VJ „DE SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP" 180 van de zangvereniging „Eltheto" in Mu sis Sacrum. Een zware taak wacht de handbalvereniging D.W.S. aan de Oude- dijk, ook al bood de gemeente voorlopig de helpende hand. Op een Zondagmorgen heeft voorzitter de Voogt ervan gewaagd, kort nadat men de twee prachtige velden en het clubhuis met ontspanningsvertrek en kleedkamers met was- en doucheruimten in gebruik had genomen. Ze hebben echter goed vertrouwen, want uit al die kleine ver jaardagsbusjes kwam tot dusver toch ook al zo'n zesduizend gulden tevoorschijn. Bij aanleg en bouwen komen ook nog de twee sportvelden in het Volkspark ter sprake, waarvan er tot dusver nog maar één was en wie zou willen vergeten te mel den, dat niemand minder dan Prof. v. d. Broek uit Rotterdam de opdracht kreeg van de kerkmeesters van de Herv. Ge meente om een nieuwe Westerkerk te ont werpen voor de polder Nieuwland? Deze kerk komt tegenover de Rembrandtlaan. Aan de andere kant van de polder, in het nog zo onherbergzame Noorden groeit de nieuwe Technische School met zijn 23 practijk- en leslokalen, een gymnastiek lokaal en een cantine,. In de loop van de volgende zomer begint het vertrek uit de St. Liduinastraat en krijgen de eerste klassen hun uitzicht op de spoorbanen naar Delft en Hoek van Holland. TNE HERDENKING van onze geval- lenen ter gelegenheid van Klaproos dag kreeg weer een bijzonder cachet door de krans die de gewoonte getrouw werd overgezonden uit het bevriende ^Wands- worth. Burgemeester Peek ging aan het hoofd van de delegatie die op het middaguur van een Zondag de kranslegging verrichtte. Zorg voor de naaste sprak uit het zich be schikbaar stellen als donors voor de plas- inadienst van het Ned. Rode Kruis. Had Dr. Taverne destijds al een volle zaal toen hij de donors van de bloedtransfusiedienst onderscheidde. Dr. J. A. H. v. d. Berg had het als voorzitter van de plaatselijke afde lingen van het Rode Kruis niet minder druk, toen hij meer dan honderd mannen en vrouwen de Landsteiner-penning uit reikte. y OORDAT WE aan de eerste dag van de laatste maand toekwamen, juist daarvoor, bereidde de gemeenteraad ons de verrassing door met slechts één stem tegen het plan te aanvaarden van de Ge meenschap om in de Plantage de accommo datie bij het podium te vervolmaken door het aanleggen van een amphitheater, dat straks drieduizend toeschouwers zonder bezwaren een blik zal gunnen op hetgeen daar op het podium ten beste wordt gege- N Administratie en Abonnementen: Algem. Secretariaat, Plantsoen Gerrit Verboonstraat, Giro No. 549934, Tel. 68043 - Adv.: Kon. Ned. Boekdrukkerij H.A.M. ROELANTS, Lange Haven 141, Schiedam, Tel. 69300 S? Aan dit nummer teerkten mede i M. Holl, voorzitter Stichting S.G., Willem O. Duys, P. Groenendaa], W. Hagers, H. Visser, J. J. Schipper, D. Schwagermann, Scbastiaan en M. Verkade De foto's zijn van C. Breur en Jan v. d. Hoeven Tekeningen van Jaap de Raat, Litho's van Ria Janse Layout: G. Petersen ven. Schiedam had zich buiten een heus Cultureel Centrum wellicht geen betere Sinterklaas-surprise op deze plaats kunnen denken (Vervolg van pag. 163) Het Kerstverhaal lezen1 Ik kon het niet. „U weet, dat wij het hier goed naar ons zin hebben, al wonen wij ver van de bewoonde wereld, ver van onze naaste buren, die zo'n 40 mijl van ons af zitten, en dat wij hier erg hard moeten werken. Maar wij verdienen goed, al moet Greet (de vrouw van de schrijver, Red.) hard mee ploeteren. Maar wij hebben al geld genoeg gespaard om over een paar jaar een stuk land te kunnen