KERSTMIS den vreemde 163 I f JET Kerstfeest nadert met rasse schreden. Alles duidt 77 op het aanstaande feest van Christus'' geboorte: de Kerstbomen in straten en op pleinen, de étalages van winkels en magazijnen; de voorbereidingen in de huisge zinnen; de afspraken voor 25 en 26 December. Afspraken Kerstmis is één van die uitgesproken familiefeesten. Het is het blijde feest van de geboorte van Gods enige Zoon, maar evenzeer het blijde feest van de familiekring. Familiekring Onze gedachten gingen uit naar de emigranten, die, ver van hun familie, in een vreemd land, hun Kerstfeest gaan vieren en ivij vroegen ons af, op welke wijze zij daar, in den vreemde, de Kerstdagen zouden doorbrengen. Wij zochten contact, rechtstreeks met een Schiedamse emigrante, die anderhalf jaar geleden naar Toronto, Canada, vertrok; wij kregen inzage van enkele brieven van emigranten, die, zich ver van de beivoonde wereld, ergens in Canada en ergens in Australië hebben gevestigd. „U vraagt mij iets te willen schrijven over onze Kerst, feestviering, schreef ons een Schiedamse jonge vrouw die zich, met haar man, heeft gevestigd in een grote stad, Toronto in Canada. Welnu, kort en goed gezegd: Met Kerst mis moet ik er uit! Mijn man en ik kunnen het hier uitstekend wennen. Natuurlijk, wij denken wel eens aan Schiedam, aan Hol land, wij onderhouden nauw contact door een veelvuldig uitwisselen van brieven, maar wij voelen ons zielsgelukkig in ons eigen flatje, dat wij hebben kunnen inrichten omdat wij samen, mijn man en ik, werken. En ik zou iedereen, die wil emigreren, willen aanraden, naar Canada te komen. Maar met Kerstmis. Toen het vorig jaar tegen Kerstmis liep, onze eerste Kerstmis in ons nieuwe vaderland, was alles nieuw voor ons. In het begin vraag je je niet af, op welke wijze je Kerstmis gaat doorbrengen. Je aanvaardt al dat nieuwe, dat je geheel in beslag neemt. Je leest met toenemende bewondering de dagbladen en de magazines, met de fantas tisch mooie Kerst-advertenties, je kijkt je ogen uit voor de étalages van de grote magazijnen en van de winkels en je komt tot de conclusie, dat zij hier die Kerstétalages toch wel heel aantrekkelijk weten te maken en dat de Kerst geschenken echt gezellig worden verpakt; je vergaapt je aan de enorme verlichte Kerstbomen, die overal in straten en op pleinen staan; je wrandelt over het dikke sneeuw- tapijt een witte Kerstmis hebben wij hier beslist en je ziet met bewondering naar de kinderen, lekker dik ingepakt, net Kerstmannetjes, die hier op sleden, getrokken door rendieren, voortglijden. Als je dan thuis komt, realiseer je, dat er toch ook veel is, net als in Holland, en er ontwaakt, even, een stil verlangen. Naarmate het meer naar Kerstdag loopt, worden de, net als in Holland opgesierde Kerstbomen in de woningen veelvuldiger. De eerste Kerstliederen klinken door de radio. Dan, ineens, krijg je dat beklemmend gevoel van: Hoe moet dat nu, nu wij geen Kerstfeest in de familiekring kunnen vieren? Het wordt je angstig te moede, en je denkt, dat je het met Kerstmis geen uur in huis uithoudt. Je spreekt erover met je man. Die heeft hetzelfde. Zodat wij besluiten, Kerstmis beslist niet thuis te vieren. Gelukkig kregen mijn man en ik vorig jaar een uitnodiging voor een Xmas-supper voor het personeel van het bedrijf, waar ik als directie-secretaresse werkzaam ben. Gelukkig. Onze dag was gevuld, want na de supper volgde een dance- party. 's Morgens een gebimbam van de Kerstklokken. Maar dat feestelijke gevoel, dat wij vroeger in Holland hadden, kregen wij niet. Wij lunchten in de stad, gingen naar onze party, waar het heel gezellig was en waar de Kerstman natuurlijk verscheen met geschenken, die wij zelf hadden meegebracht en die bij loting werden uitge reikt. Het gaf allemaal afleiding en wij vergaten Schiedam. Gelukkig, Kerstdag was voorbij. Alleen, toen wij, laat, thuis kwamen, hadden wij het even te kwaad, hadden wij zo graag heel even maar „thuis" gezeten. Het komend Kerstfeest? Wij vieren het beslist niet thuis. Want al zijn wij al weer beter ingeburgerd dan vorig jaar, wij zouden het niet uithouden! Wij gaan naar een party, naar een concert of een schouw burg, wij eten „in de stad". Wij moeten er uit. Wij weten dit nu al. Een „lege" Kerstmis? Ja, beslist wel. Maar wij kunnen niet anders, nu nog niet. Misschien als wij hier nog langer zijn, de herinnering aan Holland meer is vervaagd, dat wij dan weer een Kerstmis kunnen vieren „met inhoud". Zover is het nog niet. Onze herinneringen aan Holland, aan „huis" zijn nog te vers".

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1952 | | pagina 15