^Co^ïcclsyclc^ 134 TTEBT u wel eens toneel gespeeld Nee, ik bedoel niet vroeger, in uw allereerste jeugd met de strooien hoed van vader, de bontjas van tante Isabel of de pijp van Opa. Ik bedoel echt, „op de planken''', opkomend van rechts. Probeert u zich dat eens in te denken opkomend van rechts. Opeens staat u midden in het bedrijf als de rijke vrijgezel, de uiterst correcte butler óf de niets-ontziende misdadiger. Vóór u grijnst het donker van de zaal. U weet dat zich in die zaal „het publiek" bevindt. Dat publiek kijkt naar u met acht honderd ogen. Het kijkt naar uw gezicht, naar uw handen. Het ziet de nerveuze slikbeweging in uw keel, het onrustige zoeken van uw ogen. Uit het souffleurshokje sist 'n stem: „Neem mij niet kwalijk als ik stoor." U moet dat zinnetje na-zeggen.... BIJ I>E VOORPLAAT Kijk, dat is nu een van de mooiste plekjes van Schiedam, de bocht van de Lange Haven, van boven af gezien. De fotograaf van de K.L.M. zag het toen hij met een vlieg tuig over de stad vloog. De redactie, die het resultaat van zijn werk onder ogen kreeg, had maar één mening: „Die foto moet als voorplaat dienen". Een betere vlag om de Schiedamse lading van het November-num- mer te dekken, hadden we beslist niet spoedig kunnen vinden. Jammer genoeg heeft ook de Lange Haven in die fatale hongerwinter van 1944-1945 z'n bomen zien verdwijnen in de Schiedamse kachels. Iets van dat vertrouwde beeld van de groene randen langs de kaden is ermee verdwenen. De schoonheid van de haven heeft dit verlies echter weinig kunnen aantasten. Beter dan ooit laat Schiedam hier zien boe bouwkunst en tijd een beeld schiepen waar naar het goed kijken is. gewóón, zoals een rijke vrijgezel, een uiterst correcte butler of een niets ontziende misdadiger het zou zeggen, losweg, natuurlijk, als vanzelf spre kend Op dc repetitie deed u het toch ook? Ja, ik weet het wel: toen stond Wil lem van de Loos vlak bij u. Dat was een veilig idee: als u het niet goed zei mocht u het over doen. „Niet zo krampachtig, mijnheer, kijk, zo...." en dan wandelde Willem van de Loos naar u toe (van rechts). U kentWillem van de Loos toch ook, lieve lezer? De regfsseur die door de Schiedamse Ge meenschap is uitgenodigd om een aantal toneelgroepen te regisseren? De tnan, die een paar jaar geleden fragmenten uit Hamlet heeft voor gedragen Geweldig, herinnert u zich nog? U begrijpt dat deze man er zijn hand niet voor omdraait om van rechts op te komen en „neem mij niet kwalijk als ik stoor" te zeggen. Het eerste gezelschap dat spelen mocht onder leiding van Willem van de Loos was de R.K. toneelvereniging Alberdingk Thijm. „Toneelspelen," zei hij, „is niets anders dan kruipen in de huid van een ander." Dat lijkt erg eenvoudig: je zet een pruik op, je plakt een sik aan je kin, je gaat een beetje voor over lopen en, ziedaareen deftig oud heertje! Ja, dat dacht u: Maar wat zegt zo'n heertje? O, de tekst vinden wij in het tekst boekje. „Waaróm zegt dat heertje deze dingen?" vraagt v. d. Loos u dan en als u het antwoord gevonden hebt kunt u daaruit voor u zelf uitknobbe- len hoe zo'n heertje het zou zeggen. Dat is eventjes een tipje oplichten van het geheim, dat goed toneel spelen heet. Denk je helemaal in de persoon van je rol.... laat je hart kloppen zoals het hart van de figuur die je uit te beelden hebt. Als de leden van Alberdingk Thijm dèt van deze regisseur geleerd hebben, dat en anders niets, dan heb ben ze voorlopig al vast een heel grote stap gezet in de goede richting. Toneelspelen is niet om beurten een rolletje opdreunen.het is: mensen van vlees en bloed neerzetten. Maar er is meer dat Willem van de Loos zijn discipelen voorhoudt: t,Op de eerste plaats: leer je rol hardstikke van buitenDat is van adem benemend belang. Dan hoef je tijdens de voorstelling tenminste niet in de rats te zitten over de tekst, dan hoef je niet telkens wanhopig benauwd naar het souffleurshokje te kijken, dan kun je je volle aandacht besteden aan de mise-en-scène.dat is aan de plaats die je op het toneel inneemt ....een tikkie naar links, een stapje naar voren. Vervolgens gaf hij hun het advies: Vóór je opkomt enige malen diep ademhalen.... zuig alle longblaasjes vol lucht, dan gaat dat samen-ge- krampte gevoel uit je borstkas, dan zakken je zenuwen. Weet u dat zelfs van Dalsum, die toch niet bepaald een groen beginner tje is, elke keer vóór hij opkomt zo nerveus is dat zijn wangen ervan bib beren en hij nog geen sigaret naar zijn mond kan brengenVan Dalsum neemt dan een heel diepe teug lucht en als hij opkomt denkt „de zaal" ....„Wat is ie beheerst, wat ijs- kalm!" Ja, het was een goede gedachte van het Schiedamse Gemeenschapbestuur om de regisseur Willem v. d. Loos ter beschikking te stellen. De voorzitter van Alberdingk Thijm zei dat ook in zijn dankwoord. „Het is jammer dat het voorbij is. Wij hebben heel veel van u geleerd. Wij hopen dat u nog dikwijls aan ons zult denken." Hij bood de regisseur een heel mooi, heel duur, vierkleuren potlood met inscriptie aan. Kijk, dat is sympathiek. Daar spreekt een hart in dat potlood. Hart, dat is wat ik alle toneelspelers toewens. Rolkennis, mimiek, beheerste ze nuwen. allemaal nodig en nut tig.... maar wat de kunstenaar zijn grootheid geeft is: „het hart moet meespelen." SEBASTIAAN

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1952 | | pagina 6