten en kosten zou eenvoudig geen Scliiedamse Vacantieweek bestaan. De balans die wij nu opmaken, is een abstracte, zij het allerminst imaginaire balans. Het is de in woorden uit gedrukte, maar toch .nauwelijks uit te drukken ideële winst, die de laatste negen dagen van Augustus voor stad en stedelijke gemeenschap, met grote èn kleine G, hebben opgeleverd. Dat wellicht zesduizend bürgers slag leverden om een plaatsje in de Plantage om Rens van Dorth of de Bertwini's te zien is van generlei cultureel belang. Dat duizenden lieden vele malen hun aantal in guldens ter kermis lieten, is alleen van materiële betekenis, toe gegeven, ook voor deze Stichting. Geestelijk rijker is echter niemand van dat attractiecentrum geworden. Wèl van belang was de enorme toeloop bij de twee dansavonden, bij de Slavische zangers, bij de gymnastiek- avond, de revue, het Wagenspel en de expositie ,,Onze Woning". Dat waren de culturele fronten dezer Vacantie week en er moest door velen wel degelijk strijd geleverd worden tegen het nieuwe, het vreemde en.... de inge wortelde begrippen van mooi en lelijk, interessant en ver velend. Dat zo velen rijker, rijper en voldaan van die fronten terugkeerden is winst nummer één. Naast de talloze orthodoxe attracties vroegen hier be paalde culturele waarden om aandacht, en zóveel gebleken aandacht en begrip stemt tot bijzondere vreugde. Er viel méér winst te boeken! Niet misschien verdeeld over een dergelijk groot gebied, maar van minstens even veel belang. Wij doelen hier op de winst in eigen boezem, de winst in gemeenschapszin en gemeenschapsgevoel bij de niet talloze, maar talrijke medewerkers aan deze Vacantie week. Het was een zéér duidelijke winst, niet alleen omdat de geest van organisatie-teamwork beter was dan ooit tevoren, maar vooral omdat bepaalde groepen zich totaal en met volle animo bij dat teamwork aansloten en er mee vergroeiden. Wij noemen de stedelijke middenstanders, aan wier deuren ditmaal niet vergeefs werd geklopt en die voor een zeer groot deel debet zijn aan het welslagen van „Onze Woning Dat hierbij*zakelijke en ideële belangen hand in hand gingen doet niets aan de waarde van hun coöpe ratie af, integendeel, er werd zodoende blijk gegeven van zin voor Schiedamse realiteit. Teamwork, factor zonder weerga bij de_ verwezenlijking van negen feestelijke dagen. Teamwork kon men ook in hoge mate bij de dames van 't Centraal Vrouwen Comité vinden, die allerminst aan de weg timmerend toch weken lang op pad en op weg zijn geweest voor 't uiteindelijke schitterende resultaat. En laat men dit toch vooral niet vergeten, door die honderden werkers en werksters werd, of ze nu loten verkochten of toezicht hielden bij de kinder voorstellingen, of ze meehielpen in het Museum of aan de Troelstralaan, belangeloos tijd en arbeid ten behoeve van de gemeenschap beschikbaar gesteld. Niemand zou iemand hard zijn gevallen indien er niet was meegeholpen Wij hebben enkele groepen uit het totale team genoemd groepen die daar recht op hadden. Niet hebben wij genoemd de ontelbare naamlozendie kaartjes afscheurden of contro leerden, hekken sjouicden en programma'' s verkochten, enzovoorts. Maar met de georganiseerde groepen, de officiële instel lingen en de secties zijn zij de gangmakers dezer Vacantie week geweest. Dat er van een homogeen team gesproken kon tvorden bij zoveel verschillende aarden en naturen is -winst, niet alleen Vacantiewinst, maar gemeenschapswinst. En hoe groot die tvinst wel is, valt slechts te bepalen aan de hand van het feit, dat dit alles vijf jaar geleden nog tot de zogenaamde lachwekkende droombeelden van een stel idealisten behoorde!

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1952 | | pagina 7