kopen met een paar beesten. Dan gaan wij voor eigen rekening werken. Als wij dan tenminste mogen blijven wonen waar wij nu zitten. De eigenaar heeft gezegd, dat het misschien wel kan, als wij dan maar onze toch al kleine woonruimte willen delen met de familie, die onze opvolger wordt. Hollanders, heb ik gevraagd. Als ik die kan vinden graag, zei de baas. Wij vallen dus wel in de smaak. De winter is vroeg gevallen. Wij zitten al een paar maan den dik in de sneeuw en wij hebben, Greet en ik, samen echt Kerstfeest gevierd. Alleen, wij durfden elkaar niet aan te kijken, toen wij samen aan ons Kerstmaal zaten. Want allebei (wij hebben dat later en, eerlijk gezegd, onder tranen, bekend) dachten wij aan huis, aan Schiedam, waar jullie, en aan Rotterdam, waar Greets ouders wonen. Vroeger, met Kerstmis, zie je, was er altijd een Kerstdag, waarop wij, met de hele familie, bij elkaar waren. Wij legden botje bij botje, en de vrouwen maakten met elkaar een Kerstmaal klaar. Dan brandde de Kerstboom, mooi ver sierd en al waren wij niet kerks, met Kerstmis las jij, vader, het Kerstverhaal voor en de radio speelde Kerst liederen. Nu zaten Greet en ik samen aan onze bout. Wij hadden een Kerstboompje, zonder versiering, maar met een paar kaarsen. Wij aten, wij zeiden niets en wij dachten aan huis. Ik was van plan, het Kerstverhaal voor te lezen. Ik kon het niet. En wij waren blij, dat wij aan het werk konden. De beesten moesten, ook al was het Kerst mis, worden verzorgd. Dat gaf afleiding. (Gedeelte uit een brief van een Schie- damse emigrant aan zijn ouders) Geen Kerstmis. Neen, van Kerstmis hebben wij hier niets gemerkt. Het was voor ons alleen maar een extra Zondag, meer niet. Er is hier geen sfeer om Kerstfeest te vieren. Stel je nu eens voor, dat ze in Nederland plotseling bepalen, dat het Kerstfeest zal worden gevierd op 31 Augustus en 1 Sep tember. Bestaat niet, hoor ik jullie zeggen. Maar voor ons lag de zaak eigenlijk net zo. Want al valt in Australië het Kerstfeest ook op 25 December, het is hier, als jullie in de kou zitten, volop zomer, en je moet dan wel over een rijke fantasie beschikken, om je dan te verplaatsen naar een Kerst-sfeer, zoals wij die ons hele leven in Schiedam hebben meegemaakt. Voor ons is Kerstmis een feest bij een warme kachel, een brandende Kerstboom, lekkere bout, Kerstkrans, Kersttimpen. Kom daar hier eens om. Kerstkransen kennen ze hier niet eens; de zon is heet ge noeg, zodat je een warme kachel kunt missen en ga nu eens een Kerstboom optuigen met kaarsjes, die je pas aan kan steken als het al diep avond is, je alle ramen en deuren open hebt staan in de hoop, dat een zuchtje een beetje verkoeling zal brengen. Mensen, dat gaat toch niet. Nu, dan komt er van Kerstfeestvieren niets. Zoals ik je zei, het is een extra Zondag en daar profiteer je dan van. Maar je gedachten bij de gebeurtenissen rond Kerstmis bepalen? Heus, dat gaat niet. Dat zullen onze kinderen later wel kunnen, als zij niet anders weten dan dat Kerstmis hier gevierd wordt in hartje zomer, ook al is het December. En die zullen dan, als zij nog eens in Holland komen, net zo vreemd tegenover een Hollands Kerstfeest staan als wij nu staan tegenover een Kerstfeest in Australië. Natuurlijk, onze geestelijke verzorgers spreken wel over Kerstmis, maar het dringt niet tot je door. Dat ligt niet aan die gees telijken, maar aan ons. En nu genoeg over Kerstmis. Annie. (Uit een brief van een Schiedams emigrant, die in Zuid-Australië woont).

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1952 | | pagina 32