kans, een stokje voor de plannen te steken. De uitspraak van de President is bekend. Hij bleek weinig oog te hebben voor de culturele behoeften in een stad van 75.000 inwoners en verbood uitvoering der plannen. Hoe de première van dit tweede drama in de stampvolle kamer van president Mr J. van Vollenhoven verliep, heeft men uitvoerig in de dagbladen kunnen lezen. Hoetvel de advocaten van beide partijen hun rol voortreffelijk hadden gespeeld en Mr. van Vollenhoven meesterlijk stil spelten beste had gegeven, tvas de reactie van het merendeel der loe- schoutvers iveinig enthousiast. Althans na het eerste bedrijf. En toen het doek na het tweede bedrijf viel, waarin de pre sident tot zijn door velen betreurde uitspraak kwam, konden slechts de beide reclamanten voldaan de gerechtelijke schouw burg verlaten. Wanneer wij een en ander in betrekkelijk milde toon beschrijven, doen wij dat uit hoofde van onze democrati sche instelling. Hoe hard het gelag(ch) ook was, nimmer verliezen wij uit het oog, dat het protest van de behoud zuchtige burgers volgens de letter van de wet volkomen geoorloofd was. Volgens de letter van de wet, want dat hier moreel mis bruik is gemaakt van bepaalde burger-privileges lijdt geen enkele twijfel. Het hele korte geding speelde zich af in het zeldzame vlak, waarbij een minderheid van twee zijn wil kan opleggen aan een overstelpende meerderheid van ruim 74.000. Waaruit geconcludeerd mag worden, dat het Recht zowel recht als krom kan zijn. Nu Gemeenschap en Gemeente inmiddels in hoger be roep zijn gegaan tegen het jongste vonnis, moet de toe komst afgewacht worden. Voorlopig is liet echter zaak tij delijke voorzieningen te treffen, opdat de Plantage alsnog centrum van manifestaties kan worden. Wij spraken in de aanvang van drie jobstijdingen en we hebben ze hier alle gereleveerd. Maar laat niemand nu concluderen, dat de Gemeenschap bij de pakken neerzit. Van zware klappen wordt men sterk en het is vooral na de historie van het Cultureel Centrum geweest, toen velen dachten dat het met de S.G. gedaan was, dat ons werk zich ten volle is gaan ontplooien, daardoor ook de harten ■winnende van hen, die aanvankelijk de felste tegenstanders waren. Druk is men reeds bezig met het zoeken van een nieuwe plek voor het S.G.-gebouwtje, met het ontwerpen van nieu we plannen voor de Podium-entourage. Door jobstijdingen worden geduld en animo wel zwaar be proefd, maar geenszins gebroken. Het is met nieuwe moed en ondernemingszin, dat de Schiedamse Gemeenschap de laatste maanden voor het vijfjarig bestaan ingaat. En het zijn deze eigenschappen geweest, die haar hebben gemaakt tot een instelling, zonder welke het culturele leven in Schiedam geen schaduw zou zijn van tvat het nu is. Een droom, die droom moest blijven: auditoriumruimte bij het podium in de Plantage.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1953 | | pagina 6