r x VJ 160 verband gezegd worden, dat het juist velen dier burgers zijn, die nu hun lof voor wat in de Plantage bereikt werd, niet onder stoelen of banken steken. Aannemende dat zij dit niet uitsluitend uit aesthetische overwegingen doen, mag men hier spreken van groeiende gemeenschapszin. De gemeente zat op zwart zaad en schreef een burger zinlening uit. Twee millioen was de gevraagde som en de guldens kwamen er. Dat het de Schiedamse Gemeenschap was, die op alle mogelijke wijzen deze lening propageerde, zijn velen misschien alweer vergeten. De SG toonde niet temin op dit ongebruikelijke gebied haar nut en ook het resultaat van deze actie mag worden toegeschreven aan groeiende gemeenschapszin. De conservator van het museum schreef in dit blad over het grote gebrek aan beeldhouwwerken. Een Rotter dams kunsthandelaar las het en schonk spontaan een beeld van Gust Romijn. Ook dit was weer zo'n enkel staaltje van groeiende gemeenschapszin. We menen, dat de drie voorbeelden geen commentaar behoeven. Maandblad Als middel bij het enten en aankweken van de doelstel lingen was dit blad opnieuw van grote betekenis. Inhoud en uitvoering waren maand na maand gelijk aan die van dit nummer, en konden dus de vergelijking met elke andere periodiek ten volle doorstaan. Naast de vaste rubrieken waren er opnieuw tal van Bij «le Voorplaat Een van de juweeltjes uit het Schiedamse verleden is het kleine orgel in de aula van het Stedelijk Museum. In 1772 werd de bouw van het orgel voor het toen malige Gasthuiskerkje opgedragen aan G. van Zeeland te Rotterdam. Deze treuzelde echter zo lang met de uitvoering, dat op 22 Februari 1773 een nieuwe opdracht werd gegeven aan de Goudse orgelbouwer H. H. Hess, die het orgel op 22 Augustus 1773 gereed had. In 1944, nadat de Gasthuiskerk was gerestaureerd en was geworden tot aula van het Stedelijk Museum, is het toen ten dele vervallen instrument onder leiding van de stadsarchitect Ir. C. E. Alexander en onder toezicht van de Nederlandse Klokken- en Orgelraad, in zijn oude luister hersteld. frisse redactionele ideeën. De jeugd van alle richtingen en gezindten kreeg de kans, om in intieme gesprekken haar standpunt ten opzichte van leven, levensideaal, godsdienst en gemeenschap met kleine en grote G uiteen te zetten en een brede basis van wederzijds begrip en vertrouwen was er de rijpe vrucht van. Mensen met uitgesproken hobbies werden in het zonnetje gezet, omdat hobbies zo'n kenmerkend cultureel belang hebben voor de individu. Aan Jan van Riebeeck werd een extra nummer gewijd en het was verder voor een niet gering deel aan de SG te danken, dat ook Schiedam bij de Van Riebeeck-herden- kingen betrokken werd. Kolonel P. I. Hoogenhout, ambassadeur van Zuid- Afrika, zag dat aandeel. „Met die aandag voor hierdie groot Nederlandse baanbreker," zo schreef hij immers, „kom die maandblad 'n belangrike plig teenoor Schiedam na. Ek wens die maandblad geluk, dat hy sy belangrike taak ingesien het. Suid-Afrika is dankbaar vir die welwillende gebaar." Alle nieuwe ideeën stuk voor stuk te noemen, zou buiten het kader van een beknopt jaaroverzicht vallen, maar stellig mag de serie artikelen genoemd worden, waarin de herkomst van stedelijke straatnamen verklaard wordt en die keer op keer weer frappante brokjes stadsgeschie denis aan het licht brengen. Dat er tenslotte ook een pagina vol humor kwam, moge winst genoemd worden. Nieuwe plannen Met de uitgave van dit December-blad loopt ook het SG-jaar ten einde. De hoogtepunten ervan hebben wij genoemd. We zouden nog kunnen releveren, dat op 18 Maart een Natuur-film-avond gehouden werd in samen werking met de stichting Natuurbescherming, maar dat zou ons nopen ook de talloze kleinere activiteiten in her innering terug te roepen en we zouden dan te veel plaats voor onszelf opeisen. De balans is tot zover reeds een lange. En terwijl wij dit schrijven wordt er op alle fronten alweer aan en voor het nieuwe jaar gewerkt. Jeugdrecreatie op zomeravon den en vacantiedagen vergt de volle aandacht. Toneel verenigingen krijgen een voor een van de SG een beroeps- regisseur „in bruikleen" en na het succes van „Alberdinck Thijm" zal op 10 Januari „Tot Steun in de Strijd" de re sultaten van dit Gemeenschapsinitiatief-pur-sang laten zien. In de linkervleugel van het SG-gebouw opende Lissone Lindeman het eerste Schiedamse reisbureau, maar het VW-werk eist nog heel wat aandacht, voor het op gang komt. En dan staat het bezoek van Koningin Juliana voor de deur, waarbij de Gemeenschap een dag-program- ma zal ontwerpen. Reeds nu wordt er vergaderd en gepland, dat de vonken er van af vliegen. Over de nieuwe vacantieweek spreken wij niet eens. Een jaar ligt achter ons en een jaar ligt voor ons. Wij zeiden dat er geen dankbaarder werk bestond, dan het op maken van deze balans over 1952. Maar gesterkt door de ervaringen, successen en waardering van de afgelopen twaalf maanden staan wij volkomen geconcentreerd en fit aan de start van een nieuwe krachtmeting met mogelijkheden en idealen. En het meest dankbaar zijn wij voor het feit, dat dit na een kleine vijf jaren van Schiedamse Gemeenschap niet alleen mogelijk, maar zelfs gewoon is geworden.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1952 | | pagina 12