I Vin four a gier s en roofridders In Augustus is „De Beernog vol leven 254 „1>E BEER" Als eerste resultaat van het stre ven van de Schiedamse Gemeen schap om te komen tot een regelma tige uitzending van stadskinderen naar buiten, zullen dit jaar 210 kinderen uit de hoogste klassen van de lagere scholen gedurende een week kunnen verblijven in het prach tige natuurreservaat „De Beer" op het eiland Rozenburg, tegenover Hoek van Holland. Hoewel de Schiedamse Gemeen schap, in deze nautv contact onder houdend met het gemeentebestuur, nog steeds op zoek is naar een ge schikte plaats voor een eigen buiten huis, waar per jaar duizenden kin deren en wellicht ook andere groe pen, zoals b.v. huismoeders, terecht zouden kunnen, heeft men de be perkte gelegenheid, welke „De Beer" bood, met beide handen aangegre pen. Deze huisvesting van Schie damse kinderen werd mogelijk dank zij een financiële regeling, waarbij De Schiedamse Gemeenschap de Stichting Vacantieverblijven Lagere School-Jeugd hulp bood bij de nood zakelijke restauratie van een oud Duits hospitaal, dat nu als kinder tehuis dienst gaat doen. Drie weken achtereen zullen groe pen van zeventig Schiedammertjes, vergezeld van hun leiding, kunnen genieten van de prachtige omgeving. Er is een regeling onttvorpen, waar bij het mogelijk zal worden dat de kinderen over het gehele natuur reservaat kunnen uitzwermen. Wie nooit op „De Beer" was, zal zich moeilijk een voorstelling kunnen maken van de prachtige natuur, die daar zo betrekkelijk dicht in de nabijheid van de rand stad Holland is te vinden. Teneinde een indruk weer te geven van wat onze stadgenootjes straks te wachten staat, nodigden wij de bekende na tuurkenner A. de Jong uit, iets te vertellen over „De Beer" in Augus tus. Zijn relaas treft u hiernaast aan. ALS Augustus in het land is, is op „de Beer" de grootste drukte al weer achter de rug. De kap- meeuwen, visdiefjes, kluten, plevier- tjes en al die andere vogels die daar in de afgelopen maanden hebben ge broed en hun jongen grootbrachten, zijn dan voor een deel weer op weg naar hun winterkwartieren, terwijl an dere zich tot grotere of kleinere troepen hebben verenigd en op de slikken of boven zee aan het fourageren zijn. Vooral de grote sterns, die op „de Beer" hebben gebroed, zijn hiervan een voorbeeld. In een dichte groep van soms duizenden vogels zitten zij op een paar zandzakken onmiddellijk achter de zuidpier en hun massaal ge krijs is eenvoudig niet van de lucht. De jongen van de grote sterns blijven heel lang bij hun ouders, zelfs tot ver in het najaar en de hele dag door klinkt hun hese bedelroep langs het strand of boven de zee. Zelfs in September en October, als de vogels successieve lijk naar het Zuiden trekken, wordt een paar grote sterns nog dikwijls door hun om voedsel roepende jongen ge volgd. Boven het duin, het bouwland of het rietmoeras zweven steeds enige Hoekse roofridders, de bruine kieken- dieven, op zoek naar buit. Hun aantal is heel wat groter dan enkele maanden geleden, aangezien de nu volwassen jongen gedurende de eerste maanden nog in gezelschap van hun ouders blijven, van wie zij nog heel wat heb ben te leren aleer zij in staat zijn om de strijd om het bestaan met succes te kunnen aanbinden. Reeds zijn omstreeks half Juli de eerste doortrekkers uit het Noorden van ons werelddeel weer op „de Beer" gearriveerd en juist van deze vogels krijgen we er in Augustus heel wat te zien. De meeste vogels vinden we dan op de slikken langs de Brielse Maas en in of bij de vele plasjes en kreken in het zuidelijk deel van het natuur monument. Dan horen we overal de groenpootruiters roepen en zien we bontbek- en strandpleviercn bij hon derden, wulpen, grutto's en natuurlijk talloze eenden, waarbij de mooi ge kleurde bergeenden, die op „de Beer" in verlaten konijnenholen hun broedsel hebben groot gebracht. Eveneens langs de Brielse Maas ontmoeten we vrij zeker de elegante kluten, wit, met zwarte randen aan de vleugels en met de fraaie naar om hoog gebogen snavel en de lange poten. Uitzonderlijk mooie vogels, die er uitzien als Saksisch porselein. In deze tijd vormen de slikken langs de Brielse Maas dikwijls een verzamel-

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1953 | | pagina 10