GO jaar op de bi*es 201 Willem v. d. DoesHaven in de sneeuw Misschien klinkt dit heel onwaarschijnlijk, maar verge lijkt u het eens met schrijven.Elke zin heeft een on derwerp en een gezegde (weet u wel, vijfde klas lagere school?) .maar u gelooft toch niet dat eenvschrijver zin voor zin in elkaar zit te bouwen.Hij heeft een gedachte in zijn hoofd- en zijn vingers ratelen die gedachte uit de toetsen van zijn schrijfmachine, sneller dan u ze met een kroontjes-pen op een schoon velletje van uw post-map neer kunt zetten. Zo werkt Willem van der Does, als hij bezig is aan een schilderij. Eerst heeft hij zich in zijn onderwerp verdiept. Ilij heeft een bepaald idee in zijn hoofd. Zijn dochter is op reis naar haar man in Hongkong, v. d. Does laat Hongkong vanuit zijn herinnering naar boven komen.eerst ziet hij het vaag, maar van dag tot dag krijgt het duidelijker ge stalte, groeit het beeld in zijn geheugen en in zijn fantasie: Chinese jonken in een haventje, zeilen die aan vlinders doen denken. Het was avond toen hij dat zag en heldere maan.Ja, zó heeft hij het gezien, zo zal hij het schil deren. Hij gaat zitten voor zijn ezel in de rustige werkkamer aan de Boerhavelaan, zijn gedachten zijn in Hongkong, aan het haventje bij maanlicht.en genietend, na-mij merend, is zijn stift al bezig de grote lijnen neer te zetten, heeft hij de kleuren al gemengd. „Zonder te kijken" zou ik haast zeggen, zoals een geroutineerd schrijver ook niet hoeft te kijken waar de toetsen van zijn machine liggen. Een hele dag schildert hij, aan één stuk door.Nu en dan komt zijn vrouw zwijgend achter hem staan, 's Avonds is het schilderij klaar. Zo werkt Willem van der Does, zo leeft hij voor zijn werk, zo is hij gelukkig: een blij mens, een vróóm mens. Wat hij maakt is wijd, is fris, is gezónd. Sebastiaan O.M. YAN CHRISTELIJK CULTUUREEL LEVEN OP 25 Januari 1953 bestaat de Vereniging tot bevordering van de belangen der Ned. Herv. kerk in Schiedam, kortweg: „De Belangen''' genaamd, zestig jaar. Gedurende die tijd heeft deze vereniging onder meer op de bres ge staan voor het Chr. culturele leven in onze stad door het exploiteren van gebouwen ten dienste van verenigingen, die zich toeleggen op Chr. culturele arbeid. Het jubileum zal vermoedelijk in April worden gevierd met een feestelijke jaarvergadering. In 1886 ontbrandde in ons land een kerkelijke strijd met als gevolg een uittocht uit de Ned. Herv. kerk. Ook Schiedam werd door deze „Doleantie" beroerd. Op voorbeeld van Rotterdam, waar in 1888 was opgericht de „Vere niging tot behoud" kwamen in Schie dam enkele Kcrkcraadsleden, leden van het Kiescollege der Ned. Herv. kerk en enige gemeente-leden, onder wie leden van de „Vrienden van de Waarheid", bij elkaar. De „Vrienden van de Waarheid" exploiteerden des tijds het vroegere Verenigingslokaal aan de Broersvest voor hun evangelisatie- arbeid. Het initiatief ging uit van de heren C. Plooy en Dr. P. la Verge en het doel was te komen tot de oprichting van de Vereniging tot bevordering van de belangen der Ned. Herv. kerk in Schiedam. Die vereniging werd op 25 Januari 1893 definitief opgericht. Als doelstellingen werden aangegeven prediking van alleen het evangelie van Jezus Christus en voorziening in de behoeften en sociale noden der leden. De laatste taak werd weldra overge nomen door de Chr. Nederl. Werk mansbond, die werd gesticht en zo kon „De Belangen" zich voortaan onver deeld wijden aan het behartigen van de belangen der Ned. Herv. kerk. Zij deed dit door het beleggen van samen komsten, waarin kerkelijke en andere vraagstukken werden besproken; het in brede kring aansporen en opwekken van de gemeenteleden om van hun rechten gebruik te maken en hun ver plichtingen na te komen; het houden van bijeenkomsten voor de leden of met de Ned. Herv. gemeente ter gele genheid van kerkelijke of nationale gedenkdagen; het houden van kinder-

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1953 | | pagina 13