DE SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP ^emeenócUapówerk 1.33 ORGAAN VAN DE STICHTING „DE SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP", 4e JAARGANG No. 7, NOVEMBER 1952 ^^AANNEER iemand de naam van de Schiedamse Ge meenschap uitspreekt, dan knoopt hij daaraan vrijwel onmiddellijk vast het woord „Vacantieweek". Niet ten onrechte, want waar toont de activerende werking van de S.G. zich duidelijker dan bij dit zomerse feest dat als doel de ontspanning van iedere Schiedammer heeft, maar in z'n voorbereidend werk minstens zo belangrijk is omdat we er steeds weer de vonk in terugvinden, die met de oprichting van de Gemeenschap voor het eerst gloeide in die toen nog zo kleine kring. Natuurlijk, het nieuwe moest groeien en had daarvoor tijd nodig. We kregen de teleurstelling van het Cultureel Centrum en moesten ervaren dat lange tijd velen in de Gemeenschap niet veel anders konden zien dan een lastige bemoeial. We zijn al weer een paar jaar verder. Veel is er veranderd in de instelling van de buitenstaanders t.a.v. de Gemeen schap, maar toch is men nog niet veel verder gekomen dan de S.G. met een genoegzaam schouderklopje en een welgemeend „Leuk hè, die Vacantieweek", tegemoet te treden. Te weinig nog blijkt steeds weer beseft te worden dat de taak van de S.G. daarmee niet ophoudt en het werken nog minder. Wij zouden kunnen wijzen op de totstand koming van het podium in de Plantage en het verschaffen van een eigen tehuis aan de alweer door de bemoeienis van de S.G. opgerichte Vereniging voor Vreemdelingen verkeer. Dat zijn ook nog tastbare bewijzen, die meer in het oog lopen dan al die minder spectaculaire punten, waarmee echter het gemeenschapsleven zeker niet minder is gediend. Wanneer men over de Schiedamse Gemeen schap spreekt dan zullen deze „kleinigheden" vooral in het oog moeten worden gehouden. Hoe veel zouden de amateur-musici niet hebben opgedaan bij de muziek- cursussen van Gijsbert Nieuwland, die alweer met nieuwe plannen rondloopt en wie schat de waarde van de mogelijk heid, door de Gemeenschap voor de amateur-toneelgezel schappen geschapen, om een beroepsregisseur zonder be zwaar voor de verenigingskas aan te trekken? Zonder Gemeenschap niet alleen geen Vacantieweek, maar ook geen spelleiderscursussen die de jeugd straks ten goede komen, geen schoolschaakwedstrijden en waar schijnlijk ook geen grote siinultaanwedstrijden met spelers van internationaal formaat. Wie denkt er nog aan hoe de viering van de nationale feestdagen in het slop zou zijn geraakt wanneer niet door het opnemen van de oude Oranjevereniging in de S.G. het gemeenschapskarakter was bewaard? Op tal van plaatsen was het de Gemeenschap die de brug vormde tussen overheid en de culturele organisaties. Toon kunst kon dat kortgeleden nog ervaren toen buiten haar schuld de subsidie voor de volksconcerten in gevaar kwam en de muziekschool het financieel bijna niet kon bol werken. Directe steun verkreeg het Bureau voor de Medische Sportkeuring en indirect werd het de Natuurbescherming mogelijk gemaakt filmavonden te laten houden. Een van de eerste bemiddelingsrollen van de Gemeenschap was de verdeling van de Donderdagavonden in het Passage theater. Nu de oude Koopmansbeurs binnenkort klaar komt en een bestemming moest worden gezocht voor de grote hal hierin, was het weer de Gemeenschap die zich ervoor aan het werk zette. De lange rij van werkzaamheden die wij weergaven, boogt geenszins op volledigheid, kan dit eenvoudig niet, omdat het zelfs voor een bestuurder van de Gemeen schap moeilijk zou zijn alle activiteit te vatten binnen het raam van een pagina. Het is ook niet de bedoeling geweest. Wanneer wij met deze summiere opsomming iets bedoeld hebben, dan was het wel ditOm aan te tonen dat men de Schiedamse Gemeenschap tekort doet wanneer de Vacan tieweek centraal wordt geplaatst en het karakter van de S.G. als activiteitsbron voor heel het stedelijke culturele leven verwaarloost. Men kan beter weten!

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1952 | | pagina 5