Films voor kinderen beter beoordeeld 141 Waarschijnlijk in de omgeving van Schiedam vond J. II. Weissenbruch in de zeventiger jaren het onderwerp voor zijn aquarel „Molen in het polderlandschap" Het product „film" is een zakelijk element dat over het algemeen een streven in zich mag hebben naar Kunst, maar in de eerste plaats een artikel is dat aan de man moet worden gebracht. Ook voor de jeugdfilms geldt deze regel vooral en het behoeft dan ook niemand te verwon deren dat onder het betrekkelijk kleine aantal films voor de kinderen zó weinig goeds schuil gaat. Vooral met de keuze voor het programma van de Vacantieweek hebben we het 6teeds weer moeten ervaren. Gelukkig kent Schiedam vrijwel niet de exploitatie van een uitgesproken jeugdbioscoop, zoals in de grotere ste den. Uitwassen zoals daar behoefden hier dan ook tot dusver niet te worden gesignaleerd, al mag het peil van hetgeen als film in besloten bijeenkomsten wordt ver toond, ook niet al te hoog worden aangeslagen. Wij kunnen het dan ook niet anders dan toejuichen dat men in het afgelopen voorjaar is gekomen tot de op richting van een beoordelingsorgaan voor kinderfilms. Het initiatief hiertoe ging uit van de stichting „Instituut Film en Jeugd". De beoordeling strekt zich uit over al het in Nederland voor kinderen (beneden de veertien jaar) aangeboden filmmateriaal, uitgezonderd dat van de school- film, en geschiedt volgens een aantal vooraf vastgestelde normen. Men heeft de verwachting dat door de instelling van dit bcoordelingsorgaan niet alleen degenen die films wil len gaan vertonen, de beschikking hebben gekregen over een betrouwbare inlichtingenbron, maar dat men tevens een preventieve werking zal kunnen constateren bij de genen die films voor de jeugd vervaardigen, c.q. invoeren. Tot dusver iverden 120 a 130 kinderfilms beoordeeld voor de leeftijdsgroepen van 7-10 en van 10-14 jaar, terwijl films die voor 14-18 jarigen aanbevelenswaardig zijn, eveneens teerden vermeld in het register, dat de praedicaten aanvaard baar'„gesellikt" en „aanbevelenswaardig''' kent. Men kan de lijsten met filmbeoordelingen raadplegen bij het bu reau van de Schiedamse Gemeenschap, Plantsoen G. Ver- boonstraat. In het beoordelingsorgaan hebben de volgende per sonen zitting genomen Mevr. II. W. Boersma-Smit, lid Herv. Jeugdraad; Mr. A. Bouman, seer. Ned. Ver. voor Zedelijke Volksgezondheid: Mej. Dr. E. Ca- merling, psychologe; Pater J. P. Dirkse, filmcriticus; Mej. M. van Driel, lerares Kinderverz. en Opv.L. H. Eker, sec. Centr. Comm. v. d. Filmkeuring; Mej. Mr. L. H. Gallois, secr. inst. ..Film en Jeugd"; Mevr. M. D. v. d. Hoeff-Witteveen, lid Filmkeuring Leeu warden; H. J. Hartwijk, oud-Dir. H.B.S.J. A. Hes, medew. Filmcentrum Herv. Kerk; Jkvr. A. C. C. M. Baronesse v. Hövell v. Wezeveld en Westerflier, psychologe; W. Klaren, adm. Unie v. Speeltuinorganisaties; Mej. Mr. M. A. Klomp, lid Stichting jeugd film-Utrecht; A. Kroese, dir. Ned. Zondagschool Ver.; Pater R. Kwanten, leider St. Franciscus Liefdewerk, Rotterdam; J. C. M. Laane. Kath. Jeugdcomm. Roermond; W. K. van Loon. filmpu blicist; Mr. P. A. Meerburg, theater-exploitant, Kriterion; J. No- wee. hoofd ener school en schrijver van jongensboeken; J. Pront, voorz. Inst. ...Film en Jeugd"; Dr. J. M. L. Peters, dir. Kath. Filmactie; Pater R. van Sasse v. Isselt, leider Jongensclub, maker van jeugdfilms; J. C. Schuller, Bureau Film Ministerie v. Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen; J. Smit, dir. Regionale Omroep NoordDr. J. W. B. v. d. Stigchel. dir. Museum v. h. Onderwijs, Den Haag; Mr. Dr. J. A. van Thiel, vice-voorz. Centr. Comm. v. d. Filmkeuring; Ds. G. van Veldhuizen, N.H. predikant, Rotter dam; Drs. H. v. d. Vlist, wethouder en voorz. Stichting Jeugd film, Utrecht.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1952 | | pagina 13