V 162 H. Focke J. C. M. Feltzer F. waarde, dit toneelspelen en zingen waarvoor Focke zich zo inspande, maar wie iets dieper kijkt en waarde hecht aan een gezond gemeenschapsleven, zal moeten erkennen dat Focke er tijdens zijn Schiedamse leven zoveel voor over heeft gehad dat het moeilijk te schatten is hoeveel dat wel was De grijze kuif van K. J. Heyboer is niet alleen bekend in Schiedam, maar ieder die iets weet over de opkomst van de korfbalsport in Nederland, noemt mede zijn naam met ere. Echter, niet alleen de sport, maar ook veel andere gebieden van het menselijk bedrijf hadden zijn aandacht en profi teerden van zijn werkkracht. Daar was in de eerste plaats de sector waarin hij als hoofd van de B.L.O.-school geen vreemde was, die van de vereniging Zwakzinnigenzorg, waarvan de heer Heyboer nu nog voorzitter is. Wie kent hem niet als secretaris en tegelijkertijd als de spil van het C.A.B.-werk, dat jaar in jaar uit de lichamelijk gebrekkigen aan zich verplicht door de periodieke uitstapjes en zo nodig door steun bij het aanschaffen van invalidenwagentjes. De Schoolwerktuinen zagen de thans ook al zeventigjarige Heyboer jarenlang optreden als bestuurslid. Dat de ere-penning aan K. J. Heyboer wordt uitgereikt, vindt echter wel in de eerste plaats zijn oorzaak in het feit dat hij met zijn Kunstkring dat bezittelijk voornaam woord staat helemaal niet in de weg kans heeft gezien een vaste kring te vormen van toneelbezoekers, die in coö peratief verband in het winterseizoen om de zoveel weken in het Passage-theater te vinden zijn. Slechts weinigen, die met Heyboer aan het begin van die lange weg hebben ge staan, toen er van het brengen van het beste beroepstoneel van ons land naar Schiedam nog geen sprake was. De hulde voor dit taaie doorzettingsvermogen en grote gemeen schapsgevoel zal ook hier de ere-penning van de Gemeen schap duidelijk maken. Wie O.B.K., of liever gezegd „Oefening Baart Kunst" noemt, heeft ook de naam van dirigent J. C. M. Feltzer eigenlijk al in de mond genomen, want nauw zijn deze twee namen aaneen verbonden tot één begrip, n.l. die van uitmuntende muziek. Tot voor kort was het O.B.K., dat voor Schiedam alleen de zeldzame eer hooghield te behoren tot de beste harmonie-corpsen van Nederland. Dirigent Feltzer had een groot aandeel in dit succes, dat deze rustige stadgenoot mèt zijn mannen echter niet boven het hoofd groeide. Men wist dat het goed was wat men bracht, doch besefte tevens dat het niet meer zou mogen zijn dan, zij het op hoog kunstzinnig niveau gebrachte, vrijetijdsbe steding. Maar niet alleen O.B.K. bracht het onder leiding van J. C. M. Feltzer ver, daarnaast, eigenlijk voor het grootste deel daarvoor, lag de vorming van het dilettanten-orkest „Ludwig van Beethoven", waaraan heel wat musicerende Schiedammers de beste herinneringen bewaren. In dit kader mag vooral de verdienste worden gezien van de heer Feltzer bij de vorming van mensen die zich buiten hun dagelijkse werk tot muziekbeoefening voelden aange trokken. Zelf zag de heer Feltzer kans geheel de kunst van Pan te dienen. Als fluitist en altist kwam hij in het Residentie- Orkest om later over te gaan naar het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest. Uit zijn vroegste jaren kunnen ons nog verhalen tegemoet komen van het spelen in de Schie damse en Rotterdamse schutterij-orkesten. Naast al deze activiteiten zag de heer Feltzer tenslotte nog gelegenheid op te treden als muziekleraar. Als derde candidaat van dit jaar werd ook hem de ere penning toegekend.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1952 | | pagina 14