(PTarsus 161 Als hoofdmotief van de dezer dagen gereed gekomen bronzen ere-penning van de Schiedamse Gemeenschap koos de kunste naar C. F. van Haasteren het steigerende ros Pegasus, uif de Griekse oudheid tot ons gekomen als symbool van de kracht die in staat is de bron der schone rede, hoogste uiting van de cultuur uit het oude Hellas, rijkelijk te laten vloeien. De verbinding van dit symbool met de raderen van de machine, beeld van onze moderne samenleving, ziedaar de synthese van het Gemeenschapsiverk, dat met deze penning de kans kreeg een ttveeledig doel te vervullen, n.l. een mogelijkheid te scheppen om leden van de stedelijke gemeenschap, die zich bijzonder verdienstelijk maakten in het kader van de intensi vering van het Schiedamse gemeenschapsleven op het culturele vlak, met deze penning de waardering voor hun werk te kennen te geven en tegelijkertijd een kunstwerk te scheppen dat van blijvende waarde zou zijn. Het resultaat van kunstenaar en Koninklijke Begeer be kijkend, zal er slechts lof kunnen zijn voor wat hier tot stand werd sebrachtVoor de Nederlandse penningkunst betekent deze bijdrage van de Schiedammer van Haasteren zeer zeker een belangrijke aanwinst. Drie Schiedammers mochten als eersten de ere-penning van de Schiedamse Gemeenschap in ontvangst nemen. Het gebeurde op Woensdag 17 December tijdens een bij zondere bijeenkomst van de bestuursraad van de Schie damse Gemeenschap in de aula van het Stedelijk Museum, waar burgemeester Peek als ere-voorzitter van de Schie damse Gemeenschap aanwezig was. De eerste Schiedammer, die de voorzitter van het dage lijks bestuur van de S.G., de heer M. Holl, de toen nog niet gerealiseerde ere-penning kon toezeggen, was de grijze Wm. F. H. Focke, die als voorzitter-regisseur van de arbeiderstoneelvereniging „Kunst na Arbeid'' tijdens een toneelvoorstelling in het Passage-theater een grootscheepse huldiging ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag in ontvangst mocht nemen. W ie is Wm. F. H. Focke, wat doet hij en waar komt hij eigenlijk vandaan? Om met het laatste te beginnen: Wm. F. H. Focke is een geboren Amsterdammer, die het toneel spelen al vroeg in het bloed zat. Dat hij stucadoor werd, kon hij niet helpen. Waarschijnlijk had hij het zelf wel anders gewild, maar de noodzaak deed hem de weg naar het solide „vak" opschuiven. In 1913 kwam Focke naar Schiedam en dook er meteen tijdens zijn vrije tijd onder in de kring van „Tot steun in den Strijd", bij welke toneelgroep hij ook nog regisseur zou worden. Daarna werd „Kunst na Arbeid" met de zang vereniging „Excelsior" de zuil van zijn idealistisch streven om mensen bij elkaar te brengen en ze de schoonheid van de Kunst te leren kennen. Och, van een afstand gezien heeft het allemaal zo weinig Ere-penning van Gemeenschap als symbool van burgerzin.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1952 | | pagina 13