DITDATen nog wat MEEMWAARS VAN 179 jVTATUURLIJK, ook bij ons is dc goede Sint in de laatste November-dagen weer verschenen. Al die duizenden kleine Schiedaminertjes hadden hun plaatsje bij het Hoofd, langs de Buitenhaven en de Lange Haven of op de Grote Markt weer opgezocht om de bijzondere gast en zijn zwarte knecht te verwelkomen. Burge meester Peek en alle wethouders waren er ook, zodat het een ontvangst werd, waar Schiedam én Sinterklaas eer aan hadden. Ziezo, dat was dan het voornaamste wat er eigenlijk uit die winterse Slachtmaand van het jaar 1952 te melden viel, al zou het niet leuk zijn het hier nu ook maar hij te laten. Want tot genoegen van ons allemaal kan bijvoorbeeld ook nog worden gezegd, dat er weer een sluitende gemeente-begro ting op stapel kwam te staan die begin December door de Raad het zilte sop van de practijk werd ingezonden. Voordat het zover was speelde men nog het al even be kende vraag- en antwoordspelletje, waar mee ook de man en de vrouw huiten de raadszaal weer wat wijzer werden gemaakt toen ze nauwelijks waren bekomen van de verbazing dat hun theoretische levens kans niet minder dan 156 jaar bedraagt, 't Zou leuk zijn om hierover nog wat door te mijmeren, maar laten we er van afstappen om op te merken dat het sociografisch on derzoek voor onze gemeente van groot be lang kan zijn, omdat we tot dusver over zo weinig wetenschappelijk geordende ge gevens beschikken. DIJ DE organisaties, die vanuit de op- komst van het socialisme tot ons kwamen, behoort ook de zangvereniging „Excelsior", die in het Volksgebouw recipieerde omdat zij vijftig jaar was geworden. Voorzitter Focke kon met trots wijzen op de uitstekende samen werking die men vooral de laatste jaren in het kader van dc Schiedamse Ge meenschap met de zusterverenigingen op zanggebied in de eigen stad had verkregen. Wie zou dat vroeger en dat nog niet zoveel jaren terug voor mogelijkheb ben gehouden, dat bij zo'n jubileum ver tegenwoordigers van koren met een geheel andere geestelijke achtergrond met veel goede woorden en soms ook voortreffelijke cadeaux kwamen aandragen. Het ver hoogde de vreugde om dit feest. Op een ander niveau konden we eenzelfde begrip voor hetgeen buiten de eigen kringetjes ge beurt opmerken. LIET WAS in de Grote Kerk, waar de Rotterdamse glazenier Marius Richters ook de twee laatste ramen van zijn grote cyclus in het koor van de oudste kerk van onze stad zag aangebracht. Geen goede Schiedammer die over deze kunstzinnige aanwinst niet blij was. Voor het bekijken van de ramen zal men nog vaak de tijd hebben. Dan was er meer haast bij het gaan naar de tentoonstelling van Moderne Grafische Kunst in de grote bovenzaal van het Stedelijk Museum. Niemand, die ooit vermoedde, dat drie verzamelaars uit Schiedam in staat waren zoveel belangrijk werk bijeen te brengen. Conservator Schwagermann kon er de heren Mr. San ders, Verwey en de Vries terecht hartelijk dank voor zeggen. Degenen die bij de ope ning tegenwoordig waren dat zijn er altijd nog veel te weinig hebben van Herman van Kruiningen geleerd hoe te handelen indien zij het plan mochten op vatten zelf een litho te ontwerpen. Dit brengen van de Kunst naar de massa deed op haar manier ook de S. 45, die op uit nodiging van een meubelzaak daar de Kitsch voor Kunst verwisselde. Maar aan gezien het interieur zich er over het alge meen slecht toe leende, kwam van de overi gens loffelijke opzet niet dat terecht wat men ervan verwachtte. ~)X7 ETHOUDER van Kinderen moest een aardig mondje Frans spreken toen hij de deelnemers aan het internatio naal damtournooi verwelkomde in de can- tine van de Coca-Cola fabriek. Burgemees ter Peek liet zich hier verontschuldigen, maar ontbrak niet in de aula van het Stedelijk Museum, waar hij dc nieuwe commissaris van politie, de heer K. Rijp- ma, installeerde in tegenwoordigheid van vrijwel het gehele corps. Van de komst van St. Nicolaas vertelden we reeds, maar nog niet van het afscheid dat we meemaakten in het Arbeidsbureau aan het Broersveld, waar directeur P. Reynders met pensioen ging. In de Gorzen raakt het R.K. volks deel een bemind herder kwijt in de figuur van pastoor Raaffels, die in Gouda tot deken werd benoemd. A/*EERTIG JAAR tellen ze bij „Tous les Neuf" al met „hout" en het ging ze niet slecht af, getuige dat jubileum, waarvan een receptie en nog meer rollende kegelballen het gevolg waren. Tien jaar later begonnen ze destijds bij „Tot Steun in den Strijd" met toneelspelen en er mag dus worden gezegd dat die Rodenberg's, De Vogel's en verwanten en kennissen er wel wat van weten. In Januari zullen ze het tonen met een nieuw toneelstuk, dat regisseur Willem van der Loos momenteel met deze groep instudeert, 't Kost ze bij „Tot Steun in den Strijd" niets extra's, want die gastregie komt voor rekening van de Gemeenschap. Waardering voor het werk van de S.G. werd uitgesproken bij de herdenking van het 75-jarig bestaan Uit het „Mus" vertaald door Sebastiaan Ik vind December de mooiste maand van het jaar. Het is net of de mensen in December „liever" voor elkaar zijn. Misschien komt dat door Sinterklaas of door Het Kerstkindje.misschien ook omdat het de laatste maand van het jaar is en iedereen bij zich zelf tot de ontdekking komt dat hij dit jaar toch niet zo voor zijn medemensen is geweest als hij eigenlijk had moeten zijn.en nog iets probeert goed te maken. Ach, er is tenslotte niet zo veel verschil tussen julliey mensen en ons, mussen. Wij vechten ook wel eens om een graantjeom een kruimeltje boterletter of om een goed plaatsje onder de pannen. Wij schetteren ook wel eens met nijdig opstaande veren en maken ons kwaad voor niks... Als de avonden donker worden kruipen we toch weer dicht tegen elkaar.dan legt Jan zijn vlerk om mijn nekje en weten we zonder te sjilpen dat het leven heel goed is. Ach ja er siepelt wel eens wat regen door een kiery het is buiten wel eens akelig veel koudy we begrijpen elkaar wel eens niet helemaal en er is wel eens niet veel te eten Maar als je zoals Jan en iky weet dat je „bij elkaar" hoort. dan geeft je dat toch een gevoel van geluky van tevredenheidEn als je samen nog eens na- kwettert over het afgelopen jaar dan zie je er een heleboel mooie lichtpuntjes in... dan leg je je snaveltjes tegen elkaar en... nou jay dan valt het leven best meehoorl Tot in 195Sy lieve lezers. L

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1952 | | pagina 31