Oudste Arbeidsbureau in ons land EEN man, die zijn tijd vooruit was, een sociaal en warm voelend mens, die in ons blad al eerder werd genoemd, toen wij een en ander schreven over het gouden jubileum van de coöperatie DES, heeft de stoot gegeven tot het stichten in onze stad van een door de Overheid ingestelde en onderhouden Arbeidsbeurs. Wij bedoelen de heer M. C. M. de Groot. Die kwam, in begin 1902, zó onder de indruk van de om vang der werkloosheid bijna 500 werklozen op een bevolking van rond 28.000 zielen hij was dusdanig begaan met het lot van die werk lozen, voor wie geen steunregeling gold, zodat zij waren aangewezen op de bedeling, dat hij er over ging zitten piekeren, hoe enige verbetering in het lot van de werklozen kon worden gebracht. Mensonterend vond hij het, dat de werklozen elke dag maar weer 'J 135 erop uit moesten trekken om werk te zoeken. Hun gezinnen leden kommer en gebrek. Hij was het, die de idee kreeg van het instellen van een arbeidsbeurs. Zoals er een koopmansbeurs was, waar verkopers en kopers elkaar ontmoet ten, zo moest er een arbeidsbeurs komen, waar werkgevers en werk nemers elkaar zouden kunnen vinden. De heer M. C. M. de Groot sprak (in 1902) toen al niet meer van patroons en arbeiders, maar van werkgevers en werknemers. Op zo'n arbeidsbeurs zouden werklozen zich kunnen laten inschrijven als werkzoekenden en werk gevers zouden daar kunnen opgeven, welke arbeidskrachten, werknemers, zij konden plaatsen. De heer De Groot, lid van de Ge meenteraad, nodigde het college van burgemeesters en wethouders uit, de nodige voorstellen te willen doen en dank zij zijn initiatief werd, op 9 De cember 1902, de eerste arbeidsbeurs in den lande, opgericht en in stand ge houden door de Overheid, geopend. Het voorbeeld van Schiedam werd weldra gevolgd door andere gemeenten. Aanvankelijk dus gemeente-instel ling, werd de Arbeidsbeurs in 1941 bij kantoor van het Gewestelijk Arbeids bureau Rotterdam en Rijksinstelling. Dit is er vermoedelijk de oorzaak van, dat het gouden jubileum op 9 Decem ber a.s. niet zal worden gevierd. Maar het feit als zodanig is zeker van vol doende importantie om hier te worden gememoreerd, ook al, omdat de initia tiefnemer toen reeds een gemeenschaps besef en een gemeenschapsgevoel aan de dag legde, waar de meesten nog niet aan toe waren en waar velen ook nu nog niet aan toe zijn. De sanering van onze goeie stad Schiedam binnen en de uitbreiding buiten de „veste" zijn op grote schaal aan de gang en doen de stad gelijken op een reuzenpoliep die met zijn onverzadiglijke vangarmen om zich heengrijpt. Deze sanering en die expansie liggen in de lijn der evo lutie maar toch zal menig romantisch aangelegd mens het verdwijnen van het pittoreske betreuren. De opspuitings- werken tussen de Schie en de Oude dijk hebben ons duidelijk gemaakt dat ook eerlang de hierboven afgebeelde landelijke Oudedijk met de boerderij Toredijkbekend bij de wande laars en natuurliefhebbers als ook bij de treinreizigers die er langs stuiven, tot verdwijning gedoemd zal zijn. In ieder geval zal hier het uitzicht een ingrijpende verandering onder- SaanOCT A VE DE CONINCK

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1952 | | pagina 7