DIT.., DAT.. 9 en nog teat J Twee concerten in het museum Honderd prenten ran Hout van Heusden Een gerestaureerde saai 203 r/iezo, de tijd van de feestdagen is weer achter de rug, de Kerstboom heeft weer gebrand, we zijn voorlopig weer wars van iedere oliebolleneterij en ergens in onze herinnering kunnen we nog spelen met de heldere schijn en de verwarmde gloed van het Nieuwjaarsvuur, dat vlak na de eerste dag van het nieuwe jaar voor de tweede keer zijn opvoering beleefde op de Zand vlakte. Het zijn allemaal brandende fakkels in de lichtende keten van dagen die we achter ons hebben gelaten. Maar er was meer, vooral voor de jaarwisseling, toen heel zo'n stad intens bezig scheen alle over gehouden energie nog voor het terzijde stel len van 1952 op te gebruiken. We luisterden niet alleen naar de klanken van „Orpheus'* onder de brandende kroonluchters in de Grote Kerk op Tweede Kerstdag, maar doken ook op bij al die andere evenemen ten, zo nauw verbonden aan dit jaargetij. En laten we toch vooral niet vergeten te spreken over de tentoonstellingen van vogelliefhebbers, die vol verwachting op zagen naar oordelende keurmeesters. Ja, de postduiven, kanaries en al die andere vogels, die men als kwekers pleegt te ver troetelen, ze waren wel in de aandacht. Rumoer hebben we ook gehad in de December-maand. Over de schuldvraag is niet gesproken, want het schijnt dat die er niet was, maar des temeer is er gepraat over de gevolgen die het plotselinge afslui ten van de gastoevoer in heel de stad had. Er kwam ruzie over het al of niet inschake len van de radio bij de gevaarlijke situatie en we konden het beleven, dat luidspreker- auto's er 's morgens voor dag en dauw op uit trokken om een bevolking van 75.000 zielen te waarschuwen. Met z'n allen heb ben we het gelukkig overleefd. Datzelfde gold voor de gladde weg, die bar gevaar lijke situaties deed ontstaan en in één et- inaa drie auto's in de havens deed duiken. Ook hier bleven slachtoffers uit. Maar goed, zoiets wordt spoedig vergeten als Koning Thialf doorzet en de schaatspret ruim baan geeft. Aan de nu nog zo verre, maar steeds dichterbij komende Laan van Spieringshock hebben duizenden in het oude èn het nieuwe jaar de ijzers onder gebonden op de grote ijsbaan en de sproei- baan van het tennispark. 't Was hartje winter toen we met direc teur Bamberger van de Excelsior-Metaal- buizenfabriek aan de Buitenhavenweg naar buiten trokken om er op het oude Pijpen land, waar we de woonwagens nog lang ge kend hebben, de eerste formidabele paal in de grond te zien slaan, 't Was voor de nieuwste uitbreiding van dit nu precies veertigjarige bedrijf, dat klein begon, uit groeide en thans in staat is met succes van uit Schiedam te concurreren tegen de weer sterker merkbare buitenlandse concurren tie op het gebied van de metaalindustrie. Om nog even bij de eigensteedse industrie te blijven, de distilleerderij Herman Jansen is er al 175 jaar. Er was een receptie en de kranten kregen alle gelegenheid om de ge schiedenis van dit typisch Schiedamse be drijf nog eens op te halen. Merkwaardig hoezeer de historie van de branderijen en distilleerderijen ook die van de stad aan de Schie is Een hele volle zaal van Musis Sacrum was één en al oor bij de zitting van het be kende Aether-Forum in onze stad en een paar dagen later zat men daar alweer man netje aan mannetje om te zien wat „Tot Steun in den Strijd" er onder regie van Op 28 Januari vindt het eerste aula concert in 1953 weer plaats in het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat. De sopraan Beaüóce MacKenzie brengt dan met begeleunng van Thelma van Breemen aan de vleugel werken van Franse componisten, o.a. Debussy, Poulenc, Fauré en Duparc. De bekende organist Dirk Janz. Zwart komt op 11 Februari vanuit Delft naar Schiedam om in de aula van het museum het kleine orgel te bespelen. Nadat de tentoonstelling Moderne Grafische Kunst kortgeleden al iets van zijn u erk heeft laten zien, zal men begin 1' ebruari in het Schiedamse museum nog nader kennis kunnen maken met deze kunstenaar. In de dan in te richten expositie, gewijd aan zijn oeuvre, zullen honderd prenten van Wout van Heusden te zien zijn. SCHIEDAM KAN HET GEBRUIKEN bit het gebrek aan een grote zaal, waarin bijeenkomsten van enig formaat kon den worden gehouden en waar vooral toneel en concert de beschikking zouden heb ben over een goed geoutilleerde toneelruimte, sproot destijds het plan voort voor de bouw van een Cultureel Centrum. Na het mislukken van deze opzet heeft uitgaand Schiedam zich moeten blijven behelpen met een bioscoop als schouwburg en een aantal kleinere zalen die echter op een enkele uitzondering na als weinig represen tatief mochten gelden. Voor de R.K. Volksbond, ivaar men over zo'n vierhonderd plaatsen kon be schikken, deed dit laatste gebrek zich vooral gelden. Het is echter, wat de grote zaal betreft, verleden tijd geworden want nog voor het einde van 1952, een jaar nadat men het in Duitse tijd uit handen genomen bezit weer eigendom mocht noemen, kwam een grootscheepse restauratie tot stand, die van deze betrekkelijk grote zaal, waarin nu 423 toeschouwers een plaats kunnen vinden, een recreatiegelegenheid maakte waar men zich in alle opzichten thuis zal gevoelen. Er vallen nog heel ivat wensen te vervullen, zoals de bouw van een nieuw balcon, verbetering en uitbouiv van het toneel en het moderniseren van de foyer, maar met deze gerestaureerde zaal is er reeds alle reden om tevreden te zijn. Uitgaand Schie dam zal het in de komende tijden kunnen ervaren.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1953 | | pagina 15