DE SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP enclrachticf óamenótrevencl Al even geslaagd was het initiatief, om de bekende dirigent Gijsbert Nieuwland een cursus te laten geven voor de leden van onze negen stedelijke muziekcorpsen. Was de eerste avond nog matig bezet, de tweede en derde zag men geen lege stoel meer in het Volksgebouw en de waar dering was allerwegen groot. 159 ORGAAN VAN DE STICHTING „DE SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP", 4e JAARGANG No. 8, DECEMBER 1952 IR kan geen dankbaarder werk beslaan, dan het opmaken j van de gemeenschaps-balans over 1952. Evenals het voor de zakenman een voldoening moet zijn te kunnen constateren, dat een bepaald boekjaar hem materieel winst heeft opgeleverd, zo is het voor een instelling als de onze een belevenis, om de activiteiten van alweer een vol jaar in de herinnering terug te roepen, te boek te stellen en er de conclu sie uit te mogen trekken, dat opnieuw vele stappen in de rich ting van het altijd voor ogen zwevende doel zijn gedaan. Met de dag slinkt het wantrouwen, dat bepaalde leden en groepen onzer stedelijke burgerij nog altijd jegens het Gemeen- schapswerk koesterden en in niet weinig gevallen sloeg kritiek zelfs over in volledige coöperatie. De hulp van de Middenstand bij het organiseren van de tentoonstelling „Onze Woning'''' is hiervan een sprekend voorbeeld. Het zou niet onmogelijk zijn meer bewijzen te noemen, maar be langrijker is de gevoelssfeer, die even merkbaar als moeilijk te omschrijven ten gunste van de SG op vele punten is ver anderd. Liever dan het bij benadering beschrijven dezer gevoels sfeer brengen wij nog eens in herinnering die momenten, waarop de burgerij direct in contact met de Gemeenschap ge bracht werd. Het heeft immers geen zin vast te stellen, dat er alweer een etage gerezen is boven de hechte fundamenten van een aanvankelijk met argus-ogen beschouwd bouwiverk. Zulk een opmerking zou slechts tot de blinde gericht zijn en wanneer men de huidige situatie kracht zou willen bijzetten, dan zou een opgestoken duim voldoende zijn. Activiteiten Het jaar 1952 was nog maar anderhalve dag oud, toen wij ons op vurige wijze in een verse serie activiteiten stortten. Woensdagavond 2 Januari regende het pijpe- stelen, maar niettemin kwamen honderden naar de rand van de stad, om daar het enorme vuur te zien, dat ontsto ken werd in een even enorme stapel verdorde kerstbomen. Symbolisch gezien, is dat vuur door blijven branden, twaalf volle maanden lang. Want regen was ook de oorzaak, dat een paar post zegelverzamelaars kwamen schuilen in de portiek van het nieuwe VVV-SG-gebouw. Uit het afgeluisterde ge sprek vloeide een nieuw idee voort: de SG-postzegelruil- beurs, die van de aanvang af een groot succes had, tot op de dag van vandaag toe en die vooral onze jeugd heeft getoond, dat er ook voor haar wel degelijk aandacht is. S 45, de Schiedamse Kunstenaarsgemeenschap had ook reden om de SG dankbaar te zijn, want in de kleine eta lages van de VV V-kiosk kon men althans een deel van de eigen schilderijen en sculpturen exposeren. En naast jeugd, beeldende kunstenaars en muziekdilet- tanten, waren het de leden van het gouden zangkoor „Excelsior", die tot hun grote vreugde uit de mond van voorzitter Holl vernamen, dat zij van de Gemeenschap subsidie zullen ontvangen. Waarlijk, er geschiedt zo veel, waar men zo weinig bij stilstaat Erepenning Niet altijd is het directe of materiële steun, die gegeven wordt waar dat nodig is. De cultuur werd binnen de gren zen van de stad gestimuleerd op vele wijzen, maar er werd ook beseft, dat er een tastbaar blijk van erkenning moest worden gecreëerd voor ben, die zich op zeer bijzondere wijze verdienstelijk maakten op cultureel gebied. Een prijsvraag voor het ontwerpen van een bronzen legpenning werd uitgeschreven en het was een penning met ook twee figuurlijke kanten. Want naast het resultaat leverde deze prijsvraag de producten van een dozijn stedelijke kunste naars en dat een voordien onbekend man als Van Haas teren met zulke opvallend fraaie ideeën zou komen, was honderd procent winst. Groeiend begrip Stimulerend mag men ook stellig de bouw van het po dium in de Plantage noemen. Hier, midden in het hart van de veste, verrees een unieke openlucht-concertzaal, een niet te schatten aanwinst voor Gemeenschap en ge meenschap en in wezen de belichaming van vele onzer idealen. Wij noemden in de aanvang het slinkend wantrouwen van een bepaald deel der burgerij. Wellicht moge in dit

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1952 | | pagina 11