I 169 Hierboven: Winterlandschapvan Esaias van der Velde Op nevenstaande pagina: Landschap met boeren" van Isaac van Oslade Bij de Hoge Sluis eindigt het oude Amsterdam. De Amstel heeft daar een machtige breedte. Aan haar linker oever de Weesperzij bevindt zich een huis dat on gekende schoonheden bergt. Voor minnaars van kunst, van schilderkunst in het bizonder, is dit een waar dorado. De eigenaar leidt u graag door zijn verzameling, daarbij uw kijken met aanwijzingen ondersteunend en vele anecdotes verhalend over zijn bezit. Geen vierkante centimeter wand is in dit kapitale huis onbedekt gebleven, in woonkamers en slaapkamers, op gangen, ja overal, vindt u schilderijen. Dat de belangstelling van uw gastheer naar de Hollandse schilderkunst en vooral naar de 17de eeuw uitgaat, blijkt alras. Op unique manier grepen schilders als Jan Steen, de beide van Ostade's en Jan Miense Molenaer het leven van het volk. Naast veel schoons ook veel folklore voor ons bewarend. Hoe goed is de kou en verlatenheid uitgebeeld in winterlandschappen als van Sal. van Ruysdael, van Beerstraten en E. van de Velde. Een interessant zelfpor tret van Van der Helst toont duidelijk hoe groot vakman deze was. Als in een 17de eeuwse film verhaalt Abr. Storck in zijn schilderij „Haringpakkerstoren te Amsterdam" van de handelsactiviteit der nijvere Amsterdammers. Ook de 19de eeuw is royaal vertegenwoordigd met wer ken van Bakker-Korff, Jan Weissenbruch, Leickert, Stroe bei, Van Os en vele anderen. Het fijne gelaat van Jozef Israels, de vader der Haagse school, kijkt u hier aan. Er naast hangt een nerveus gepenseeld herfstlandschapje van Jacob Maris. Dat Gabriël een groot landschapschilder was, wordt in deze collectie overduidelijk aangetoond. Van Breitner is er o.m. eën stoer geborsteld halfnaakt en van zijn vriend Witsen de door schilders zo beminde Brouwersgracht. Een van de mooiste en monumentaalste Theophile de Bock's „Veenlandschap met koeien" bevindt zich in dit huis. Brillant is de aquarel „Biggenmarkt in Gelders dorp" van Willem de Zwart. Dat na de vorige Kersttentoonstelling, welke 93 schil derijen omvatte, het ook nu nog gemakkelijk mogelijk bleek een keuze uit het resterende bezit voor een tweede Kersttentoonstelling te maken, is wel een bewijs van het rijke cultuurbezit dat daar aan Amsterdams Amstel met zoveel kennis van zaken, maar vooral met zoveel fijne smaak is verzameld. Mogen velen deze a.s. Kersttentoonstelling in het Stedelijk Museum van Schiedam, die dus een keuze uit de „Verzameling B. de Geus van den Heuvel" omvat, bezoeken en het exquise genot van onze eigen Nederlandse schilderkunst smaken. De Kersttentoonstelling wordt van 20 December tot en met 18 Januari gehouden en is dagelijks van 10-5, 's Zon dags van 2-5 geopend. Nieutvjaarsdag gesloten.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1952 | | pagina 21