DE SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP ^obótijdincfefx^ 213 ORGAAN VAN DE STICHTING „DE SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP", 4e JAARGANG No. 10, FEBRUARI 1953 DRIE JOBSTIJDINGEN hebben de jongste weken ge- gemaakt tot een der moeilijkste perioden uit het leven van de nu bijna vijf-jarige S.G. De mededeling, dat het S.G.-hoofdkwartier aan het Gerrit Verboonplantsoen zal moeten verhuizen, omdat de Amsterdamsche Bank daar een gebouw gaat zetten, wekte uiteraard weinig enthousias me, maar lag min of meer in de lijn der verwachtingen. Het bericht, dat Koningin Juliana dit jaar slechts zoge naamde „werkbezoeken" zal afleggen, zodat het gemeente bestuur de S.G. ontsloeg van de taak om voor een denderend feestprogramma te zorgen, kwam al evenmin als een donderslag bij heldere hemel, hoezeer het ook te betreuren was, dat vele mensen vele maanden vele malen bijeen waren geweest om een dag te projecteren, die stellig een hoogtepunt uit het na-oorlogse leven in Schiedam zou zijn geworden. De plannen gaan nu in het vat en zullen daar hopelijk niet verzuren. Erger, veel erger was de klap, die de S.G. kreeg te in casseren, toen bekend werd, dat geen uitvoering gegeven zal kunnen worden aan de schone plannen voor een unieke auditorium-ruimte in de Plantage. Dat deze plannen voorlopig uitgesteld moeten worden omdat twee Schie- damse burgers er via een kort geding een flinke stok voor staken, maakt de pil des te bitterder. Het was genoemde burgers waarschijnlijk al een doorn in het oog, dat de S.G. een kostbaar en uniek podium in de Plantage bouwde, maar daar viel weinig tegen aan de voeren, omdat dit podium immers als vervanging van de oude muziektent gekwalificeerd werd. Maar toen de S.G. enkele maanden geleden met een ontwerp kwam voor vervolmaking van de hele entourage, staken de heren hun hoofden weer bij elkaar. Opnieuw zagen zij het spookbeeld van een totaal vernield en onteerd stadspark. Nadat de gemeenteraad de plannen echter met één stem tegen had aanvaard, lieten zij de Gemeenschap èn Gemeente in kort geding dagvaarden. Zolang ons protest tegen de bouw van het Cultureel Centrum door de Kroon nog niet is behandeld, zo luidde hun argumentatie, gelden nog altijd de oude bcbouwings- voorschriften, welke slechts reppen van de bouw van kiosken, toiletten en transformatiehuisjes in openbaar groen. De bij het amphitheater geprojecteerde ophoging met muur en het terras ter afsluiting kunnen geenszins tot die bouwseltjes gerekend worden en daarin ligt voor ons de BIJ DE VOORPLAAT Het waren deze twee burgers, die zich enkele jaren geleden bevonden in het gezelschap van Plantage-omwonenden, waaruit een protest naar voren kwam tegen de bouw van het Cultureel Centrum, de schouwburg, waaraan cultureel Schiedam zo'n enorme behoefte had en nog heeft. Toen de gemeenteraad zich weinig van dit protest aan trok en de bouwplannen goedkeurde, gingen de reclamanten het hogerop zoeken, bij Gedeputeerde Staten. En toen ook dit college weinig bezwaren bleek te hebben tegen de schouwburg, gingen de Tuinlaners en Lange Nieuwstraters in hoger beroep bij de Kroon, welk beroep nog steeds aanhangig is. Vrijwel iedere Schiedammer kent bovenstaande gang van zaken, maar deze dient hier nogmaals aan de vergetel heid ontrukt te worden, omdat het verband tussen deze oude kwestie en het recente drama van de openlucht concertzaal in de Plantage iedereen duidelijk moet zijn. Wat in de loop van de jaren in het oude Schiedam ook mag zijn verdwenen of gewijzigd, het oude Zakkendragershuisje op het punt waar de Schie overgaat in de Lange Haven, schijnt een eeuwig leven besehoren sinds zorgzame handen het restaureerden. Als geen ander gebouw in de stad is het gefotografeerd. Dat het nu eerst de omslag van het Gemeenschapsblad siert, was misschien wel een gevolg van deze overbekendheid. Oindat dit tenslotte niet tot vergeten mocht leiden, haastten wij ons in dit num mer Schiedam's oudheidkun dig monument no. 1 alsnog in woord en beeld alle eer aan te doen.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1953 | | pagina 5